PRESSOR – Weird Things (CD/EP – 2018)

Poslední dobou se mi do rukou dostává řada skutečně obskurních projektů, o jejichž existenci jsem před nedávnem neměl ani ponětí. Je tomu tak i v případě ruského kvarteta PRESSOR, které funguje přibližně deset let. Za tuto poměrně dlouhou dobu toho však pánové příliš nevydali, pouze jedno EP a dvě kratší splitka.

V roce 2018 se však konečně dopracovali k dost možná nejzadnějšímu počinu, přestože i tento materiál nedosahuje ani půlhodiny hracího času. Někdy je ale opravdu lepší přinést toho méně, ostatně žánr, který si PRESSOR zvolili, nepatří ve svém pojetí k nejsnáze uchopitelným. Stoner/sludge/doom metal s řadou smyček a samplů, to je veskrze letmá charakteristika toho, co zde můžete slyšet. Exploze melodií a vznešených gradací se na „Weird Things“ nekoná ani v nejmenším, spíše zde posluchač narazí na „nekoordinovaný instrumentální tok“, jehož předmětem jsou valivé kytarové riffy a vzorově utrápené hlasy.

Ve své podstatě mohu PRESSOR pochválit za průzračný „open“ přístup ke komponování hudby, ovšem dovolil bych si tvrdit, že „něco“ podstatného nahrávce přece jen chybí. Rozhodně by nebylo od věci, kdyby se kapela do své tvorby trochu více položila a výrazněji zapracovala na atmosféře. Třeba nějak podobně, jako je tomu u krajanů ENDNAME.

Je opravdu velká škoda, že jako celek nahrávka v podstatě splývá s většinou hudebních „ujetin“, o které ovšem málokdo stojí. Nicméně PRESSOR mě svými čtyřmi kompozicemi rozhodně nezklamali. I z jejich tvorby si můžete vytvořit solidní kulisu k čemukoliv. Zkrátka album „Weird Things“ toho obsahuje skutečně dost, ale na slovutnější ocenění to ještě není.

Skladby: Heavy State, Weird Things, Tripping Deep, Hexadecimal Unified Insanity

Sestava: Stas Vasilev – kytara, zpěv, syntetizér; Danya Kornev – bicí; Kirill Grushkin – baskytara, Anton Khmelevsky – kytara.

ALL

https://pressor.bandcamp.com/

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *