RAMCHAT – Krveľ (CD – 2022, Hladohlas)

Po dvou letech se slovenští RAMCHAT vrací s celkově už se čtvrtou řadovou deskou, jež dostala do vínku název „Krveľ“. Kapela tak chronologicky pokračuje v „divnonázvech“, alespoň tedy Čech si to může takto vykládat. Totéž se ale týká i samotných textů, v nichž jsou zakotveny starodávné pravdy a obyčeje. RAMCHAT jsou v tomto ranku hodně silní v kramflecích a svým uměním zdaleka převyšují i celosvětově známější jména.

Zároveň se neukazuje, že by se kapela potýkala s nedostatkem inspirace. Za deset uběhnuvších let zaparkovala v dostatečně širokém prostoru, ve kterém se pohybuje s důvtipem a lehkostí. Zatímco předchozí CD „Znelo lesom“ působilo víceméně blackmetalově, tak novinka „Krveľ“ skýtá neobyčejně silné břemeno death/doom metalu. Velký podíl na této změně mají předně klávesové nástroje, za nimiž stojí hostující Martin Cibulka. Ten nahrávku vlastním přičiněním velmi ovlivnil a vlastně se postaral o to, že hudba RAMCHAT dostala na nahrávce zase trochu jiný lesk.

Řekl bych, že do této fáze se album stáčí po dvou úvodních skladbách („Mreli“, „Krútňava“), a to s nástupem hymny „Ani majster, ani žiak“. Pro mě osobně se kolekce rozzáří až v tomto momentu, přičemž až do samotného konce je zde co poslouchat. Myslím si, že „Krveľ“ patří jednoznačně k tomu nejmelodičtějšímu materiálu, jaký kdy RAMCHAT vytvořili. Zalíbit by se mohl i těm posluchačům, jimž tvorba Hiraxe a spol. přišla do těchto chvil až moc brutální a tvrdá. Tím však nechci tvrdit, že skladby neobsahují klasické paganmetalové rubanice. Samozřejmě v pomyslném základu zde najdete zřetelně rozpoznatelný RAMCHAT, podpořený tradičním hrdelním přednesem mistra Walkiho. Hned ve třech skladbách ho však doprovází příjemný dívčí hlas Lenky Verešové, která je shodou okolností podepsána pod tím nejlepším, co deska nabízí.

Jak se mi tedy před dvěma lety líbil mrazivý soubor písní „Znelo lesom“, tak úplně stejně se mi zamlouvá i „Krveľ“. RAMCHAT si dokázali zachovat jasně zřetelnou tvář, ovšem zde ji posluchačům nabízí v trochu odlišnějších odstínech. V rámci jejich tvorby tak dochází k docela pozoruhodnému provzdušnění, které by nemělo být v rozporu s tím, co fanoušci od RAMCHAT očekávají.

Skladby: Mreli, Krútňava, Ani majster, ani žiak, MestoBes, Mord, Miesto, kde umierajú piesne, Prišli ukradnúť slnce, Už ti nepatrí, Krveľa

Sestava: Walki – zpěv, vyprávění; Hirax – kytara, šamanský buben, zvonky, vyprávění; Viktor Kotrik – kytara, vyprávění; Richardus – baskytara; Goldo – bicí

Hosté: Martin Cibulka – klávesy (1-9); Lenka Verešová – zpěv, vyprávění

ALL

https://www.facebook.com/ramchatband

https://ramchat.bandcamp.com/

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *