RAMCHAT – Ľudia sa teraz oveľa viac naučili nadávať na hocikoho, ale sami nedokážu niesť zodpovednosť za vlastnú cestu

Slovenští RAMCHAT se na konci roku 2020 vytasili už se třetí řadovou deskou. Jmenuje se „Znelo lesom“ a představuje soubor v dost možná nejblackmetalovějším podání. Když jsem album poslouchal poprvé, ihned mě napadlo několik témat k rozebrání. Udělal jsem si tedy několik poznámek a posléze oslovil Hiraxe (kytara) s žádostí o rozhovor. Ve své podstatě se jedná o další kousek do naší mozaiky, ostatně projděte si archiv RumZinu. Hirax se tady cítí (alespoň doufám) jako doma. Přeji příjemné počtení.

Jsem moc rád, že se znovu setkáváme u rozhovoru. Jaký jsi měl vstup do nového roku? Trávili RAMCHAT Silvestra společně? Jak často se v době korona krize potkáváte?
Na Silvestra sme boli doma s rodinami. Kým nevyhlásili opäť zákaz stretávania, mávali sme skúšky dvakrát do týždňa, začiatkom roka sme dlhšie neboli spolu…

Koroně se asi nevyhneme. Patříš k lidem přemýšlivým, máš osobitý životní nadhled… Jak bys ohodnotil práci vaší vlády ve vztahu k této epidemii? Jsem v kontaktu s hudebníky z celého světa a téměř všichni mi tvrdí, že u nich je to nejhorší a že ti nejhorší politici jsou právě u nich. Zeptám se prostřednictvím názvu jedné písně, která je ti určitě velice dobře známá: „Čo sa stalo s naším životom?“
Väčšina ľudí túto situáciu komentuje s priveľkou emocionalitou. Ja sa snažím do toho dávať čo najviac sedliackého rozumu, takže ak mi čosi vadí, tak niektoré nelogické rozhodnutia vlády. Každý z nás je však omylný, sám neviem, ako by som rozhodoval na takomto mieste ja. Korona neprišla len tak. Prišla nás zoceliť, spojiť, šepla nám, aby sme sa začali starať o svoje telo, psychiku, imunitu, spájali sa v rodinách, ustali v strese, zastavili ničenie Zeme… A čo my? Dostalo sa nám povšimnúť si našu silnú ekonomickú závislosť na západnom priemysle, slabú potravinovú nezávislosť, prechemizované potraviny, neraz pasivitu a nezodpovednosť ohľadne vlastnej imunity, kolosionálny konzum…

Z vaší dílny je současnému stavu nejblíže provokativní skladba „Spanšteli sme“. Myslíš si, že právě díky naší rozmazlenosti se jako společnost hůře dokážeme srovnat s krizovými situacemi, které známe v podstatě jen z učebnic či dokumentárních filmů?
Ľahká doba plodí slabých ľudí. Slabí ľudia stvoria ťažkú dobu a tá dá možnosť zrodu silných osobností, ktorí opäť nasmerujú spoločnosť k zlepšeniu situácie. V rodovej línii to zasa funguje takto: Otec nadobudne, synovia to ako-tak udržia, vnuk rozfláka, pravnuk žijúci v biede opäť zapne motory a začne sa snažiť a zbohatne. Nie vždy je tomu tak, nie je to pravidlo, no nič cenné sa nezískavá bez driny a bolesti.

Média mají v této prokleté době o to větší sílu. Ty sám se díky literárním aktivitám často setkáváš s novináři, i s těmi bulvárními. Máš s mediálním světem nějaké osobní zkušenosti? Jakou lež si o tobě mohou čtenáři do dnešních dnů přečíst?
Robil som technického riaditeľa rockového rádia Rebeca a tam som na vlastné oči videl, že ten, kto nás financoval, tak aj jeho „pesničku“ sme hrali. V preklade – podporovali sme v rozhovoroch jeho kone. Keď sme boli predaní inému majiteľovi, zopakovalo sa to, len sme začali podporovať iné „stajne“. Má to logiku, každý z nás predsa využíva svoje prostriedky, páky a schopnosti na upevnenie svojho postavenia, o tom je život. Tu už ale ide len o to, ako charakterne to robí.

Lži o mne? Rovnako ako v tejto dobe o každom človeku – veci vytrhnuté z kontextu, polopravdy alebo vedomo vymyslené nepravdy. Prečo tak ľudia konajú? Závisť, strach, predsudky, ich samotná nemorálna podstata. Keď ktosi nadáva na kohosi, hovorí najviac o sebe – o svojej beznádeji, černote vo vnútri seba.

Jakou zkušenost máš s novináři, kteří se točí kolem metalové scény? Je to podle tvého soudu stále trochu jiný svět?
Čoraz viac cítim, „kto s kým hrá jeho hru“. Nemálo sa do toho začína miešať aj politické nazeranie na svet alebo ego človeka. Ono to na povrchu nevidieť, ale schéma začína byť vcelku prehľadná, takže väčšinou rozumiem všetkému ohováraniu a viniacim komentárom na sociálnych sieťach. Našťastie, stále existuje veľa webov a médií, ktoré sú nestranné a ide im v prvom rade o muziku. A tak by to podľa aj malo byť. Ak ktosi pôsobí v hudobnom médiu, v žiadnom prípade by do toho nemal pliesť svoje osobné či spoločenské postoje.

Dá se říci, že hezky pod stromeček jste si nadělili nové album „Znelo lesom“. Jak jsi s ním spokojen s odstupem několika týdnů? Existuje nějaký stěžejní záměr, kterého jste chtěli docílit právě s touto nahrávkou?
Cieľ bol ako pri každom našom vydanom albume – spraviť čo najlepšie piesne a vydať čo najkvalitnejšie CD. Podľa reakcií fanúšikov aj kritikov sa nám pravdepodobne podarilo natočiť prelomový album. Netušíme prečo, „Znelo lesom“ považujeme za rovnocenný albumom „Nepočaria!“, „Atrana“ alebo „Ebs/Karpaty“. Ono to vždy zhodnotí čas… Ale samozrejme, našli sa aj mnohí, ktorí zdupali texty či obal pod holú zem (no neraz z toho bolo cítiť „kto chce psy biť, palicu si vždy nájde“). Ale je to v poriadku, čo človek, to iný pohľad na vec. Konštruktívna kritika vždy posúva, čo je však písané s programovou nenávisťou, ničí. Hlavne autora.

Dovolím si tvrdit, že se vám povedlo nahrát vůbec nejmelodičtější nahrávku, žánrově asi nejvíce blackmetalovou. Album mi přijde naprosto ucelené a strhující. Nemyslím si, že je vázáno na jednu určující skladbu, je třeba si ho poslechnout celé (přestože není koncepční). Souhlasíš?
Áno, sila piesní na albume je vyrovnaná, v každej recenzii sa zjaví iný zoznam „hitov“. Ja a basák Richardus viac tiahneme k black metalu, gitarista Viktor a spevák Walki sú zasa viac death metalový. Vďaka tomuto vzniká vzácna symbióza, pnutie, ktoré nakoniec obrúsi pesničky do záverečnej originálonej podoby.

Na albu mě překvapil zvuk kytar. Jednoznačně lze rozpoznat tvůj rukopis, tvé vyhrávky, ovšem tentokrát v jaksi chladnějším podání, takovém správně „řezavém“. Chtěli jste právě tímto způsobem docílit určité změny?
Chceli sme v prvom rade náš zvuk, žiadne gitarové simulátori a škatuľky. Normálne sme si v štúdiu nakrútili náš zvuk, vyhulili bednu a šli na to. Chceme znieť na albume rovnako ako na koncertoch. Preto na album nepletieme ani veľa folkových pasáži a nástrojov, aj keď vieme, že by to poslucháčovo ucho určite privítalo. Lenže nedokázali by sme to aj predviesť na živo, a tak zostávame znieť tvrdo metalovo, bez príkras, „husličiek“ a prehanného použitia klávesov.

Na albu překvapuješ hodně kritickými texty. „Lož a žlč“ „Matka ZEM“, „Neodpúšťam!“ atd. Je pro tebe osobně zklamáním, jakým směrem se např. vydává EU, kterak ovlivňuje naše životy a dotýká se i suverenit jednotlivých států? Anebo za mnohým vidíš „vinu“ konkrétních národů, odstupujících od všeho, co jim bylo vždy vlastní?
Myslím si, že zmenu musí urobiť v prvom rade každý sám v sebe. Ľudia sa teraz oveľa viac naučili nadávať na hocikoho, ale sami nedokážu niesť zodpovednosť za vlastnú cestu. Viac v textoch píšem teda o samotnej ľudskej duši ako o národoch.

Když třeba navštívíš Prahu, co přesně cítíš? Poznáváš zde stále českého ducha, nebo je z tohoto města cítit už jen klasický metropolitní prvek, který je podobný většině západních velkoměst?
Praha bola vždy Prahou, je to skutočne svetové metropolitné mesto. Keď sa budeš pýtať na žitie v tomto meste rodeného Pražáka, Američana, ktorý tam už sedem rokov učí a žije, alebo Ukrajinky, ktorá tam prišla zohnať hocijakú prácu, dostane sa ti rôznych odpovedí. Ja mám Prahu ako mesto veľmi rád, ale oveľa viac milujem Moravu.

V hudbě RAMCHAT vnímám příslušnost k východoevropskému statusu. Řekl bych, že nějak takto podobně to mají nastavené některé ukrajinské či ruské kapely. Je přesně toto scéna, která vás v současnosti nejvíce přitahuje? Máte v těchto končinách mnoho kontaktů?
Navymieňal som sa do Ruska a Ukrajiny na stovky CD-čiek mojej predchádzajúcej kapely LUNATIC GODS, vybavil pre ňu nemálo licencií. Poznám sa tam s veľa ľuďmi zo scény. Ale to platí celkovo na celý svet… Priznám sa, ruská scéna mi teraz pripadá (až na pár výnimiek) veľmi melodicko hopsavá. Ten ich typický folk metal ma moc neberie. Tri roky dozadu som vyšiel Elbrus a potom som tri týždne cestoval po Rusku. Veľa sme sa s domácimi napočúvali pri pive v sídliskových kuchyniach (oni krčmy a bary veľa nemajú, pije sa stále doma, ale pozor, alkoholizmus sa vytratil, je to všetko oveľa kultúrnejšie). RAMCHAT bol pre nich veľmi tvrdý a čo zasa oni púšťali mne, tak to bolo pre moje uši lacné a povrchné. Na bavenie sa v poriadku, ale ja mám v muzike rád hlbší zámer, ducha, proste čosi, čo sa nedá pomenovať, no má hodnotu a podsatu.

Jaký je tvůj názor postupnou cenzuru internetu a sociálních sítí? Už jste se s něčím v rámci RAMCHAT setkali? Na YouTube máte hned několik videoklipů, jste v tomto ohledu aktivní, což je pro posluchače vždy velké plus.
Nie, nám zatiaľ nikto nezmazal žiaden status. Ale myslím si, že v tomto sa budú diať veľké zmeny. Politici sa boja slobodne vyjadrených názorov rovnako ako hejtov a klamstiev, takže predpokladám väčší tlak na majiteľov médií a sociálnych sieti. Aldous Leonard Huxley v románe Prekrásny nový svet či jeho nasledovník George Orwell v 1984 to predpovedali správne – potupne nastane určitý druh cenzúry, kontroly a pravidiel, ktorý bude zneužívaný vplyvnými skupinami a stranami, tými, čo budú akurát pri moci. Ale rovnako to má z môjho pohľadu vysvetlenie – demokracia dovoľuje požierať samú seba. Zatiaľ však ľudstvo nevymyslelo žiaden iný, nový spoločenský systém, ktorý by ľuďom priniesol lepší život. Máme to, čo sa deje v našich mysliach. Ako zmýšľame, to tvoríme.

Na metalové scéně se pohybuješ velmi dlouho. Byl jsem v podstatě ještě dítě a už jsem znal nějakého Hiraxe, jeho kapely atd. 🙂 Co tě stále motivuje k tomu být součástí tohoto kolotoče? Navíc v rámci naprosto „nekomerční“ scény?
Fascinuje ma skladať a tvoriť piesne. Proces skladania, keď čosi vymýšľam na gitare, a neskôr keď to dávame dokopy s kapelou v skúšobni, a v neposlednom rade, keď sa to začne rysovať v štúdiu, mi prináša obrovský pocit šťastia a možnosť sebavyjadrenia. Niektorí závistlivci začali tárať, že RAMCHAT som vymyslel kvôli peniazom. Kravina vesmírnych rozmerov. V kapelnom fonde sme dva litre eur v mínuse, no toto nikdy nevysvetlíš tým, ktorí chcú iba spriadať klamstvá, haniť a potupiť. Stále taktiež počúvam desiatky nových albumov, napriek tomu, že tento rok budem mať päťdesiatku. Nonstop ma baví surfofať po nete a objavovať nové, kvalitné metalové kapely. Ale počúvam aj punk, HC-čko, folk… Nie som ortodoxný metalista, nikdy som si neurčoval hranice, počúvam to, čo sa mi prihovára.

Dokázal bys s odstupem času vyjmenovat jména těch kapel, kterým jsi dříve prorokoval zářnou budoucnost, ale nakonec se tak ani v nejmenším nestalo? Jsou na Slovensku nějaké nové party, které osobně považuješ za velmi nadějné?
Bolo ich veľa, napríklad WAYD, PAGAN SPIRIT, HROMOVLAD, či vtedajšia silná bratislavská vlna, ktorá priniesla skvosty ako ETHEREAL PANDEMONIUM či RAVENARIUM. No žiadna slovenská ani česká kapela nikdy neprerazila do sveta v takej silnej miere ako napríklad BEHEMOTH z Poľska alebo ARKONA z Ruska. Prajme si to, nech sa to dajakej podarí, lebo to pomôže všetkým kapelám v krajine, scéna začne byť zaujímavá pre svet komplexne.

Představ nám nyní nějaké vaše plány? Myslíš, že se ještě letos dočkáte živého hraní?
Niečo mi vraví, že táto druhá vlna korony už v apríly nebude, koncerty sa rozbehnú. Otázne je, či sa vráti na jeseň ďalšia vlna… Plány? Máme hotový celý nový album. Texty nie, ale hudba je zložená. Uvidíme, kedy si naplánujeme štúdio… Teraz chceme vydať všetky štyri naše albumy na kazetách s novými obálkami, to je taký najbližší plán.
Ďakujem za RAMCHAT za podporu!

ALL

https://ramchat.bandcamp.com
Merchandise Ramchat (s možnosťou podpisu CD, LP atď): https://www.hiraxshop.sk/search?q=ramchat
FB: https://www.facebook.com/ramchatband

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *