PHAL:ANGST – Whiteout (CD – 2023, Noise Appeal Records)

Rakouské uskupení PHAL:ANGST v Česku znají asi jen zarytí milovníci hudebních nevšedností. Kapela funguje na scéně hezky dlouho a aktuální CD „Whiteout“ je už dokonce šestým v pořadí. A do jakého hudebního ranku se s „Whiteout“ ponoříme? Řekl bych do post-electrorocku, který je křížen ambientem či dark wave, a kupodivu i metalem.

Přestože je nahrávka přísně komorní, místy dokonce hypnotická, najdou se v ní i ostřejší momentky. Je znát, že PHAL:ANGST čerpají inspiraci z mnoha zdrojů a pravděpodobně pečlivě sledují, co se v hudebním světě děje kolem nich. NINE INCH NAILS, SWANS, GODFLESH… to všechno v tvorbě Rakušanů najdete. Naštěstí nechybí ani vlastní tvůrčí otisky, jež celku dodávají patřičnou atraktivitu. Když album posloucháte prvně, vůbec nemáte tušení, kam vás za okamžik odnesou další vteřiny. Tak tomu je v podstatě ve všech skladbách.

Největší pozitivum kolekce ovšem spatřuji v její autenticitě a opravdovosti. Hudební clona uvádí předobraz chátrajícího světa, hroutícího se do hluboké propasti. To všechno ve velkém muzikálním chladu. Samply a elektronické beaty pak s velkou intenzitou vycucávají z produkce lidský prvek, jenž se však stále snaží na sebe rafinovaným způsobem strhnout pozornost. Když CD při psaní recenze poslouchám, docházím k závěru, že „Whiteout“ je fakt hodně elektronická deska. Když živé nástroje do hudby proudí, působí výrazně, ale existuje zde pravděpodobnost, že by se kapela obešla i bez nich. Ale to je spíš taková moje úvaha, nepříliš podstatná.

Po dobu víc jak hodiny jsem čekal, jestli PHAL:ANGST zakotví v nějaké „základní poloze“, od které se bude mnohé odvíjet. Žádný takový bod jsem ovšem nenašel. Každý track trošku nabízí trochu něco jiného, snad kromě atmosféry. Náročnější posluchač, jenž preferuje obdobné experimentální nahrávky, bude s největší pravděpodobností s „Whiteout“ spokojen. Musím však zmínit, že komplet rozhodně není artiklem pro všední den. Pokud z toho chce člověk něco mít, musí si sednout a trpělivě poslouchat. Nebojte, i tohle se dá docela v klidu naposlouchat…

Skladby: Whiteout, Severance, Least Said, Soonest Mended, What Rests Mute In Bright Corners, Unhinged, What A Time To Be Alive, Unhinged (Lustmord Version), A Tale Of Severance (Jarboe Remix)

Sestava: ph – zpěv, metalofon, elektronika; al – kytara, zpěv, : – basa, angst – elektronika

ALL

https://phalangst.bandcamp.com/

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *