PROJEKT XIII – Nová nahrávka je poctou post-punku a gothic rocku

S Matějem Lipským jsme si svorně slíbili, že až vyjde debutová deska PROJEKTU XIII, dotáhneme povídání z předchozího interview do zdárného konce. Novinkový počin samozřejmě rozšířil arzenál témat, ostatně bylo by divné, kdybychom neměli o čem hovořit. „Ad Radices Tergum“ toho nabízí poměrně dost a osobně jsem zvědav, jestli nějakým způsobem zapůsobí na tuzemského posluchače.

Matěji, jaké pocity tebou cloumají, když si prohlížíš nový digi-pack alba „Ad Radices Tergum“? Dá se vyjádřit, jak vysoko toto hudební dílo stavíš? Je na to sice asi brzy, ale stejně mě zajímá, kam ho nyní osobně řadíš?
Ahoj Alle, předem moc díky za rozhovor a prostor na Rumzinu. Co se debutu PROJEKTU XIII týče, tak mám velkou radost. Jednak z toho, jak album vypadá, že jde o digi-pack z dílny Deathera, který tak trochu svým vizuálem reaguje na mé oblíbené album „Phantasmagoria“ od THE DAMNED, a samozřejmě především nahrávkou, která vznikala dva roky a přináší post-punkovou a gothicrockovou porci muziky. Kam CD osobně řadím? Těžko říct, letos jsem vydal ještě album KRMELCE („Hell’s Leaving Your House”), které mám hodně rád a navíc vyšel dotisk knížky a CD pro děti „Mámo, táto, v komoře je krockodýl“. Mám asi všechny tyto tři počiny na jedné úrovni, nicméně PROJEKT XIII z ní trošku vybočuje, protože za ním v současné době stojí živá kapela se skvělými muzikanty. Sestava: Tomáš „Kobdzey“ Kašpar -bicí, Dan Kroft – kytara, Martin Jandourek – basa, Petr Maliňák – klávesy a Ivo „Rafan“ Traxmandl – kytara.

Je nějaká skladba, která podle tvého soudu ideálně vystihuje aktuální tvorbu PROJETU XIII?
Zajímavá otázka. Dlouho jsem nad ní přemýšlel a zkusil jsem si zahrát hru, že fakt musím z těch třinácti písniček vybrat jednu. Nakonec jsem došel k závěru, že je to „Průvodkyně temnotou“. Je to písnička, která míchá gothic rock a post-punk, což je PROJEKTU XIII blízké. Navíc mi v refrénu místy připomíná PARADISE LOST, které mám osobně moc rád. V hudbě zní živé nástroje s elektronikou, což je možná i naše vize do budoucnosti. Textově jde o neo-romantic, kam také máme v úmyslu do budoucna trošku přesahovat. A ještě dodám, že text vychází z konkrétní snové události. Tady se mísí taková platonická linka s opravdu velikou temnotou.

Skladby na desce se zcela záměrně drží klasických gothic/punk standardů. Je pro tebe důležité, aby se posluchač dokázal identifikovat právě s oním důležitým základem?
Byla to pro mě veliká výzva, udržet album v jednom hudebním stylu. Já se vždy spíš stylově odchyloval. Například v NEGATIVE FACE to byl jeden velký multižánrový crossover. Ale PROJEKT XIII je pro mě symbolem toho, co jsem poslouchal koncem osmdesátých let, a tak se snažíme profilovat do post-punku a gothic rocku. Jasně, místy se objeví náznak art-rocku či dokonce popu, ale na druhou stranu přesně takto hrály některé gothicrockové party v osmdesátkách. Beru to tak, že PROJEKT XIII je takovou poctou tomu, co jsem poslouchal dříve, než mě v devadesátkách „pohltil“ death metal.

Na tu předchozí otázku nyní navážu. Hodně gothic kapel sází v hudbě na temnotu, pochmurnost, hrůzy všeho druhu atd. PROJEKT XIII je ale spíše o hravosti, romantice… Čím je toto dáno? Tvým osobnostním založením? Máš rád např. kapely z tohoto ranku, které jsou po stránce atmosféry hudby úplně jinde?
Je to tím, že sám osobně spíš hledám cesty z temnot. Nejen u sebe, ale i u některých klientů, se kterými jsem pracoval v rámci muzikoterapie nebo psychoterapie. Textově je album podle mě hodně temné, ale ve výsledku je buď varovné nebo ukazuje cesty, jak z temnoty ven. Vlastním založením jsem vždy v textech trochu tíhnul k neo-romantickému pojetí, tak to je asi také dost znát. Nicméně mám rád současnou gothicrockovou scénu (a samozřejmě i tu původní). Také si rád poslechnu třeba CORLYX, DIARY OF DREAMS, HAPEX, O. CHILDREN, TALK TO HER, THEN COMES SILENCE nebo SVARTA SANNIGAR. Z našich kapel je to třeba CATHEDRAL IN FLAMES, DAS FUNUS a samozřejmě XIII. STOLETÍ. Přesto si ale častěji pustím staré THE CULT, THE DAMNED, THE FIELDS OF THE NEPHILIM, THE SISTERS OF MERCY a THE MISSION (mimochodem ty jsem objevil nedávno, v devadesátkách už mě jejich nejsilnější album minulo. Jakmile někdo „nechrochtal“ do mikrofonu, byl pro mě out).????

Jak bys definoval zvuk alba? Držel ses nějakého zásadního kritéria, kterého bylo třeba docílit?
Zvuk byl zcela v režii našeho bubeníka a producenta Kobdzeye. Oba jsme ale už během nahrávání řešili, jak dostat některé moderní zvuky více do osmdesátek. Na kytarách jsme nešetřili chorusem a delayem, používali jsme zvuky kláves z té doby atd. Myšlenka byla, aby bylo poznat, že jde o poctu „osmdesátkovým“ kapelám. Zároveň jsme ale respektovali zvukové nároky současného posluchače. Za sebe si myslím, že se to povedlo. Album zní přesně tak, jak jsme chtěli.

PROJEKT XIII byl nejprve tvým individuálním počinem, ovšem nyní je jasné, že se z něho vyklubala regulérní kapela. Jak zásadně ovlivnili noví členové nahrávku jako takovou? Bylo všechno přizpůsobeno tvým představám, nebo i ostatní dostali solidní prostor k seberealizaci?
Od začátku je v PROJEKTU XIII kromě mě i bubeník a producent Kobdzey. Spolu jsme v podstatě nahráli celou desku. Mimoto, intro je z dílny Dana Krofta, některé klávesové party nahrál Petr Maliňák a jednu písničku nahrál Rafan. Jedná se o jeho hitovku „Temná zelená“, která pojednává o temné straně hledání vltavínů. Nicméně co se živé kapely týče, tak každý mohl mluvit do aranží, když jsme na soustředění dopilovali koncertní podobu. Navíc tam byl můj bratranec a nyní baskytarista Martin Jandourek (v kapele MASTURBACE hrál na bicí, v SECTORU X na kytaru a v ANHEAD na basu). Ten žel na nahrávce není, protože jsme už museli odevzdat CD do lisu. Už jsme nenašli společný termín, kdy bychom mohli zajet do studia. Tak na CD zůstala basa ode mě. Martin samozřejmě hraje daleko lépe, takže naživo to víc „dýchá a hrne“. Do budoucna je to tak, že skládat budeme všichni a kdo se staví ve studiu, ten si to i nahraje. Nebudeme fungovat jako klasická „zkušebnová“ kapela. Možná je to škoda, protože to naživo zní, jak už jsem naznačil, ještě lépe než na CD, ale máme svoje práce, rodiny a málo času. Takže to bude o posílání demáčů přes net, studiové práci a soustředěních před koncerty.

Album zakončuje „skrytá“ skladba, která je žánrově trochu jinde, svojí „trhlostí“ dává vzpomenout na tvoji dřívější kapelu ANHEAD. Je ti stále blízký jakýsi teatrálně bizarní crossover? Zdá se, že tě „stín“ ANHEAD jaksi stále pronásleduje…????
Nutno na tomto místě podotknout, že si toho všimla tvoje manželka.????Rozhodně je to podobné punkovým věcem z ANHEAD, kde jsem dříve zpíval. Navíc v PROJEKTU XIII na basu hraje Martin a na klávesy Petr (oba z ANHEAD). Někdy mám pocit, že je PROJEKT XIII takovým „lidsko- muzikantským“ crossoverem BRATRSTVA LUNY a ANHEAD.???? Ale zpět ke skryté písničce. Je to bonus, který dává pointu celému albu. Je to třináctá skladba, která se ozve po třinácti vteřinách, a to po poslední skladbě. Je to čistý punk rock… a protože styly gothic rock i post-punk vznikly z punku, tak poslední skrytá skladba s názvem „Nevinná“ vlastně objasňuje název „Ad Radices Tergum“, tedy „Zpět ke kořenům“. Je to takový muzikantský fórek. Mám je na albech poměrně často a moc mě to baví. Jen pro zajímavost: na „andělském“ albu NEGATIVE FACE („The Garden Of Wishes“) je v písničce „The Name“ v textu skryté moje jméno i příjmení. Alba „Mámo, táto, v komoře je krockodýl“, první CD KRMELCE („Tak trochu jiná honitba“) a folkové album, které vyjde příští rok, na sebe navazují. Tam, kde jedna deska skončí, druhá začíná. Je to takový kruh… atd. Jsou to detaily, kterých si asi nikdo nevšimne, ale mě to baví.

Mohlo by být další album po stránce atmosféry úplně jiné? Našel jsi v nedávné době nové zdroje inspirace?
Nové album možná ano, ale já ho chci za sebe skladatelsky pojmout jako to současné. Zachovat tam ten pocit kluka, kterému kamarád vyházel ze sbírky kazet Michala Davida a dal tam THE SISTERS OF MERCY… totální změna vnímání hudby. Nebo pocity z doby, kdy jsme na VHS sjížděli, ještě před vznikem MTV, nahrávky klipů z televize SKY, kde byli THE CULT nebo THE DAMNED. Tam chci, aby i nadále směřovala moje inspirace. Nicméně nové album bude asi hodně jiné, protože kromě mě na něm budou pracovat všichni muzikanti, kteří v současném PROJEKTU XIII jsou… ale to bude asi za dlouho… i když na obzoru je ještě EP.

Jak často hodláte koncertovat? Jsou pro vás lákadlem kupříkladu letní festivaly?
Bavili jsme se, že budeme hrát méně. Jak už jsem naznačil, všichni toho máme hodně. Myšlenka je udělat jednou za rok zajímavý koncert na zajímavém místě. Příští rok, pokud to půjde, chceme pod zem, tedy do některé z jeskyní, kde se může hrát. Co se festivalů týče, tak si rádi zahrajeme, aby se o PROJEKTU XIII dozvědělo víc lidí, ale budeme hrát jen tam, kde se domluvíme na podmínkách. Jinými slovy toho tolik nebude, každý pořadatel festu chce ušetřit a neznámou kapelu ti za finance málokdo pozve. Nicméně už teď máme na příští rok nabídky na hraní na třech zajímavých festivalech. Vtipná je na tom skutečnost, že jsou to festivaly poměrně žánrově vymezené (metal, punk, rock), a přesto se tam hodíme. Tak uvidíme, jak nás festivalové publikum vezme.

Křest desky jste pojali opravdu hodně monstrózně. Jaký jsi měl z koncertu v pražském planetáriu prožitek? Myslím, že si asi málokdo dokázal představit to, co je zpětně viděno na krásných fotografiích. Byl to celé zážitek i během hraní?
Byl to pro mě především velký stres. My koncert v planetáriu vyprodali dřív, než jsme měli jedinou zkoušku. Byla to veliká zodpovědnost, ale nakonec se vše povedlo. A to včetně toho, že celá akce měla charitativní přesah a na koncertě byli klienti s mentálním a kombinovaným postižením z CSS Tloskov, kde pracuji, a ze spřáteleného centra Laguna Psáry. Navíc po zaplacení nákladů zbyly peníze na zakoupení zvedáku pro imobilní klienty. Takže z toho mám ohromnou radost. A co se samotného koncertu týče, tak to byl neuvěřitelný zážitek. Hodně jsme si to užili při setu BINERY, kdy jsme byli v hledišti a vnímali hudbu a neskutečné projekce plnými doušky. Na pódiu je to pak jiné. Tam pořádně nevíš, co se nad tebou a za tebou děje. Jen tu a tam jsme viděli „pád“ nějaké planety na zadní straně kopule planetária. Říkal jsem kapele, ať všichni hlavně hrají dál, ať se děje, co se děje.????

Přemýšleli jste o tom, že byste z vystoupení natočili regulérní koncertní video? Šlo by to vůbec technicky zrealizovat?
Pokusili jsme se o to, koncert máme nahraný na pět kamer, ale ve výsledku tam musela být veliká tma, aby projekce hvězd a planet měla ten pravý efekt. Takže asi vybereme jen jednu písničku a tu sestříháme. Na celý koncertní set to není, je to opravdu hodně temné. A teď nemyslím nějakou temnotu, ale prostě málo světla. Koncert jsme si ale nahráli i v audiu do stop a moc nás překvapilo, jak dobře to hraje. Takže máme fajn materiál pro budoucnost.

Svými hudebními projekty proplouváš mezi několika komunitami posluchačů. Jsou podle tvého soudu rozličné, nebo je přece jen mnohé spojuje?
Zajímavá otázka. Myslím si, že v 95% je to publikum rozličné, ale 5% se mnou jde i do různých podob hudby, kterou dělám. Nejlépe to vystihl můj folkový koncert v Balbínce, kdy do malého klubu dorazili lidi, co chodí na folk, okovaní metalisti i temní gotici. Byl to skvělý koncert. A občas se najde někdo, kdo si objedná balíček, kde chce PROJEKT XIII, Krockodýla i KRMELEC.

Jaké jsou v současné době vaše ambice? Vedení kapely je vždy o penězích, ale také o čase. Jak toto máte vyřešené?
My jsme si řekli, že si teprve po planetáriu povíme, jestli chceme pokračovat a v jaké podobě. To se nedávno stalo a dobrá zpráva je, že pokračovat chtějí všichni, tudíž v této sestavě půjdeme dál. Akce, které si budeme pořádat sami, si myslím, že vždy ufinancujeme se zkušenostmi a kontakty, co máme. A co se festivalů týče (či jiných organizátorů), tak tam záleží na jejich odvaze. Tolik k financím. Co se času týče, tak jsem to už naznačil. Zkoušíme doma a jednou za čas soustředění a koncerty. Takže by v tom neměl být problém.

Děkuji za rozhovor, už teď se těším napříště.
Taky moc děkuji za rozhovor. Mám teď jeden šílený nápad, že by nové EP vyšlo jako pití…????tak to bude i chuťový vjem. Ale nevím, jestli by ses spíš než těšit neměl bát.????

ALL

https://www.facebook.com/projektxpil

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *