PROJEKT XIII – Dark Energy (EP – 2023)

Recenzoval jsem už všemožné roztodivnosti, ale láhev? Naprosto originální počin má na svědomí gothicrockové uskupení PROJEKT XIII, vedené zpěvákem a skladatelem Matějem Lipským. Po vydařeném debutu „Ad Radices Tergum“, jež vyšlo v loňském roce, se frontman pustil do dalšího nevšedního projektu, jehož podoba dost možná překrývá i samotný hudební obsah. Alespoň tedy navenek se to tak může jevit. Design láhve je fakt stylový, myslím, že se produkt stane ozdobou každého baru, a to i navzdory nealkoholickému složení. Ingredience jsou ale i tak dosti ojedinělé, to zas jo. Přiznám se, zatím jsem neochutnal, a možná ani neochutnám, neboť mi přijde líto takto povedený artikl „znehodnotit“.

Ale pojďme nyní k hudbě. Základní otázka zní: „Jak si ji vlastně zapnout?“ Vážně prosté. Na straně láhve je umístěný QR kód, jenž si prostřednictvím mobilního telefonu jednoduše načtete mobilním telefonem. Hned záhy se vám na displeji ukáže specifické prostředí se vstupním kódem, prostřednictvím kterého vše podstatné odšpuntujete. Funguje to naprosto spolehlivě, s žádným zádrhelem jsem se nesetkal. „Jede to, jede!“ Specifické EP obsahuje celkem sedm položek, přičemž titulní „Dark Energy“ je zde hned ve dvou verzích. Ústředním válem je však bezesporu předělávka „Dvojhvězda“ od skupiny SHALOM, oblečená do ještě tmavších barev než je originál. Fakt super, tohle se Matějovi a spol. povedlo velice.

Na první album pak stylově navazuje track „Než se rozplynu“. Postaven je na snadno zapamatovatelném refrénu a zároveň působí jako protipól vůči tomu, co má teprve přijít. PROJEKT XIII má zjevně ambice dál stylově košatět, případně obrušovat hrany hudební alternativy. Nejextravagantnější stopou je v tomto ohledu „Mezi dobrem a zlem“, neboť je vedena kovbojskou melodikou a bubínkovým cvalem. Legenda THE FIELDS OF THE NEPHILIM ožívá, ovšem jen na obrázku. Ale i tak zajímavé a svěží pojetí. „Svět strojů“ naopak slouží jako strouha „čistějšího“ gothic rocku, v klidu by mohla figurovat např. na albu „Metropolis“ od XIII. STOLETÍ. Možná by tam pasovala už zmíněná „Dark Energy“, avšak pouze v té remixové verzi, zvukově připumpovanější. Totéž se dá ale říci o remixu původní skladby „Angels“, jež je prošpikována novými zvuky a malebnými vyhrávkami. Není to úplně košer, ale originál byl tímto doslova převálcován! EP má celkově naprosto parádní zvuk a zásadně přispívá k hodnotnosti celku. Pokud se vám líbil debut, je pravděpodobné, že si smlsnete i na tomto drinku (a to doslova).

„Dark Energy“ představuje vkusný poločas nově složeného line-upu, který zažívá vzestup. „Láhev“ je rozhodně tou nejlepší pozvánkou k dalšímu menu, to je už teď jisté. Když nad tím tak přemýšlím, říkám si, jestli tento produkt zařadit do sekce fyzických nosičů. Možná vznesu odborný dotaz skutečným fajnšmekrům z pořadu Sklizeň. Nahrávku si jinak můžete poslechnout na nejznámějších hudebních platformách, jenže bez dvou zásadních pecek („Dvojhvězda“, „Angels“). Ale třeba se nakonec i tyto songy někdy někde objeví.

PS: Láhev „Dark Energy“ je limitována počtem 113 kusů

Skladby: Dvojhvězda (cover SHALOM), Než se rozplynu, Dark Energy, Svět strojů, Mezi dobrem a zlem, Angels (remix), Dark Energy (dark wave remix)

Sestava: Matěj Lipský – zpěv, kytara, baskytara; Martin Jandourek – baskytara; Daniel Kroft – kytara; Ivo Rafan Traxmandl – kytara, Petr Maliňák – klávesy; Tomáš Kobdzey Kašpar – bicí, klávesy

ALL

https://www.facebook.com/projektxpil/

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *