R.X. THÁMO – Představení druhého čísla novin Trubadúr.

CzechDalo by se říci, další rozhovor s R.X. Thámem (BRATRSTVO LUNY) na webu Rumzine. Ovšem, můj dlouholetý přítel nachystal za nějakou tu dobu hned několik zásadních překvapení, o kterých byste jednoduše měli vědět. Na prvním místě tu však máme jednoznačně vydání druhého čísla uměleckých novin Trubadúr, které vycházejí právě v těchto dnech…

K životu se nyní probouzí druhé číslo Trubadúra, což je pro všechny příznivce gotiky skvělá zpráva. Mohl bys ovšem malinko zavzpomínat na debut? Jaké jsi zaznamenal ohlasy?
Druhé číslo bude mít premiéru v sobotu 21.6. na Tolenstein festu v Dalečíně, kde se znovu na jednom pódiu sejde XIII. STOLETÍ, BRATRSTVO LUNY a CARPATIA CASTLE s dalšími skvělými kapelami. Na debut zavzpomínám rád! Byla to opravdu šílenost, vydat „gothic rockové noviny“ na formátu A3 o šestnácti stranách v nákladu 6500 kusů. Miluji žurnalistiku, je mým velkým koníčkem, a v podobném duchu jak o tom mluví Jenny Nowak, jsem svým způsobem „staromilcem“. Číst kvalitní tisk – S OBSAHEM – někde u kafíčka, či s vínečkem po ruce – mně to přijde mnohem úžasnější než být nahrbený u monitoru či dělat „formátové veletoče“ na tabletu. Ten papír šustí, voní, je to určitá forma rituálu, který jsem chtěl alespoň „po vymření skoro všech tištěných žánrových fanzinů“ vrátit do hry! Vždyť celé BRATRSTVO LUNY je dělání věcí jinak, navzdory! Když jsem svou vizi novin, které by svým obsahem měly podpořit a propagovat Magickou noc trubadúrů I, nastínil Blackmoonovi, získal jsem srdečního spojence, se kterým jsem nyní dotáhl druhé číslo! A ohlasy? Ty byly naprosto úžasné! Noviny jsem rozdával na spřízněných akcích, lidé, kterým se většinou dostaly do ruky, s nimi sympatizovali, rádi si přečetli třeba obsáhlé rozhovory se spisovateli Jenny Nowak a Monte Kvasnicou nebo vymazlené profily kapel, které se chystaly na MNT, článek o Castle Party a podobně. Velké sympatie k Trubadúrovi vyjádřil třeba i Petr Štěpán, který si ještě opakovaně řekl o výtisky pro své přátele.

Čtenáře bude určitě zajímat, co ve druhém čísle naleznou za čtivo. Pokus se nyní alespoň částečně nastínit, o čem bude Trubadúr tentokrát? Počítám, že klasický novinový formát zůstal zachován…
Mám výbornou zprávu pro sběratele! Zachován bude nejen formát, ale i rozsah, který bude opravdu jedinečný! Trubadúr přináší dva pilotní rozhovory. Ten první je rozhovor s frontmanem XIII. STOLETÍ a legendárních punkových HNF Petrem Štěpánem. Jedná se o rozhovor s filozofickým přesahem a vyjde na třech stranách! Dále bude pro náš list exkluzivně Petr Štěpán rozebírat svůj projekt HINDENBURG, kde se vyjádří k obsahu, ztvárnění a inspiračním vlivům všech skladeb! Druhým avizovaným rozhovorem je hluboká sonda pod kůži legendární LAHKÉ MÚZE s podtitulem „Umelec v exile“. Fajnšmekry potěší Blackmoonova dvoustránková historie trubadúrství, popularizačně odborný článek o mediálním obraze vlka v textech populární hudby, nebo Wlasowův historický exkurs věnující se „Paplhámově kletbě“. Ve dvojce si zajdete i do Cafe Bizarre s Bobem Lučanem, dříve narození ocení erudovaný článek o zrodu a filosofii gothic rocku od Ezechiela ze Sanctuary.cz. Zajímavý prostor je věnovaný i dalším účinkujícím, kteří se podíleli na programu Magické noci trubadúrů I včetně Jenny Nowak, Monte Kvasnici nebo Petra Korála. Zcela nepovrchním způsobem – na celé jedné straně – bude přestaven „special guest“ letošní magické párty, na mezinárodní dark indie scéně uznávaná parta DEATHCAMP PROJECT. Nakouknete i do zákulisí příprav nového alba BRATRSTVA LUNY „Carpe Diem“.

rx thamoJak moc těžké je pro tebe dávat dohromady samostatný materiál? Máš nějakou “vnitřní metodiku“, podle které noviny sestavuješ? Dělení na články, rozhovory, komenty atd.
„Vnitřní metodika“ – to je fajn termín! Samozřejmě, že představu mám. TRUBADÚR není klasický „fanzin či periodikum“ s nějakou pevně danou strukturou. První číslo vyšlo v roce 2012, nyní po dvou letech, vychází druhé. Debutové číslo mělo mít původně 8 stran, nakonec jsem se rozhodl i za cenu větších finančních ztrát pro dvojnásobný obsah, protože bych nepřenesl přes srdce, že zkracuji fantastické materiály, které jsem měl už připravené. Filosofie TRUBADÚRA je jít proti povrchnosti, mainstreamové prázdnotě, heslovitému kýči! Pro dvojku jsem nemohl realizovat všechny nápady ani dotáhnout některé rozdělané věci. Jednoduše už nebylo místo. Mrzí mě, že jsem avizoval větší prostor kapelám jako jsou ARTROSIS či CARPATIA CASTLE a už jsem ten materiál neměl kam vložit. Zkracoval jsem i příspěvek o BRATRSTVU LUNY, povídání s Petrem Štěpánem mohlo mít také minimálně o stránku víc, stejně jako tvůj DEATHCAMP PROJECT :). Ale v tomto případě čtenáře o zpracované odpovědi neochudím, budou rovněž zveřejněny.

Pro spolupráci vždycky oslovuješ vícero publicistů ze scény, kteří mají ovšem spoustu svých vlastních aktivit. Jak tyhle lidi vlastně vybíráš? Najdeme ve „dvojce“ příspěvky od lidí, se kterými jsi doposud nespolupracoval?
To je také spontánní záležitost. To tvoření novin s obsahem a starobylou aurou musí být pro všechny zúčastněné „intelektuálním posláním“, radostí protkanou vášní něco relativně hodnotného vytvořit! Do konceptu čísla se dlouhodobě připravovali přispět Blackmoon (s historickou sondou o trubadúrství) a Wlasow, který připravil článek, který zcela netradičně představuje Kralupy nad Vltavou, hostitele Magických nocí trubadúrů a rodné město BRATRSTVA LUNY. Ty jsi naskočil do vlaku v poslední chvíli, neb většího specialistu na sepsání profilu kapely DEATHCAMP PROJECT – odkojeného polskou Castle Party, bych nenašel :). Ale ten „uzávěrkový frmol“ byl dán tím, že potvrzení účasti polských souputníků provázely trable s přesahem do jejich soukromí. Protože jsem o tuto kapelu hodně stál, tak jsem riskoval, vyčkal a nakonec se s nimi domluvil! Drtivou většinu materiálů mám na svědomí sám, po boku mi ale stojí skvělý jazykový korektor Blackmoon, který skvěle ovládá mateřský jazyk, a tak díky vzájemnému názorovému souznění, bude mít výsledné dílo znovu vysoký kvalitativní drajf! Samozřejmě, proto aby vznikl zajímavý a nepovrchní materiál, musíte mít v partnerech rozhovorů respondenty, kteří vám mají co dát! A i to je jedna z dimenzí, proč se tomuto projektu věnuju – vždyť tím setkáváním s osobnostmi scény, sám intelektuálně rostu!

BL+XIII.stoletíDokázal by sis představit, že by se z Trubadúra stalo ještě pravidelnější médium, anebo je to podle tvého soudu naprosto vyloučená věc? Myslíš, že u nás v Česku chybí „listovina“, jež by se obšírněji zabývala „dark independent“ scénou?
Takto vůbec TRUABDÚRA nevnímám. Noviny jsou určitým svátkem, odměnou pro lidi, kteří rádi přemýšlejí, hlubším způsobem se zaobírají tvorbou na „dark indie scéně“ se pohybujících kapel a osobností stojících v té nejširší rodině – tedy nejen hudebníků, ale i spisovatelů a dalších umělců, ale také srdcařů – zinařů, pořadatelů různých akcí i oduševnělých fanoušků. Novinový formát je tu jako nostalgie, protest, znamení! Až jednou proběhne „celosvětový blackout“, budeme třeba při svíčkách vzpomínat nad TRUBADÚRY. „Na zlaté časy gotiky“ :). Velmi oceňuji, jakou komplexní práci a na jak vysoké úrovni, dělají pro scénu sanctuary.cz. A my všichni další se připojujeme se svými pohledy vidění světa, s výstupy, které rodí individuální vesmíry duší …

Myslím, že každého fanouška muselo překvapit, že Trubadúr (alespoň první číslo) je zcela zdarma. Bude tomu tak i u dvojky? Neuvažoval jsi třeba nad navýšením počtu stran na úkor toho, že by se noviny prodávaly za nějakou tu kačku?
Ne, to vůbec ne. Ten rozsah je tak akorát! Příprava dá nesmírnou práci, ale je to práce smysluplná a odměnou je každá pozitivní reakce nejen od čtenářů, ale i všech lidí zapojených do vydání čísla! Noviny prodávat nechci. Ale u druhého čísla jsem přistoupil k jistému pokusu. Jeho obsah je specifikován na straně dvě nad tiráží! Dal jsem možnost čtenářům snížit stoprocentní manko, které mi noviny přinášejí. Nikdo jiný je nefinancuje, u sponzorů žebrat nehodlám! Reklamy v novinách mají jen opravdu spřízněné duše a ti, kteří nějakým způsobem pomáhají s realizací festivalu Magická noc trubadúrů. Když by šestina čtenářů listu poslala na uvedené číslo patnáct korun, tak se noviny zaplatily. Pokud se nějaké peníze podaří tímto dobrovolným, empatickým způsobem získat, tak všechny půjdou na třetí číslo vydání novin TRUBADÚR!

Bratrstvo lunyJedním z taháků čísla rozhodně je tvůj dlouhosáhlý rozhovor s Petrem Štěpánem. Musím se přiznat, že i já sám jsem hodně napnutý. Vím, že se to moc nesluší, ale mohl bys alespoň decentně naznačit, o čem samotný rozhovor bude, a jaké máš z něho pocity ty sám?
Ano, je to skutečně velké lákadlo nového čísla. Rozhovor s filozofickým přesahem „V poli slunečnic zůstaneš sám“, vedený tváří v tvář v Jihlavě, má neopakovatelnou atmosféru osobního setkání! Naznačit? No, řekl bych, tak jak jsem studoval různé starší rozhovory s frontmanem kultovní Třináctky a legendárních punkových HNF, tak tento je skutečně hodně jiný. Troufl bych si říct, že čtenáři budou z mnoha věcí překvapeni … všichni čtenáři budou mít možnost si TRUBADÚRA sehnat (brzy se objeví na www.bratrstvoluny.com seznam akcí a míst, kde bude k mání, zájemcům ho lze poslat i poštou, po uhrazení poštovného – objednávky vyřizuji přes email bratrstvoluny@seznam.cz). Tak proč něco prozrazovat? Pocity z rozhovoru? Jsem velmi rád, že jsem s proklatým básníkem z Vysočiny v kontaktu! Je to pro mě nesmírně obohacují, věřím, že „pocity“ jsou již zakonzervované v samotném rozhovoru, a to jak v otázkách, tak i odpovědích! Ale to empatickému čtenáři nemusím avizovat… A ještě musím dodat, že Petr Štěpán souhlasil na stránkách TRUBADÚRA, v naprosto exkluzivním materiálu, představit svůj projekt HINDENBURG! To jsou neskutečné delikatesy, které budou čtenářům servírovány …

Trubadúr bude ve své podstatě i takovou pozvánkou na Magickou noc Trubadúrů II! S roční přestávkou tu tedy máme druhé pokračování, což je opravdu parádní zpráva. Co všechno na návštěvníky této akce vlastně čeká? Je mi sice jasné, že spousta věcí je ještě v přípravě, ovšem příznivci tvých donkichotských čar jsou už jistě netrpěliví… 🙂
Celý koncept je vymyšlený, nyní se po krůčcích přistupuje k jeho realizaci. Z kapel zde vystoupí: XIII. STOLETÍ, LAHKÁ MÚZA, BRATRSTVO LUNY a DEATHCAMP PROJECT. Vše bude uvádět Petr Korál, znovu budeme besedovat nad knihami a uměním, kluci z URBEX TEAMU z Kralup zde budou mít výstavu svých famózních fotografií. Rytíři Fortuny vše ozvláštní řinčením zbraní ve službě příběhu, bude se tancovat a nebude chybět překvapení! Zkrátka filosofie večera MUSICA –THEATRUM – MAGIA by měla být naplněna. Kdo by chtěl nahlédnout do atmosféry prvního festivalového dějství před dvěma lety (takovou to podívanou není možné realizovat každý rok!), má možnost (viz níže).

Není žádným tajemstvím, že se v nejbližší době zúčastníš kultovního polského festivalu Castle party. Budou moci sehnat fanoušci Trubadúra i tam?
Jasně! Pár kusů povezu určitě i tam, nejen pro naše nejbližší polské přátele!

Moc ti děkuju za tvůj čas! Nechť ti vše dobré vychází…
Také děkuji! A to nejen za skvělý materiál o DEATHCAMP PROJECT do TRUBADÚRA!

ALL

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *