PIGSTY – Planet Of The Pigs (CD-2009, Bizarre Leprous Productions)

Když jsem v televizi poprvé uviděl snímek „Planeta opic“, pomalu jsem z toho nemohl spát. Opice ve snech, opice v představách, všude samé opice! Jak by ovšem vypadal tento apokalyptický film kdyby opičáky nahradila prasata? Že si to nedokážete představit? Není nic snadnějšího, než si obstarat aktuální CD kapely PIGSTY, jejíž zvepřená verze je skutečným bonbonkem pro všechny milovníku grindu. „Vyškovská prasátka“ si vždy zakládala na materiálové pestrosti a jestliže mě osobně některé grind spolky nudí a nudí, PIGSTY mě stále dokáží rozveselit a především pobavit (přiznávám, nečekal jsem to).

S novinkovým albem „Planet Of The Pigs“ dosáhli PIGSTY na další stupeň evoluce a co se týče novinky, tak je třeba připustit, že se od svého předchůdce liší taktéž. Kapela ve svém třetím řadovém útoku vsadila více na přímočarost a hutnost, ale naštěstí v součinnosti se sobě vlastními atributy. Nahrávku jsem poprvé slyšel ve svém mp3 přehrávači a při spuštění tlačítka PLAY mi málem explodovala hlava. Především zvuk kytar je nabroušený jako břitva a při té obrovské rychlosti je to palba neskutečná.Přiznávám se, že v prvních momentech jsem hledal koncentraci na celý poslech, ovšem než jsem ho našel, půlka nahrávky byla v tahu. Nezbývalo tedy nic jiného než „vypustit prasátka z chlívečku“ ještě jednou (jeden z důkazů, proč desku považovat za přímočarou).

PIGSTY měli vždy patent na členitost skladeb, což je v grind coru skutečné unikum a možná právě proto patří mezi tuzemskou špičku (co si však budeme vyprávět, mám pocit, že by do kapsy strčili o kdejakou „hvězdu ze západu“). Svou schopnost předvedli Topi a spol. i na novince, a to i přesto, že nepředvádí žádné instrumentální veletoče. Kapela zkrátka umí „vyfantazírovat“ hudební zkomoleninu, na kterou je naroubován masakriózní ksicht, se kterým je dále modelováno (např. songy jako „Untranslatable“, „It´s Too Easy“ či „Demon Alkohol“) a co je asi nejpodstatnější, každá kolekce má nějaký koncept (vzpomínáte si ještě na ´EP „Spiders“ či předchozí album „Pigs Are Backs?“. Vždycky tu byla nějaká nit, která se táhla celou nahrávkou, což u podobně stylově zaměřených spolků nebývá úplně zvykem. Dalším frontálním útokem je už také pokračování v hudebním přerodu, jenž nastal právě v období „Spiders“. PIGSTY zdárně pokračují ve fůzi 70% grind-30% HC a ještě k tomu vymýšlejí další mnohotvary. Čím jich je více, tím lépe pro posluchače!

A nyní už k ústřednímu tématu desky. Možná to mnohé lidi překvapí, ale jejím mystično, kostelní a sektářská obludnost, symfonická monumentálnost (pamatujte na závěr filmu Planeta opic?). Ovšem neděste se, PIGSTY si tohle všechno přebrali vlastními „rypáky“ a rozhodně se tak nemusíte bát nějakého omšelého kázání. I když…většina ortodox fans tuhle „prasečí“ verzi dost možná nerozdýchá, bude se jim zdát až moc navoněná (navoněná prasata…uff), ale já osobně mám pocit, že kapela logicky navázala na svého předchůdce a stylově se ještě více rozprostřela do jiných žánrových končin a především instrumentálně se až nečekaně vyšvihla. Dámy a pánové, jsou to prasátka, která právě usedla na český grindový trůn. Závěrem připomínám, že limitovaná edice alba obsahuje DVD, jehož motivem je oslava deseti let existence PIGSTY. Plnou parou raketou na planetu prasat ( a není to země?).

ALL

http://www.pigsty.biz/

http://bandzone.cz/pigsty


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *