RAMCHAT – Nepočaria! (CD-2017)

S předchozím albem „Atrana“ se mi slovenští RAMCHAT do vkusu příliš netrefili. Svým způsobem jsem byl až překvapen, jak moc se mi dlouhohrající debut nelíbil – pochopitelně i s ohledem na hodnotný start v podobě „ípíček“ „Bes“ / „Karpaty“. Druhý řadový počin „Nepočaria!“, který mimochodem kapela vyprodukovala za poměrně krátkou dobu, se k mé radosti povedl náramně! Album od úvodní skladby „Tak si spomeň“ srší vitalitou, jakoby pánům muzikantům vůbec nedělalo problém vymyslet atraktivní motivy v součinnosti s death/black metalovou brutalitou a folkovými přísadami.

Učiněným štěstím je pro RAMCHAT i pakt s ruskou metalovou zpěvačkou jménem Irina Zybina, jež exceluje právě v úvodním tracku. Nicméně hostujících hudebníků se na nahrávce nachází opravdu velká spousta, v bookletu jsem došel k číslu patnáct, což je věru solidní cifra (viz níže). V případě slovenských hudebníků se však nejedná o žádnou okázalost, ale zcela jasnou strategii jak udělat album atraktivní a zábavné. Zajímavé také je, že RAMCHAT složený materiál nahráli ve dvou odlišných turnusech, přičemž i samotný disk je rozdělen na dvě části, které od sebe odděluje poločasové intermezzo „Nav“.

Pokud první části alba vévodí především úvodní dvojice skladeb „Tak si spomeň“ a „Za úsvitu“, tak druhý part jednoznačně válcuje útočný opus „Už nebudeme otroci“. V mých očích se jedná o nejagresivnější song, nemluvě o přímočarém textovém zaklínání. Pokud mají všechny kousky podobu spíše přehledných a úderných písní, tak jedinou kompozicí je v tomto směru titulní elegie „Nepočaria!“, jež mi danou stylistikou připomíná HYPOCRISY v dobách jejich stejnojmenného alba. Třešničkou spanilé jízdy RAMCHAT je pak v závěru předělávka folkové ódy „Postoj chvilu“ ze zpěvníku slovenského tělesa ŽIARISLAV. Kdo při slovutném refrénu, ve kterém vévodí křehký dívčí vokál s murmurem Walkiho, nemá „po chrbte zimomriavky“, ten jako by nebyl! V zemi RAMCHAT znovu vyšlo slunce!

Skladby: Tak Si Spomeň, Za Úsvitu…, SiloSlabosť, Vysloboď (Povesť o Katovej skale), Nav, Už nebudeme otroci, Veles, KrajoZem, Nepočaria!, Postoj chvílu (ŽIARISLAV cover).

Sestava: Walki – zpěv; Hirax – kytara; Viktor Kotrík – kytara; Richardus – baskytara; Golbiško – bicí.
Hosté: Irina Zybina – vokály (1); Maria „Majča“ Knoppová – vyprávění (4); Ďurikes – zpěv, vokály (4, 6, 8, 10); Milo Král – vyprávění (7); Sofijanka Thomková (10); Danka Babková (10); Roland Grapow – kytara; Prcek – klávesy (2, 3, 4); Sharon – klávesy (5); Redface – klávesy (6, 7, 8, 9); Michal Smetanka – píšťaly; Michal Červienka – akordeon; Maňo – housle; Tomáš Kramár – kontrabas).

ALL

http://bandzone.cz/ramchat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *