PROMISES – Metal tu bude i po roce 2000!

Nebylo vůbec naším záměrem dělat doom metalové číslo, i když tento styl v tomto úvodním čísle jasně převládá. Když jsem Markovi jmenoval kapely, s kterými jsem udělal rozhovory, tak prohlásil:“ty vole, samej doom“. No zkrátka to tak vyšlo. Příště to bude třeba samej grind (viď Martine!!!) Zkrátka Bratrská kritika, kterou zdravě přijímám. Co však Martin s Markem nemohou popřít je skvělá hudba klatovské kapely PROMISES. Rozhovor jsem uskutečnil s managerem Jirkou Kovalčíkem.

Jirko, musím opravdu uznat, že demo „Understanding“ se moc povedlo. Co ohlasy a reakce fans?
Díky za chválu na naše demo „Understanding“. Reakce fans na toto demo byly velice kladné, v současné době je ho prodáno něco okolo 400 kusů. Fans si o demo píší i teď, kdy naše vydavatelská firma Metal Breath Prod. jej vyprodala a my máme asi 20 kusů dema. Je však možné, že se ještě jeden dolis udělá, ale je to zatím dost nepravděpodobné. Kladné reakce nám přišli i od zinů, časopisů, dister, labelů a kapel, ať už z Čech, Moravy, Slovenska, tak i Polska, Německa, Belgie, Portugalska, Itálie, Francie, Anglie, ale i ze vzdálenějších zemí jako je Egypt, USA nebo Mexico.

Zaslechl jsem, že další nahrávkou by už mělo být CD…
Ano, další nahrávkou již bude CD. Toto debutové album by mělo, pokud se nic nepřihodí, spatřit světlo světa v březnu roku 2000 a o jeho vydání se postará firma Metal Breath Production. Deska bude obsahovat 8 – 9 skladeb, natáčet se bude opět v Praze – Hostivaři. Budou na ní ke slyšení jak klávesy, tak i další zajímavé věci, více ale prozrazovat nebudu, na to si budete muset počkat až deska vyjde. Jinak na našich koncertech již mohou fans slyšet 2 skladby, které se na desce objeví.

Jak jste zatím spokojeni s novým zpěvákem Viktorem Svobodou?
Zde musím připomenout, že „nový“ zpěvák Viktor Svoboda je v PROMISES již od července roku 1997. Přišel jako náhrada za Petra Nováka, který odešel měsíc po našem vystoupení s THE GATHERING. Petr odešel z důvodu toho, že se chtěl věnovat především své kapele, jejíž hudba mu vyhovuje více než hudba PROMISES. Za jeho účinkování v PROMISES mu ale děkujeme. S Viktorem jsme velice spokojení, on je svým pěveckým projevem mezi doom-vokalisty svým způsobem „výjimečný“, ne-li „originální“. No to je trochu nadsazené, ale je to tak. Viktor je prostě zpěvák pro PROMISES!

Neuvažujete, že by demo „Understanding“ mohlo být na novém CD jako bonus? Tenhle materiál by si určitě zasloužil CD podobu…
O tom, že by demo „Understanding“ mohlo být na CD jako bonus, opravdu moc neuvažujeme. Ale je možné, že jedna nebo dvě skladby z tohoto dema se na CD přece jen objeví, ale již částečně předělané a upravené. Demo „Understanding“ je kvalitní materiál, je dost známé, a tak se fans určitě nějaké skladby z tohoto dema na CD dočkají. Ale nechci zatím nic předbíhat, vše může být nakonec úplně jinak.

Často byla hudba PROMISES přirovnávána k PARADISE LOST. Jak se ty naopak díváš na jejich současnou tvorbu?
Ano, s PARADISE LOST nás dříve dost srovnávali, vlastně i v současné době se to stává. Ale myslím si, že na rozdíl od prvního dema jsme se na „dvojce“ jejich vlivu částečně nebo skoro zbavili. Je jasné, že jsou v naší hudbě jejich vlivy slyšet, ale do budoucna se chceme tohoto „lostovského“ syndromu zcela zbavit. Kdybych měl mluvit za sebe, tak pro mne PARADISE LOST skončili u alba „Icon“. Pak už se mne jejich hudba a tvorba nějak nezamlouvala, ale neříkám, že by třeba „Draconian Times“ bylo špatné album. Ale mně se narozdíl od kluků už nějak moc nelíbí. Jejich současná tvorba, album „Host“, je už o něčem jiném, to už nám neříká vůbec nic. Možná tak Vaškovi, ha, ha.

Maslím si, že česká doom metalová scéna je dosti kvalitní, jak se jeví tobě? Máš nějaké oblíbence?
understandingNaše soom metalová scéna je velice silná, obrovská a kvalitní. Fanoušek, který doom metal poslouchá, zde najde různé směry doom metalu, ať už rychlý doom CERTAINTY, naproti tomu „pomalý“ doom DISSOLVING OF PRODIGY, melodický doom/rock HYPNOTIC SCENERY, orchestrální doom S.S.O.G.E., symfonický doom AGNUS DEI, avantgardní doom FORGOTTEN SILENCE, doom/black MYTHOPOEIA, přes experimentální doom PARASOPHISMA a konče třeba doom/death-em AGE OF STORM. Ano, oblíbené kapely z „doom scény“ máme v kapele všichni, kdybych měl jmenovat, tak by to bylo tak na čtyři strany. Dá se říci, že našimi největšími „oblíbenci“ z doom-scény jsou kapely, se kterými spolupracujeme. A je to plzeňské MYTHOPOEIA a INTERITUS, dále potom PARASOPHISMA, THE RAYS OF THE SUN, v neposlední řadě i ABDIEL a RHEA.

Vaším největším úspěchem je asi koncert s THE GATHERING, mám pravdu?
Pravdu máš, naším největším úspěchem je předskakování THE GATHERING. I když naše vystoupení nebylo nejzdařilejší, ale zde musíš brát na zřetel, že to byl teprve náš šestý koncert! Jinak těch úspěšných vystoupení je mnohem více, např. Gasmaran’s Live III v Plzni, Night Mare Fest v Otaslavicích nebo Moravan Fest v Brodku u Konice, Jak říkám, těch úspěšných akcí je mnohem více, ale asi ta největší je právě koncert s THE GATHERING.

Hrajete na koncertech ještě skladby z prvního dema?
Na našich koncertech hrajeme i skladby z prvního dema „Promises 96“, ale ne všechny samozřejmě. Nejčastěji se hrají skladby „Zánik“ a „Sliby“, ty jsou nejžádanější, ale na ty ostatní, jako „Sen“, „V náručí strachu“ a „Svět duší ztracených“ se také čas od času dostane!

Myslíš, že metal tu bude i po roce 2000?
Já a vlastně i kluci si myslíme, že metal v jakékoliv podobě zde bude i po roce 2000. Ať už bude zelektrizován jako u FEAR FACTORY, nebo bude brutální jako u MORTICIAN, nebo se úplně vrátí zpět ke svým kořenům. To nikdo neví, jedno je jisté, že metal /doom, thrash, death, black, heavy…/ jen tak nezanikne, ten zde bude pořád i kdyby se všichni ti, co mu nepřejí stavěli na hlavu!!! Metal si vždycky své fanoušky najde, resp. oni jeho!!!

Jirko, díky za rozhovor. Chceš něco dodat na závěr?
Takže závěrem ti chci, Aleši, za celou kapelu poděkovat za prostor a podporu ve tvém zinu. Ať se ti daří, zin ať vychází co nejdéle, držíme palce. Fans bych chtěl vzkázat, choďte na koncerty /tam se taky točí pivo!/, kupujte si demáče a CD, nedívejte se pořád do zahraničí, vždyť doma máte daleko kvalitnější kapely než některé západní „srance“, podporujte čs. scénu a třeba se na některé akci potkáte i s PROMISES. Keep Heavy!

Band contact (management): Jiří Kovalčik ml., Školní 378/IV, 339 01 Klatovy, Česká Republika

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *