POPPY SEED GRINDER – V zahraničí máme několik kamarádů, kteří nám pomáhají

Vždy si tak v hlavě přemítám, kdy jsem se s tou či onou kapelou setkal poprvé. Nevím, kdy přesně jsem zaregistroval POPPY SEED GRINDER, stálici v ranku (brutal) deathmetalovém, ovšem moc dobře si vybavuji koncert v kladenském klubu Mix-Fix, na kterém jsem se dokonce pořadatelsky podílel. To se psal rok 1999 a pražští nadšenci tehdy stáli na startu své dlouholeté dráhy. Je skvělé, že jim to takhle dlouho vydrželo, i navzdory častým personálním obměnám. Dlouholetý lídr Yarda (kytara) je vzorovým příkladem ryzího „nezmarství“, které bylo ještě o nějaký ten stupeň umocněno vydáním alba „Bleeding Civilization“ na sklonku roku 2021. Téma bylo jasné…

Yardo, jak bys s odstupem času zhodnotil období kolem alba „Bleeding Civilization“, které vyšlo v roce 2016? Spokojenost?
Určitě pozitivně. Hodně se nám v časech po „Humanophobii“ měnila sestava a před nahráváním „Bleeding Civilization“ se to uklidnilo. Před vydáním „Bleeding Civilization“ jsme odjeli evropské turné k osmnácti letům kapely. Po vydání jsme pak hráli také docela hodně koncertů, a to včetně dalších dvou tour. Zahráli jsme si na Brutal Assaultu, Czech Death Festu, na pár festivalech v Německu, Rakousku… Když se na to zpětně dívám, neflákali jsme se. ????

Už nějakou dobu spolupracujete s japonským labelem Amputated Vein Records, u nějž jste i desku „Bleeding Civilization“ vydali. Dá se předpokládat, že vám vzájemná spolupráce vyhovuje, neboť i novinka „Faceless Atrocities“ nese logo těchto asijských nadšenců? Čím to, že jste si sedli právě s nimi? V čem spatřuješ jejich největší přednosti?
Líbí se mi, že jsou schopni dostat cédéčko do celého světa. Mají super distribuci. Oni se nám vlastně ozvali sami už někdy v roce 2009 s tím, že se jim naše hudba líbí a že by nás rádi vydali. Tenkrát jsme ale neměli materiál k vydání a zároveň se blížilo několik zemětřesení v sestavě kapely. Jsem moc rád, že vydrželi čekat až do roku 2016. Spolupráce nám vyhovovala, takže jsme vůbec nepřemýšleli o tom, že by „Faceless Atrocities“ měla vyjít jinde.

Máte další zajímavé kontakty v zahraničí? Je ještě nějaký další subjekt, jenž vám výraznou měrou pomáhá? Jak moc těžké je v současné době navazování obdobných kontaktů?
Neřekl bych, že zrovna subjekt, ale máme pár dobrých kamarádů, kteří nám hodně pomáhají a jsou pro nás schopni spoustu věcí v zahraničí zařídit.

V jakém stavu je podle tvého soudu současná undergroundová scéna v Česku? Troufl by sis na nějaké obšírnější hodnocení?
Na obšírnější hodnocení asi ne. Nemám na to dostatečný odstup. Máme tady ale spoustu výborných kapel, především český grindcore má ve světě skvělé jméno.

Kolem roku 2020 kapelu opustil vokalista Eddie. Stalo se tak zčistajasna? Jak moc vám celá tato situace zkomplikovala plány? S koncerty to v období covidu byla velká bída, ovšem je mi jasné, že jste už tou dobou dokončovali „Faceless Atrocities“. Tak, prosím, zkus to všechno čtenářům „rozuzlovat“…
Na to neexistuje jednoduchá odpověď. Ke konci se nám trošku rozcházely naše představy o tom, jak má kapela fungovat. Odchod zpěváka vždycky plány zkomplikuje. Eddie s námi ale dohrál nasmlouvané koncerty, a celkově ten odchod proběhl v přátelském duchu. Novou desku jsme tehdy měli rozdělanou, ale rozhodně ne hotovou. Covid nás zahnal do zkušebny, takže jsme měli čas dodělat cédéčko a najít Báru.

Kapelou za ta dlouhá léta prošla spousta hudebníků. Obdivuji tě, že jsi nikdy nesložil zbraně a vždy se snažil udržet POPPY SEED GRINDER při životě. Je to pro tebe třeba toto určité zadostiučinění? Jaké to vlastně je, když vedle vás už dávno nestojí kapely, se kterými jste dříve stáli na startovní čáře?
Zadostiučinění asi ne. Mě prostě hraní v POPPY SEED GRINDER strašně baví. Nevím, co bych dělal jiného. Je to důležitá součást mého života, takže zabalit to mě nikdy nenapadlo. ????Je fakt, že spousta kapel, z doby kdy PSG začínali, už nehraje. Ale podstatnou část kolegů – muzikantů z našich začátků potkávám na pódiu pořád, i když často pod jinou hlavičkou než tenkrát. Je super, že je to také pořád baví.

Novickou za mikrofonem se nakonec stala vokalistka Bára, jejíž hlasivky si nikterak nezadají s těmi chlapskými. Jakým způsobem vznikla vaše spolupráce? Znali jste se s Bárou delší dobu, nebo se u vás zjevila jako naprostý nováček?
Bára přišla na inzerát. Napsala nám, že by to chtěla zkusit, že si vezme hodiny zpěvu a že se nám za dva měsíce ozve. Moc šancí jsme tomu nedávali. Nikdy nám nikdo nepsal o „hodinách zpěvu“. ???? Za měsíc se ale ozvala, že to umí a kdy že se má stavit. Nakonec nás totálně rozsekala. Během půl minuty nám bylo jasné, že konkurz skončil a není dál co řešit. Navíc je to vážně úplný nováček, nikde jinde než v PSG nezpívala.

POPPY SEED GRINDER prošla celá řada muzikantů, to už bylo řečeno, avšak Bára se premiérově stala úplně první ženou. Jak vnímáš její roli s odstupem necelých dvou let (+/-)? Vnesla do kapely nový impuls už jen tím, že jste v mnoha ohledech museli přistoupit na změny, ke kterým byste se za normálních okolností neodhodlali?
Bára je neuvěřitelný dříč. Kromě zkoušek s kapelou chodí do zkušebny makat často sama. Furt na sobě pracuje. Nás ostatní to nakoplo víc zkoušet, a vůbec cvičit. Takže panuje úplná spokojenost. Mimo to je Bára výborný parťák na koncerty i do hospody. Žádné zásadní změny jsme tedy dělat nemuseli.

Jak s odstupem několika měsíců na novinku „Faceless Atrocities“ nahlížíš?
Mno, pořád se mi líbí. Nevím, jestli se dá mluvit přímo o záměru, ale chtěli jsme si víc pohlídat zvuk.

Velmi mě překvapilo, kterak jste do hudby ještě více zapustili hardcoreové prvky. V některých fázích se mi zdá záměrně přímočařejší, možná i svým způsobem chytlavější. Souhlasíš? Má tento vývoj co dočinění i s příchodem Báry?
Basketbalu tam máme docela dost, to je pravda, ale že by toho bylo nějak zásadně víc než na „Bleeding Civilization“, to mi úplně nepřijde. Ale asi bych to neměl posuzovat já. 🙂 Faktem je, že nás spojení death metalu, HC a grindu prostě baví. Jinak Bára je spíš grinder. ????

Poslední dva roky byly na koncertní aktivity velmi chudé. Nyní se ale zdá, že by se svět mohl brzy vrátit do starých kolejí. Co od následujících měsíců očekáváš?
Na druhou stranu na akce, které mohly proběhnout, chodilo dost lidí a mělo to super atmosféru. Každý koncert mohl být v daném roce poslední, takže si to chtěl každý ještě užít. Doufám ale, že se situace co nejdřív vrátí do normálu, a hlavně v normálu už zůstane.

Jaké jsou vaše plány pro rok 2022?
Na přelomu listopadu a prosince nás čeká dvakrát odložený evropský tour s indickými zabijáky GUTSLIT. Snad to napotřetí vyjde. ???? Jinak poměrně brzy vypustíme do světa klip „Incinerated Mind“, druhý k desce „Faceless Atrocities“. Čekají nás festivaly, koncerty po klubech… Chceme prostě co nejvíc představit novou desku fanouškům.

Moc děkuji za rozhovor, kdybys měl ještě nějakou zprávu pro fans, budu rád…
Já děkuju. Snad jen, poslouchejte metal a choďte na metal!

ALL

https://poppyseedgrinder.bandcamp.com/

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *