POPPY SEED GRINDER – My jsme vlastně vůbec nepřestali hrát, jen jsme nevydávali cédéčka.

CzechLátka podávaná bez kompromisů, ale s neuvěřitelným nadhledem a systematičností. Aktuální tvorba POPPY SEED GRINDER se zdá být mnohem temnější než kdykoliv dřív, ostatně své pocity a dojmy z nového alba jsem již vyjádřil v recenzi na „Bleeding Civilization“. Nyní se ke slovu dostává letitý lídr Yarda (kytara), aby vám přiblížil svůj pohled na věc.

Yardo, než se podíváme na aktuální dění u POPPY SEED GRINDER, zabrousil bych nejdříve do minulosti. Zkus zbilancovat vaše už dosti letité působení na scéně? Jak moc POPPY SEED GRINDER ovlivnila změna poměrů a všemožných okolností, které se na hudební scéně udály? Vrátil by ses někdy rád na začátek milénia, kdy jste kapelu rozjížděli?
Bylo to hezký období, začátky v kapele jsou krásný. Nedokážu ale říct, jestli bych se chtěl vrátit, protože si to užívám pořád. Určitě vnímám, že se dneska nový alba víc stahujou než kupujou. S tím souvisí, že i větší kapely z venku musej víc koncertovat, takže přibylo koncertů a třeba u nás v Praze je v podstatě nemožný zahrát, aniž by se nekonal jinej metalovej koncert o kousek dál. Jinak mi ale nepřijde, že by se poměry na scéně nějak zásadně změnily.

Postupem času jsi v kapele zůstal úplně sám. Přemýšlel jsi nad tím, že bys činnost POPPY SEED GRINDER ukončil a založil úplně jinou kapelu? Co tě vlastně přivedlo k tomu pokračovat i s novými členy?
Musím se přiznat, že mě takový myšlenky nikdy moc nepronásledovaly. Pořád mě baví dělat podobnou muziku, takže mě vůbec nenapadlo měnit zavedenou značku. V kapele proběhlo za dobu její existence takový množství změn, že bys byl schopnej z ex-členů poskládat několik dalších kapel, takže jsem na změny docela zvyklej. Nikdy jsem neuvažoval o tom, že bych přestal. POPPY SEED GRINDER jsou můj život.

Poppy Seed Grinder_logoRozpadla se původní sestava spíše nečekaně, nebo to byl proces dlouhodobějšího rázu?
Otázka je, jakou sestavu myslíš, protože ta úplně původní se rozpadla hned po prvním koncertě. 🙂 Jestli máš na mysli sestavu z období vydání „Humanophobie“, tak tam to byl hodně dlouhej proces. Třeba na festivalu Krhanice Open Air, kterej spolupořádáme, jsme hráli osm ročníků po sobě pokaždý v jiný sestavě. Byla to taková pomalá proměna. Vlastně evoluce. 🙂

POPPY SEED GRINDER na scéně zapustili kořeny, na vaše jméno musel dříve narazit snad každý příznivec metalové produkce. Jak je to ovšem v současnosti? Daří se ti obnovovat staré kontakty? Počítám, že některé lidi jsi restartem kapely určitě překvapil! Je tomu tak?
Neřekl bych, že překvapil. My jsme vlastně vůbec nepřestali hrát, jen jsme nevydávali cédéčka. Každej rok jsme odehráli alespoň deset koncertů, takže k přetrhání vazeb vlastně vůbec nedošlo.

Za dobu vaší existence jste se zúčastnili hned několika evropských tour, vyzkoušeli si hraní před žánrovými ikonami atd. Jak na všechny tyto zážitky vzpomínáš? Zkus přidat nějakou pikantní historku z tour, na kterou do smrti nezapomeneš…
Bylo toho strašně moc, něco se nedá ani publikovat. Hodně zajímavý třeba bylo, když nás s hodinovým zpožděním dovezl promotér na letiště v Burgasu, kde už dávno zavřeli odbavovací bránu a letadlo se připravovalo k odletu. Spali jsme před tím sotva dvě hodiny po strašný chlastačce na baru s fanouškama a sotva jsme dokázali nastoupit do auta, který nás na letiště ráno vezlo. Nějakým zázrakem se tomu borcovi podařilo nechat bránu znovu otevřít, pozdržet odlet letadla a dostat nás dovnitř. Když jsem se ho po letech ptal, jak to dokázal zařídit a co jim na letišti vlastně řekl, odpověděl: „já vůbec nevím, byl jsem vožralej jak prase“.

Bleeding CivilisationV čem myslíš, že se nová tvorba POPPY SEED GRINDER liší od té předchozí? Můžeš zmínit nějaký z prvků, který si kapela ponechala i v „novém levelu“?
Mně to příjde hodně podobný naší předchozí tvorbě, vždycky jsme se snažili kombinovat death metal, grindcore a hardcore. Řekl bych, že to děláme pořád. Změnil se určitě zpěv, ale po hudební stránce, si myslím, se to nese stále v podobným duchu.

Berou tě ostatní spoluhráči jako přirozeného lídra, jenž má třeba nejčastěji „poslední slovo“?
Tohle by byla spíš otázka na kluky. Za sebe můžu říct, že se snažím věci moc netlačit silou a jsem raději, když se dohodneme. Naštěstí jsme na žádný třecí plochy nenarazili.

Jak moc namáhavé pro tebe bylo rozjíždět kapelu opětovně a v podstatě od začátku? Bereš dnes POPPY SEED GRINDER stále s veškerou vážností, anebo je pro tebe kapela už jen studnicí radosti a zábavy?
POPPY SEED GRINDER jsou součástí mýho života už skoro 20 let. Nedovedu si představit, že by se z něj najednou měli vytratit… Vždycky to navíc byla radost, který se nehodlám vzdát. Na druhou stranu nedovedu dělat věci jen napůl, takže i když je pro mě kapela zábavou, je nutný se jí věnovat na 100%.

Skvělou zprávou určitě je, že novinkové album „Bleeding Civilization“ vyšlo u japonského labelu Amputated Vein Records, který realizuje desky poměrně zvučných jmen. Jak se zrodila cesta k této spolupráci? Měli jste v plánu i jiné alternativy? Jak jste s prací Japonců zatím spokojeni?
Ještě je asi brzy hodnotit, ale zatím jsme spokojeni. Amputated Vein Records má obrovskou distribuční síť a vyhovuje nám i velikost nákladu, kterej by nám česká firma určitě nevylisovala. Věříme, že se naše cédéčko dostane k daleko širšímu okruhu fanoušků než naše předchozí alba. Amputated Vein Records se nám ozvali už v roce 2009, ale to jsme byli čerstvě po vydání „Humanophobie“ a neměli jsme ještě nový materiál. Zvažovali jsme i jiný možnosti, ale nabídka od Japonců byla nejlepší.

Popp Seed Grinder_promoJak jsi obecně spokojen s podporou vaší tvorby ze strany tuzemských médií? Možná trochu netradiční otázka, ovšem mě by tahle skutečnost opravdu zajímala… 🙂 Zkus to třeba i trochu porovnat s portály zahraničními. Počítám, že proma posíláte i za hranice naší země…
Záleží jaký média myslíš. Už si ani nevzpomenu, kdy nás naposledy pustili na Nově. 🙂

Ale vážně. Recenze vycházej, sem tam je nějakej rozhovor, občas nás zahrajou v metalových radiích a pořadech. Třeba v Bulharsku nebyl problém dostat POPPY SEED GRINDER ani do celostátní televize… takže si nemůžu stěžovat. Co se týká srovnání u nás a v zahraničí, tady i tam jsou média kde cejtíš podporu a reagují. Samozřejmě jsou ale i média, pro která zajímaví nejsme. Nedá se to paušalizovat…

Osobně se domnívám, že vaše nová tvorba si nijak nezadá s tou starší, byť aktuální skladby mi přijdou překvapivě hodně temné. Souvisí to nějak s tématikou textů, jejichž poselství má naléhavý charakter?
Tentokrát jsme si docela dlouho hráli se zvukem, bylo dost času, jak na samotný nahrávání, tak i na finální mix. Zpěvy a bicí jsme nahrávali v Německu, kde máme kamarády ve studiu Schallsucht v Hegenu. Měli jsme k dispozici veškeré vybavení studia a de facto neomezenej čas. Kytary jsme dělali doma, kde je na všechno potřebnej klid. Možná je to na výsledným zvuku znát.

Dokázal bys definovat, jak se postupem let změnil (či mění) tvůj hudební vkus? Lze tyto vlivy postřehnout i ve vašich nových skladbách? Jak vůbec nahlížíš na nové kapely, kterých neustále přibývá? Máš nějaké čerstvé oblíbence?
Já se hudebně asi zasekl někde kolem roku 2000. 🙂 Takže spíš poslouchám nový desky svých dávných oblíbenců, jako jsou třeba DYING FETUS, MISERY INDEX, HATEBREED… K novějším kapelám se dostanu spíš tak, že se potkáme někde na pódiu a oni mě prostě nadchnou. Naposledy mě takhle naprosto rozsekali CYTOTOXIN v Německu.

Naskýtá se otázka spojená s vašimi plány do budoucna. Jaké tedy aktuálně jsou?
Všechno se točí kolem aktuálního CD „Bleeding Civilization“. Veškerá naše energie bude vložena do propagace a šíření nový desky. Na začátku prosince jedeme na krátký mini tour do Bulharska, na konci ledna nás čeká Německo, určitě vyjdou nějaký letní fesťáky… Obecně chceme hodně koncertovat a bejt co nejblíž fanouškům. Takže se, doufám, brzy potkáme.

ALL

https://www.facebook.com/PoppySeedGrinder/

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *