PROJEKT XIII – Ad Radices Tergum (CD – 2022, Melody Gardos Productions)

Neuteklo mnoho vody a po EP „Maska“ přichází Matěj Lipský a jeho PROJEKT XIII s velkou deskou, jež nese název „Ad Radices Tergum“. Když jsem v předchozí recenzi psal něco o „vlídném“ gothic rock/punku, nemohu se v následujících řádcích odrazit od jiné teze. PROJEKT XIII se ve všech ohledech drží vymezené žánrové škatulky, a pokud ji místy opouští, je to dáno zejména Matějovým know-how hudebního všežravce (MASTURBACE, ANHEAD, NEGATIVE FACE, KRMELEC… atd.)

Hudba PROJEKT XIII není temná za každou cenu, je spíše hravá a rafinovaně poddajná. Na Matějově vokálu se pak nezměnilo vůbec nic, i ve zcela nových skladbách je jeho přednes žánrově atypický, což samozřejmě ne všem posluchačům vyhovuje. Každopádně i kabaretní pojetí gothic rocku může být jednou z variant, kterak na sebe umělecky upozornit. V mém případě šlo jen o zvyk.

Pokud posluchač věnuje nahrávce potřebný čas, určitě se mu pod kůži dostane většina uveřejněných skladeb. Osobně jsem na milost vzal i kousky, které až nebezpečně tíhnou k (dark) popu („Temná zelená“), a to především díky jejich „zasunutí“ mezi ostatní rockovky. Tudíž se tedy dostávám k myšlence, která říká něco o tom, že album jakožto celek funguje velmi dobře. Žádné složitosti nečekejte, spíše několikráte podtrženou radost z toho, že „Ad Radices Tergum“ může být součástí „gothic hnutí“ bez nabubřelostí a patosu.

Výjimkou potvrzující pravidlo je v tomto případě jediná anglicky zpívaná skladba „Angels“, díky níž armáda stereotypů doslova povstává. Opět lze ale konstatovat jediné: v rámci celku se jedná o krok víceméně promyšlený. Hovořit lze čistě o jedné z barev, jež byla v rámci kompletu použita. Když k ní kupříkladu postavím skrytý track „Nevinná“ (nachází se pouze na fyzickém nosiči), je to jako noc a den. A tak bychom mohli pokračovat donekonečna…

Debut PROJEKTU/kapely se vyvedl opravdu velmi dobře. Album obsahuje náboj, hraje skvěle, přičemž většina skladeb má bez pardonu hitový potenciál. Matěj s naturelem WALTARI byl jednoduše políben gothic múzou a přes své vzory si ochočil něco z THE CULT, JOY DIVISION, THE DAMNED, THE SISTERS OF MERCY atd. Tahle česká verze má opravdu smysl, přestože Západ něco takového asi nikdy nepochopí. Pokud reálně uvažujete o nákupu CD, vřele Vám tuto možnost doporučuji. Digi-pack vypadá fakt skvěle, Mr. Deather se znovu vyřádil non plus ultra.

Skladby: Futura Exilo (Intro) + Ad Radices Tergum, Homo politicus, Vládkyně bezmoci, Angels, Vítr do peří, Proroctví, Svět je test, Temná zelená, Maska, Průvodkyně temnotou, Nosferatu v síti, Planety vášní, Nevinná (skrytý bonus)

Sestava: Matěj Lipský – zpěv, baskytara, kytary; Tomáš „Kobdzey“ Kašpar – bicí, klávesy; Petr Maliňák – klávesy (1, 2, 5); Dan Kroft – intro; Ivo „Rafan“ Traxmandl – kytary, sbory (8)

ALL

https://www.facebook.com/projektxpil

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *