PRIMORDIAL – Where Greater Men Have Fallen (CD-2014, Metal Blade Records)

Where Greater Men Have FallenAktuálna recenzia na novinku PRIMORDIAL patrila bez pochybností medzi tie z kategórie najťažších. Nie snáď preto, že by Íri naservírovali prostredníctvom opusu „Where Greater Men Have Fallen“ niečo, čo by nebolo možné vo víre neuchopiteľných žánrových premetov takmer vstrebať (podobne ako to na svojom geniálnom návratovom veľdiele predviedli nórski šialenci Dødheimsgard). V prípade ôsmej radovky PRIMORDIAL bola táto ťažoba zapríčinená niečím úplne iným.

Pri počúvaní a následnom hodnotení tohto hodinového diela som chvíľami prechádzal stavom dokonalej rozpoltenosti zapríčinenej dvomi takmer rovnovážnymi faktormi. Jasná a nesporná kvalita na jednej strane je prostredníctvom „Where Greater Men Have Fallen“ konfrontovaná so silným balansovaním nad priepasťou vyčerpanosti a nezakrytého vykrádania vlastnej slávnej minulosti. A nezriedka doska doslova skĺzava do tejto nelichotivej čierno čiernej bezodnej jamy. Čo za album teda PRIMORDIAL priniesli? Rozhodne treba povedať, že novinka je dielom kvalitným a vydareným. O tom nie je žiadnych pochýb a to, že kapela prostredníctvom neho zbiera vavríny naprieč hudobnými magazínmi je vecou zaslúženou. No na druhú stranu sa nemôžem zbaviť všadeprítomného pocitu, že kapela prekročila pomyselnú hranicu vlastných možností a novinka je zároveň počiatkom ich pádu.

Ak by som mal vyčerpávajúco popísať to, čo nových osem skladieb prináša, nebolo by to vecou zložitou. Opäť sa stretávame s hudbou plnou heroickej melodiky presiaknutou írskym odérom až na kosť. A to celé zabalené do plášťa pretkaného ozvenami black metalových koreňov. Alebo ešte jednoduchšie. Ak ste mali tú česť s predchodcom „Redemption At The Puritan´s Hand“, viete presne o čom je novinka. A presne to je zároveň aj najväčším mínusom nahrávky. PRIMORDIAL sa totiž podľa môjho názoru až príliš nezdravo spolieha na hudobný model spred troch rokov no to, čo fungovalo vtedy ešte nemusí znamenať jasnú výhru aj dnes. A navyše, čím ďalej tým viac je celá hudobná náplň podriaďovaná dominantnému spevu A.A. Nemtheanga. Iste, jeho hrdinským pátosom presiaknuté hrdlo je stránkou silne podmanivou, ale aj tým najvyberanejším korením by sa malo šetriť, aby práve tak vynikla jeho výnimočnosť. No aby som iba nehanil. Album začne v naozaj veľkolepom štýle úvodným titulným kusom, ktorý si vás získa svojim mixom smutného a melancholického trúchlenia za vlastnou slávnou minulosťou prestúpeného vzdorovitou prísahou neústupnosti a vytrvalosti. A to všetko korunované pochodovou naozaj silnou melódiou, na ktorú má PRIMORDIAL za tie roky vytvorený vlastný s nikým iným nepomýliteľný patent. A pokračuje sa rovnako bombasticky druhou, o čosi pomalšou a hypnotickejšou záležitosťou „Babel´s Tower“ podporenou okrem iného aj naozaj vydareným a nadpriemerným vizuálnym stvárnením. Takýto hudobný klip sa naozaj nevidí každý deň. No potom doske akoby dochádzal dych a nemôžem si pomôcť, ale zvyšných šesť kompozícií sa v mojich očiach krčí v tieni týchto dvoch úvodných pilierov pričom v podstate len opakuje to, čo už bolo povedané v tom najlepšom možnom prevedení. Navyše, na kvalite rozhodne nepridá ani fakt, že všetky songy sa hrnú vpred v tom istom stredne tempom pochodovom marši, čo má (spoločne s podobnými melódiami a celkovou výstavbou skladieb) za následok stratu pozornosti a koncentrácie. Jedinú výnimku v tomto smere predstavuje štvrtá v poradí „The Seed Of Tyrants“ útočiaca rýchlosťou najvyššou počas celej hracej doby, čo však zároveň spôsobuje jej neuveriteľnú monotónnosť a tak je týchto päť a pol minúty tým najslabším čo „Where Greater Men Have Fallen“ ponúka.

Z vyššie uvedeného by sa mohlo zdať, že PRIMODIAL si v podobe novinky vykopali svoj vlastný hrob, no na také čosi je „Where Greater Men Have Fallen“ predsa len doskou nadpriemernou. No zároveň predstavuje pomyslený zodvihnutý varovný prst. V ďalšej tvorbe by sa predsa len mali Íri vydať novými a neprebádanými cestami pretože inak hrozí, že sa stratia v spletitom labyrinte, ktorý okolo seba sami vystavali.

P.S.: Pre zberateľov ešte jedna pripomienka. Rozhodne sa vyplatí zainvestovať do vinylovej podoby dosky, ktorá je svojim prevedením neskonale zabíjajúca.

ALL

http://www.primordialweb.com/

https://www.facebook.com/primordialofficial

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *