PIGSTY – Pig Blood (CD-2020, Bizarre Leprous Production)

Další albový návrat takřka po deseti letech, tentokrát z domácí líhně! PIGSTY před dobrými patnácti lety patřili k předním spolkům tuzemské grindcore mapy a svými pozoruhodnými nahrávkami zanechali na scéně solidní stopu. S „Pig Blood“ nyní vstupují do dalšího levelu, ovšem v poněkud rozličném režimu. Kapelu v současnosti tvoří „pouze“ Topi s Otynem, kteří společným úsilím nahráli nový materiál ve svém domovském studiu Davos. A jak to umí jen oni sami, i tentokrát se pod „prasečí vlajkou“ pustili do nevšedního projektu, jemuž tradičně přizpůsobili i svoji produkci.

A o čem je to tentokrát? Jednoduše o vstupu prasat do světa klasického hororu. Kdo by neznal nesmrtelný horor The Omen a démonického zabijáka Damiena?! Jasně, nejde o námět úplně originální, ovšem PIGSTY si ho samozřejmě zprasili po svém, což lze ve finále spíše kvitovat s povděkem. Výsledkem je nefalšovaná death-grindová rubanice, přičemž obecný feeling lze při troše fantazie pokládat za blackmetalový. Ale to je dáno především symfonickými podklady a filmovými vsuvkami, ostatně jak démonický jen onen snímek, tak temná je i tato cca půlhodinová palba. Překvapením jsou i některé „pomalejší“ pasáže, díky nimž je atmosféra celku ještě mnohem působivější.

Vokály ovšem zcela odpovídají letitému rukopisu. Topiho hlasivky ve vysokých výkřicích patří ke známým symbolům tvorby, brutální ryk pak s určitostí taktéž. Nikdy bych tomu nevěřil, ale třeba za poslední kousek „Hail Universe Pigs“ by se nemuseli stydět ani BEHEMOTH. Naopak část vzorku „Awakening – Pig Blood“ jakoby z fleku vypadla z alba „A New Kind of Horror“ od ANAAL NATHRAKH. Ale toto přirovnání berte spíše jako takovou opěrnou berličku, díky níž si alespoň můžete udělat jakousi rámcovou představu. Myslím si, že ani po dlouhých letech PIGSTY neztrácí glanc, přestože konkurence je v současné době mnohonásobně širší než dřív. Zvláště pak v čase korony, kdy kapely vydávají jiskrná díla jak na běžícím pásu. „Pig Blood“ ale i beztak přináší poctivou porci hudebního extrému, samozřejmě s hororovou zápletkou.
Sanguis minimus
Corpus animus
Rotted corpus satani
SATANI!

Skladby: The Arrival, Awakening – Pig Blood, It‘s All For You, Damien!, The Devils Trinity, Cerveteri, Mergiddo Vs Armageddon, Hail Universe Pigs!

Sestava: Topi – vokály; Otyn – hudba

ALL

https://pigsty-band.bandcamp.com/

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *