PETROLEUM – Verbalia (CD – 2022, Black Barn Music)

Jaká je debutová nahrávka projektu PETROLEUM? Řečeno jedním slovem? „Roztodivná“. Přibližně šestkrát jsem ji už odložil, udělal si na ni názor, ale posléze jsem se k ní vrátil, neboť určité momentky stály za prozkoumání z trochu jiné perspektivy. Když hudba kapely v posluchači neprobouzí vůbec nic, určitě to není dobré znamení. „Verbalia“ ale naštěstí taková není.

Sice se nejedná o desku „zlatou“, takovou, kterou byste si chtěli připomínat každý druhý den, ovšem i tak nabízí potřebný kopec „soft“ blackmetalové zábavy, jež je opřena o atraktivní folkové prvky, dominantní symfonickou základnu a hřmotnou podporu tympánů (není nad zavedenou českou značku). Za nahrávkou předně stojí dva nadšení hudebníci (Ivo Plaček, Aleš Hrnčál), jimž se z manažerského hlediska povedl vskutku parádní kousek. Do týmu se jim totiž povedlo naverbovat početnou partu hostů, kteří více či méně zapustili do černého asfaltu svůj otisk (viz níže).

Myslím si, že ve věci pestrosti nešlo udělat více, přestože ona výhoda se v celkovém kontextu spíše vůči snahám obrací. Kolekce tak spíše připíná kompilaci než jednolité album… A to je patrně ten největší problém. Takový ten potřebný pocit identifikace, celoplošná image, uvěřitelnost, to jsou všechno atributy, které zde postrádám. Když ovšem z kontextu vytrhnu samostatný track, zjišťuji, že PETROLEUM dokáží vysypat z rukávu poměrně atraktivní party, o celé skladbě bych hovořil asi tak ve dvou či třech případech.

Např. při poslechu skladby „Motýli“ jsem si s radostí rozpomenul na gothicmetalovou hvězdičku DREAMS OF SANITY, jež v devadesátých letech natočila dvě velmi dobrá alba. I zde mimochodem vkusně působí dívčí vokály, které mi vůči těm mužským přijdou krapet hodnotnější (plošně to ale pochopitelně neplatí, stačí se podívat, kolik hlasů se na CD představilo). Kdybych měl dále právo alespoň trochu kecat do průběhu realizace, určitě bych zvedl obě ruce pro využívání pouze jednoho jazyka. Čeština se mi zdá v tomto případě mnohem uvěřitelnější.

„Verbalia“ není nahrávkou pro každého. Své posluchače by si však najít mohla. Jednoduchou cestu k cíli si však PETROLEUM s určitostí nevybrali. Myslím si, že na dalším albu by mohli pánové ještě mnohé věci vychytat. A pak by to mohla být bomba. Tady je opravdu na čem stavět… přestože výsledek prozatím „roztodivný“.

Skladby: Verbalia, House of Lost Souls Pt. 1, Paradise, Motýli, Beast, Daniel, Alexandra, Mephisto, Věci špatný, House of Lost Souls Pt. 2

Sestava: Ivo Plaček – bicí, zpěv, hudba, produkce; Aleš Hrnčál – akustická kytara, kytara, baskytara, klávesy, banjo, vokály, texty
Hosté: Honza Přibyl (ex – MASTER´S HAMMER) – tympány; Mirek Valenta (ex – MASTER´S HAMMER, FATA MORGANA) – zpěv; Chymus (ANTIGOD, ISACAARUM – zpěv; Vít Janata – varhany; Zuzana Dubnová – zpěv; Daniel „Šakal“ Švarc (ex – TÖRR) – zpěv; Jam Valcors – zpěv; Ema Knorová – violončelo; Adam Kolář – housle; Dagmar Pavlíčková – housle; Vít Malinovský – kytara; Adéla Hrnčálová – sbor; Nela Plačková – sbor

ALL

https://www.facebook.com/petroleumband

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *