PROJEKT XΠL – Maska (Digital – 2021)

Po odchodu z BRATRSTVA LUNY skladatel a vokalista Matěj Lipský dlouho nespekuloval a opatřil si svého „vlastního potomka“. Okolnosti jeho vzniku zde vynechám, neboť vše podstatné je popsáno v nedávném rozhovoru (najdete ho v příslušné sekci). Je ale tak nějak zřejmé, co mu v tvorbě předchozí kapely nejvíce chybělo. Ostatně tyto skutečnosti jsou u hudebníků naprosto běžné, není třeba se nad nimi dvakrát podivovat. Leckdy na tom dokonce vydělá sám posluchač, jenž má rázem na výběr z dvou kapel.

Těžko říci, jak tomu bude v dalších letech, ovšem nyní je Matějův motiv poměrně zřetelný. Hudba PROJEKTU XΠL stojí na post-punku, který se v patřičných dávkách trefuje do spřízněného gothic ranku. Tento jednoduchý model, jakkoliv se může zdát omšelý, se stále ukazuje jako naprosto funkční. Ono je to dáno i tím, že obdobně laděných spolků v tuzemsku až tolik nemáme. V tom bude mít PROJEKT XΠL určitě velkou výhodu. Vlastně bych se vůbec nedivil, kdyby se z kapely (která už je prý dokonce postavena) brzy stala jedna z ústředních gothic part u nás.

Zároveň je ale třeba připustit, že všechny skladby jsou na poslech opravdu „soft“. Čili žádná velká temnota, nemluvě o Matějově „vlídném“ vokálu. To především pro striktní milovníky žánru může být hodně velký oříšek. Na druhou stranu je však velkým pozitivem určitý otisk současnosti. Matějovy skladby jsou sice účelově zacíleny na daný žánr, ale nikterak ortodoxně. Je hodně zajímavé, kterak hlavní protagonista „trvá“ na žánrových odkazech, ale efektivním způsobem je paradoxně i nabourává. A přesně tohle mě na premiérovém EP baví asi nejvíc.

„Maska“ je kratičkou nahrávkou, do které milovník výše popsaného stylu velmi snadno pronikne. Všechny skladby mají charakter „melodické písně“ a do hlavy se dokáží vnořit zatraceně rychle. Dostatečně příhodný je nakonec i předělaný song „Nevěsta bez not“ (XIII STOLETÍ – „Nevěsta temnot“), u kterého to všechno v podstatě začalo. Uvidíme, kterak bude vypadat celé album, ovšem tahle „Maska“ není ani tak maskou, jako naprosto zřetelně odhalenou hudební tváří.

Skladby: Intro, Maska, Průvodkyně temnotou, Proroctví, Nevěsta bez not

Sestava: Matěj Lipský – kytara, baskytara, zpěv; Tomáš „Kobdzey“ Kašpar – bicí, klávesy; Daniel Kroft – electro (intro)

ALL

https://www.facebook.com/projektxpil

4 thoughts on “PROJEKT XΠL – Maska (Digital – 2021)”

  1. Post punk? No to si děláš prdel. Pavel Vítek zpívá pritepleny songy a pošt punk? Ty pitchó, svět se fakt posral

  2. Ano, samozřejmě. Hudba naprosto zřetelně na všechny ty staré kapely odkazuje. A je úplně jedno, jaký je zpěv…jde jen o to, jestli Pán dotyčné party vůbec někdy slyšel…

  3. Pane
    Xxx a Vejsměch, Jan75 nebylo by od věci se podepsat. 😉 ale díky za vyšívání zájmu o články u recenze Projektu XIII. Matěj (Agos)

  4. 🙂 automatické opravy jsou prevít ????, ať žije víno z
    Moravy.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *