PHASED – Pravá krása slov

SuiZa kapelou PHASED se nyní vydáme do švýcarského města Basilej, což je oficiální sídlo jinak čistě mezinárodní trojice hudebníků. Marko Lehtinen (bicí) je samosebou Fin, kytarista zpěvák Chris Sigdell pochází ze Švédska a od roku 2014 doplňuje oba hlavní protagonisty basák Harald Binder. V této sestavě PHASED v minulém roce dokončili velmi příjemné album „Aeon“, jež je tvořeno valivými doom/stoner metalovými kompozicemi s notnou dávkou psychedelie. Jsem opravdu moc rád, že se mi k rozhovoru podařilo „ulovit“ oba důležité mozky, to znamená Marka i Chrise. Let’s go!

Jak definovat hudební vývoj a žánr kapely PHASED? Můžete představit nějakou zajímavost, která se váže k vašemu hudebnímu směřování?
Marko: Naše kapela přichází z Basileje ve Švýcarsku. Chris a já spolu hrajeme od roku 2001 s různými baskytaristy. Doposud jsme zaznamenali čtyři studiová alba, přičemž hned dvě nám vydal známý stoner label Elektrohasch. Z kraje se náš styl dal nazvat jako takový psychedelický stoner rock, ale jak roky plynuly, začala se naše tvorba stávat pomalejší a pomalejší. Výsledek tohoto směřování je poté zachycen na aktuálním albu „Aeon“, což je do jisté míry naše osudová nahrávka. Řekněme, že se jedná o doomový záznam s některými psychedelickými prvky.

Chris: Myslím si, že právě v důsledku našeho vývoje, se PHASED výrazně odlišují od ostatních kapel. V naší tvorbě lze zaslechnout celou řadu psychedelických elementů, dokonce bych řekl, že jsme tak trochu punkovou kapelou, tedy ve srovnání s těmi metalovými kapelami, které hrají doom.

Kterou z vašich dosavadních nahrávek považujete za nejlepší a naopak? Se kterou jste prozatím nejvíce spokojeni?
Marko: No, myslím, že všechny naše alba jsou v pohodě – samozřejmě bych měl ale říct, že náš nejnovější materiál je ten nejlepší, ale upřímně řečeno, tou mou první volbou je album „Music for Gentlemen“ z roku 2003, protože právě v tomto období se nám povedlo vytvořit skutečně energický a svěží materiál, který zněl něco jako přímočarý spacerock a stoner. Naopak za vůbec nejslabší práci považuji desku „Medications“ z roku 2006, neboť zvukově prostě nedýchá. Ta nahrávka je taková zabalená a není tam téměř žádná dynamika. Ale celkově je to docela v pohodě.

Phased_logoChris: Souhlasím s Markem. „Medications“ je divná deska a nemám z ní moc dobrý pocit. Pro mě je jednoznačně nejlepší nahrávkou „Aeon“. Pro jednou jsem byl zas spokojený s tím, jak všechno dopadlo. Psaní skladeb, nahrávání i míchání. Šlo to všechno krásně po etapách, tak jak to má být!

Po poslechu alba „Aeon“ jsem neskrýval nadšení, i když původně jsem se do jeho obsahu dostával opravdu těžko. Ale jak člověk začne do hudby víc a víc pronikat, zážitek se zintenzivňuje, což je rozhodně skvělé. Přistupovali jste k tvorbě materiálu poněkud jinak, než tomu bylo u předchozích nahrávek?
Chris: No, pro začátek jsme změnili nahrávací studio a také jsme si vybrali osobu, která nebyla u nahrávání. Ten člověk byl u všeho sám – vše se obešlo bez zásahu kohokoli z nás. Všechny skladby na desce byly napsány v poměrně krátké době a jsou rozhodně propracovanější. Určitě ve srovnání s těmi, které jsou na těch předchozích albech.

Marko: Zvuk je na aktuální nahrávce zcela odlišný. Naše předchozí alba jsme nahrávali ve studiu V.O. Pulver v Gelterkindenu nedaleko Basileje za asistence skvělého producenta, ovšem výsledný zvuk je na můj vkus až moc čistý. Album „Aeon“ míchal v Londýně Richard Whittaker, který už před časem spolupracoval s mnoha doomovými kapelami a postaral se o to, že má nahrávka zemitější zvuk. Dalším rozdílem je, jak už bylo řečeno, hlavně to, že „Aeon“ je čistě doomové album, na rozdíl od svých předchůdců.

Jaké lyrické pojetí je skryto v textech jednotlivých skladeb alba „Aeon“? Kde v současnosti nacházíte inspiraci?
Chris: Lyrické pojetí „Aeon“ pojednává o temné stránce života. O zoufalství, frustraci, zlosti atd. I tak ale doufám v to, že se jedná o vtipný způsob vyjádření. Některé texty jsou otevřené širší interpretaci, a každý si v nich může najít co chce. Ve většině textů je navíc velká hravost, v našem jazyce je obsažena pravá krása slov. Četl jsem spoustu knih, takže i některé věty, které jsem tam našel, můžou občas spustit inspiraci, ale když jsem to zjistil, raději jsem psaní nechal. Někdy je lepší napsat text na jeden zátah, všechno připravit a dokončit. Ale ne vždy to pochopitelně jde, někdy to trvá roky přepisování. Důležité ale je, aby se linky a rýmy navzájem propojovaly.

Vaše nahrávky jsou vydávány na CD i LP. Kterému médiu dáváte přednost vy sami? V čem vidíte slabiny a silné stránky obou těchto formátů?
Marko: Oba formáty mají svou důležitost, leč mnohem víc mám v oblibě LP. Není to ani tak z toho důvodu, že z tvrdého vinylu zní hudba líp, jak někteří lidé tvrdí, ale spíše proto, že vinylová deska je takovým artefaktem, který je i větší, ale taky objektivně krásnější. Vinyl jednoduše skýtá mnohem víc možností, jak z něj vytvořit opravdové umělecké dílo, na rozdíl od CD, které je v podstatě jen kusem plastu. Když si prostě vyzvedneš nějaký gatefold vinyl a podíváš se na něj, je to zkrátka jiné.

Chris: Ano, jak řekl Marko, vinyl je naším oblíbeným formátem. I když stále vlastním spousty CD, už dlouho se mi nestalo, abych šel a nějaké si koupil. Myslím si, že CD, jako médium, brzy zmizí. Už teď je ten formát zastaralý. Nicméně problém mám i s digitální hudbou. Jak to tak vypadá, tenhle typ přehrávání hudby je dost anonymní – žádné kresby, žádné texty, žádné informace. Někdy ani nevím, kdo je umělec, protože některé tituly neobsahují potřebné info. Člověk zkrátka neví nic. Nakonec stačí jednoduše stisknout tlačítko odstranit /vymazat a vše stažené je rázem pryč. 🙂

Phased_live

Hrají členové PHASED ještě v nějakých dalších projektech?
Marko: Ano, mám další projekt, který se jmenuje AŠTAR a tvoří ho kromě mě ještě má žena, bývalý hráčka na basu v kapele shEVER. V našem případě se jedná o takový mix doomu, sludge a black metalu. Manželka zde hraje na basu a kytaru, já mám v merku bicí a kromě toho i nějaké doprovodné vokály a také kytary. Nedávno jsme pod Czar of Crickets Productions vydali naše první album CD „Ilmasaari“, vinyl stejného materiálu nedávno pustila do objehu španělská firma Throne Records. Poslední verzí je ovšem i ta kazetová, o jejíž realizaci se postaral francouzský label Antiq Records.

Chris: Mám sólový projekt s názvem B° TONG, který je zcela odlišný od PHASED. S B ° TONG vytvářím temnou a ambientní hudbu, kterou lze přirovnat k pomyslnému filmovému soundtracku pro nevidomé od Davida Lynche, nebo tak něco. Jedná se opravdu o hodně experimentální a čistě elektronickou záležitost. Na kontě mám vinyl a CD’s, přičemž o vydání se postaraly firmy Silken Tofu, Greytone a další. Mimochodem B° TONG vystupoval už třikrát v Praze. Kromě toho ještě hraji v německé industriální skupině THEE SECRETE SOCIETY. Naše první album by mělo vyjít ještě letos. Je to takový druh muzikálního divadla. Hrajeme v bílých šatech a maskách.

AeonVaším domovem je v současnosti švýcarské město Basilej. Jak to tam vypadá s podporou metalové scény a kapelami obecně?
Marko: Je velmi malá. I vzhledem k tomu, že je Basilej poměrně malé město. Ale to je v pohodě. I tak se tu najdou skvělé metalové kapely, jako ZATOKREV, SCHAMMASCH nebo GURD. Všichni o sobě víme a navzájem spolu velmi dobře vycházíme.

Máte nějaké speciální přání či sen, kterému byste se chtěli v budoucnu přiblížit? Jaké jsou vaše nejbližší plány?
Chris: Je-li život iluzí, láska je ten sen. Co bysme chtěli jako kapela, tak to je určitě dosážení nějaké úrovně a zarazervovat si takové místě na scéně, aby si nás lidi byli schopni najít. Jinak je ale třeba říct, že žijeme už teď takový náš sen, protože prostě hrajeme to, co se nám líbí.

Marko: Mým přáním je hrát hudbu tak dlouho, dokud budem žít, najít pro naši tvorbu publikum a hrát pro něj až do úplného konce. To je všechno. Žádné větší „sny“ nemám. Na nějaké přehnané snění jsme už příliš zkušení. Ale s realitou jsem i tak spokojen.

Existují ve vašem případě plány spojené třeba i s menším turné? Přece jen jde o podporu aktuální desky…
Marko: Máme novou bookingovou agenturu v Německu, takže v tomto roce odehrajeme pár koncertů. Na větší výlety to ale s největší pravděpodobností nevypadá.

Děkuji vám za váš čas! Přeji vám v dalších aktivitách hodně štěstí! Váš poslední vzkaz čtenářům?
Marko: Pokud se vám líbí MELVINS, BLACK SABBATH, St. VITUS a HAWKWIND, pak si zkuste poslechnout i naši hudbu.

Chris: Ano, zkuste si nás poslechnout a případně si nějakou nahrávku zakoupit přes Bandcamp.

ALL

http://www.phased.ch/

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *