RABIES/STAND UP SPEAK UP! (LP split-2012, Noise Master Records)

Tahle recenze je trochu „jiná“ a vlastně musí být jiná. Taková netradiční – zkrátka jinak to ani v tomto případě nejde. Je tomu přesně rok, co jsem se se svojí rodinou nastěhoval do nového bytu a právě v tomto překlenovacím období mi Jirka Holub z PigeonShit Agency věnoval na recenzi vizuální skvost, který jsem se dlouho dobu bál vzít vůbec do rukou. Nešlo ani o to, že bych byl až takový nešika a neuměl s gramofonovou deskou zacházet, ovšem v průběhu stěhovacího procesu si nového LP všimly moje dvě dětičky a bylo vymalováno!

LP split kapel RABIES a STAND UP totiž není jen tak ledajaký počin. Cover je sice „pouze“ černobílý, ovšem když člověk z vsádky vyndá desku, „zírá na drát“. Asi tak jako moje ratolesti – no, vůbec se jím nedivím! Samotná placka je totiž vymodelována do tvaru cirkulárky a rovněž bílošedé stínování povrchu je vskutku impozantní! Abych se ovšem vrátil k onomu mikro-příběhu. Po nainstalování gramofonu (což pochopitelně trvalo několik dní, a to vzhledem k tomu, že v domácnosti jsou mnohem důležitější věci – jak podotkla moje drahá žena) jsem se pak konečně dostal k tomu, abych si LP poslechl, ale ouvej ouvej. Jakmile dětičky viděly, že mám tento grandiózně zpracovaný opus připravený k puštění, byly jak na trní a pochopitelně se chtěly „cirkulárky“ chopit. Co z toho nakonec vzniklo? V podstatě nic. Frontální útok dvou malých démonů jsem sice odrazil, ovšem na pozorný poslech jsem neměl prakticky vůbec žádné podmínky. Když se pak tento scénář opakoval ještě 2x či 3x, rozhodl jsem se desku uložit a vytáhnout ji až za nějakou dobu…

…jenže jak šel čas a nahrávky doma přibývaly, na toto parádní splitko pomalu padal prach zapomnění, což mě pochopitelně zpětně hodně mrzí, ale kdo z vás má malé dětičky, jistě mému počínání rozumí. Vinyl to je zkrátka radost! Proto všichni z domu! Ano, takhle přesně probíhalo mé hlubší seznámení s hudbou RABIES a STAND UP SPEAK UP! Co se týče prvně jmenovaných, tak ti už nějaký ten pátek patří k undergroundovým legendám, přičemž jejich hudební směřování bych označil jako zběsilý hard core s prvky punku a crustu, který v rámci žánru snese ta nejpřísnější měřítka. I přesto, že je hudba RABIES přímočará a neskrývá žádné prvky překvapivých zákoutí či dalších jiných slepých uliček, působí na mě svěže a předně důvěryhodně. Žádné pózy či tlachání o tom, kterak je v garáži fajn, zkrátka dobře odvedená práce a rovněž po stránce zvuku je počin na dost reprezentativní úrovni. Za nemalou pozornost pak stojí také texty, jejichž sociální křehkost sice není úplně originální, ovšem slovní obraty v nich zakomponované, nejsou výrazově úplně špatné, ostatně všechno co vás zajímá si můžete přečíst v přiložených textech, jež jsou součástí kompletu.

Pokud jsem již v dřívější době na některou nahrávku od RABIES narazil, tak pojem STAND UP SPEAK UP! byl pro mě donedávna naprostým zjevením. Vůbec jsem netušil, co mám od této neznámé formace čekat, a tak nějak jsem počítal s tím, že budu mít co dělat s nevyzrálou partou mladíků, jejichž podstatou bude nabídnout řádnou porci nekompromisního bordelu a hluku. Jenže sakra jsem se přepočítal! STAND UP SPEAK UP! sice nikterak nepopírají svou příslušnost k HC scéně, ačkoliv je naprosto zřetelně slyšet, že si od nikoho nenechají vůbec nic diktovat. S otevřeným hledím produkují charismatické skladby, rádi experimentují a za každou cenu se snaží odlišit od ostatních, aniž by z komplexního výsledku vyvstala kdovíjaká patlanina. HC, punk, rock, jazz, noisová internezza…to všechno jsou atributy, kterými je nasáklý onen potřebný základ. Tolik jadrný, ovšem naprosto otevřený. Za zmínku rovněž stojí, že kapela v hojné míře využívá flétny, zjemňujícího nástroje, jež jsou protipólem řízné hardcoreové salvě. Příjemná věc a já doufám, že kapela na tyto skladby naváže na dalších nahrávkách ještě nesčetněkrát!

Poslední poznámka k tomuto splitu se týká vydavatelské procedury. Na realizaci „pily“ se podílela celá řada menších labelů, je vidět, že i v horších časech se lidé dokáží semknout a spolupracovat spolu pro dobro věci. Pro sběratele vinylů je tohle naprostá nutnost! LP k recenzi poskytl již výše uvedený label PigeonShit Agency!

ALL

http://www.standupspeakup.cz/
http://www.rabies.wz.cz/

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *