Peter Kaštíl – ANTARES

Teď se podíváme na UG test v podání Petera Kastila (rok 2004)…jak mu to tehdy šlo…? Pokračujeme v naší oblíbené rubrice. Do křesla zpovídaného byl tentokráte posazen vokalista ANTARES, Peter Kastil. Počínal si opravdu statečně…takže nezbývá nic jiného než popřát příjemné počtení…

A-Antares
Najjasnejšia hviezda súhvezdia Škorpión. Aspoň tak by mala reagovať väčšina ľudí tejto planéty. Najlepšie by však bolo, keby sa stále viac rozrastal počet tých, ktorí v súvislosti s týmto menom budú spájať hudbu, konkrétne metalovú hudbu a ešte konkrétnejšie kapelu ANTARES. Podotýkam, že zo Slovenska, lebo v Európe sme zaznamenali už 3 bandy s takýmto názvom. Všetky však s najväčšou pravdepodobnosťou vznikli neskôr ako my. Takže by sme mali mať primát. No a okrem toho je ANTARES – ako kapela, dosť významnou súčasťou môjho života.

B-Brutal Assault
Skvelé podujatie, na ktorom sme hrali v roku 2001. Odvtedy /vrátane tohtoročného pokračovania/ však organizátori nezaradili ANTARES na zoznam účinkujúcich. V minulom roku sa to dalo pochopiť, ale teraz, keď máme vonku nový album a vynikajúce recenzie v rámci československých zinov, ma to dosť prekvapilo. Samozrejme nemôžem Shindyho nútiť, aby nás pozval, len sme sa asi tento rok moc tešili, keďže minulý ročník sme absentovali vraj kvôli tomu, že sme hrali rok predtým. Tentokrát znel dôvod, že hrajú kapely, ktoré sú pre organizátora zaujímavejšie. Nuž proti gustu žiaden dišputát, ako sa u nás hovorí.

C-Cesty na koncerty
Skvele strávený čas, kedy si užiješ dosť srandy, ale aj stresu. Hlavne keď nestíhaš. A to sa nám v poslednej dobe dosť darí.

D-Death metalová ortodoxnost
Vo všeobecnosti, akákoľvek ortodoxnosť je nebezpečná. Pokiaľ si niekto v hlave zaumieni, že za každú cenu bude pretláčať to svoje, vždy to má zlé následky. Samozrejme, pokiaľ ide o hudbu je to zdanlivo neškodný fenomén, ale kapela, ktorá ide takouto cestou to má ťažké. Musí totiž byť v danom štýle /teda v tomto prípade deathmetale/ absolútnou špičkou, aby si mohla dovoliť ortodoxne stavať svoju tvorbu len na deathových postupoch. Samozrejme sú v tvrdej muzike príklady, kedy práve ortodoxná príslušnosť k nejakej odnoži metalu priniesla kapele veľkú slávu /napr. ACDC, MANOWAR a pod./, ale to sú podľa mňa len výnimky potvrdzujúce pravidlo. Ja osobne by som sa nerád vzdal inšpirácií, ktoré ponúkajú aj ostatné metalové štýly a iné druhy hudby.

endlessE-Endless (kapela)
Určite výborná kapela, hlavne keď pred pár rokmi získali českú GRAMMY. Do detailu nemám ich tvorbu napočúvanú, ale vo všeobecnosti doom-deathové hnutie, ktoré prinieslo veľa vynikajúcich kapiel /najmä na Morave/ je mi veľmi blízke.

F-Formule 1
Okrem bubeníka a klávesáka sme v kapele všetci veľkí fanúšikovia F1. Má to len jeden háčik. Ja fandím dlhé roky McLarenu a tak sa dostávam do ostrých výmien názorov s gitaristami, ktorí sa zasa bijú za Ferrari. No a hlavne v minulej sezóne to bolo pre mňa ťažké, keď strieborné šípy tak prepadli. Ale dúfam, že tento rok im to Kimmi natre.

G-Gore texty
Nemám s nimi žiadnu skúsenosť, takže pri tomto „písmenku“ sa odmlčím.

H-Hubené holky
Humus najväčšieho kalibru. Pokiaľ nemáš babu za čo chytiť a pri prudšom pohybe ju zlomíš napoly, je to o hovne. U nás sa takýmto devam hovorí: „ani rici ani cici“. A najhoršie na tom je, že oni samé chcú takto vyzerať. Nechápem to. Asi to je kvôli diskotékovým chlapíkom, ktorí takéto kostry žerú. Len zabúdajú na to, že to asi nebude to pravé orechové.

I- Iné kafe
Ak myslíš tú našu „slávnu“ kapelu, kde spevák spieva ešte horšie ako frontman OFFSPRING, tak to nemusím. Aj keď na druhej strane bubeník a basák sú skvelí hudobníci. Len si podľa mňa míňajú potenciál v nesprávnej kapele. Ale keď ich to baví…

J-Japonská kultura
Niekedy by som sa tam chcel pozrieť a užiť si toto vzdialené myslenie na vlastnej koži. Tieto exotické veci ma lákajú ako asi každého obyčajného smrteľníka, ktorý s nimi za normálnych okolností len ťažko príde do styku. A samozrejme, úžasné by bolo hrať pre japonských metalových fans. Už mnoho kapiel chválilo toto publikum.

K- někam se mi zatoulalo 🙂

L-Loučení
Zatiaľ ma to klasické, aké môžeš vidieť vo filmoch, nestretlo. Takže v pohode. Lúčime sa ťažko len s pivom, keď odchádzame s kapelou z krčmy, haha.

madeinfearM-Made In Fear (vaše album)
Na toto písmeno čakám celú abecedu :-). Je to náš druhý oficiálny album a som presvedčený o tom, že práve vďaka tomuto počinu budeme konečne niečo znamenať v rámci československého undergroundu a snáď aj ďalej. Ide o tématicky koncepčnú dosku plnú energie, brutality, ale na druhej strane so silnou dávkou atmosféry, emócií a melódie. Viem, že teraz hovorím ako reklamný agent pretláčajúci produkt, ktorý predáva, ale zatiaľ sa recenzie k tomuto dielku pohybujú vo vodách skutočného uznania a nikoho sme pri ich písaní neovplyvňovali a ani to robiť nemienime. Jednoducho si treba Made in Fear vypočuť a potom dúfam dáte za pravdu recenzistom aj týmto mojim reklamným kalerábom.

N-Norská black metalová scéna
Jednoznačne scéna, ktorá si zaslúži uznanie. Nie v každej krajine sa stáva, že kapela ako Dimmu Borgir má koncert v štátnej televízii v hlavnom vysielacom čase. Táto krajina dala svetu veľmi veľa kvalitných kapiel. Hlavne v metalovej muzike.

O-Ostravská doom metalová scéna
Vyššie som už čosi načrtol. Kapely v rámci tohto hnutia sú super, či už je to (a nielen v rámci Ostravy) Endless, S.S.O.G.E., Forgotten Silence a pod. /neviem, či sú všetky z Moravy/, všetky tieto bandy hrajú skvelú – inštrumentálne profesorsky zvládnutú hudbu, ktorá má čo fanúšikovi povedať. Je to v rámci stredoeurópskeho priestoru určite fenomén. Niečo podobné, v trochu menšom meradle /hlavne,čo sa popularity týka/, je slovenská deathová škola.

P- Polárkový dort
Môže byť, ale nejdem sa za ním potrhať.

Q-Queeen Of The Stone Age (kapela)
Ospravedlňujem sa za svoj analfabetizmus, ale túto kapelu nepoznám. Možno, že som to aj počul, ale podľa názvu to neviem identifikovať.

R.-R.U.M. web
Tak, ako aj ostatným nadšencom hudobnej publicistiky na internete, treba aj R.U.M. zinu vysloviť uznanie. V dnešnej dobe to vonkocnom nie je jednoduché prevádzkovať takýto web a preto pred vami skláňam hlavu. Pre kapely, akou je aj ANTARES je to vynikajúca možnosť prezentácie a bez toho si to už ani nedokážem predstaviť. Treba veriť, že to pôjde čoraz lepšie a lepšie. Držte sa!!!

slovenskoS-Slovenská mentalita
To máš ťažké. Vraví sa o nás, že sme národ holubičí, ale to sa skôr vzťahovalo na našich predkov. Slováci si dokážu neskutočne závidieť, ohovárať sa a samozrejme vedia si aj pekne dať po papuli. A sme aj škodoradostní a veľmi nasratí, keď nám zdanlivo niekto ublíži. To si mal počuť tie komentáre, keď ste nás po minulé roky bili v hokeji. „Tí Česi majú ale šťastie, rozhodca im nadržiava“ a pod. No a zaujímavé bolo aj to zadosťučinenie, keď sme tento rok konečne Czech team zdolali. Nehovorím, že som sa z toho náramne netešil, ale na tohtoročných majstrovstvách sme mali fakt silný káder a je škoda, že ten zápas zo Švédmi nevyšiel. Ale aby som sa vrátil k našej mentalite – je komplikovaná, ale sú na svete aj horšie.

T-Turné
Veľmi rád by som z ANTARESom niečo také absolvoval. Ak pôjdu veci dobre a zoženieme nejaké prachy, začiatkom roku 2004 by to mohla byť realita. Uvažujeme nad tým s Dodom z Galadrielu. Všetko je bohužiaľ otázka financií. Ale ak nás niekto zavolá na svetové turné, po boku napr. niektorej z kapiel švédskej scény, určite neodmietneme :-).

U-UFO
Určite existuje. Nie som veriaci človek, ale v existenciu inej civilizácie niekde vo vesmíre verím. Človek nikdy nevie. Možno že naše deti budú chodiť už na medziplanetárne metalové festivaly trebárs na Jupiter.

V- Vysoké Tatry
Kúsok zeme, ktorú by si Slováci mali chrániť ako oko v hlave a mali by ju dokázať šetrne využiť. Všetko sa však hýbe opačným smerom. Tatry sú čoraz zdevastovanejšie a investície do stredísk sú mizivé. Pritom ceny sú samozrejme ako v Alpách. Návštevnosť drží nad vodou už skutočne len nezabudnuteľná scenéria najmenších veľhôr sveta.

wayd1W-Wayd
Skvelá slovenská banda. Videl som ich na viacerých koncertoch a treba povedať, že títo chalani majú naviac, ako na súčasnú pozíciu v slovenskom UG. Tak to už ale chodí, že tí najlepší nie sú vždy tí najlepší a môžu sa roztrhať, keď im šťastie nepraje.

X-X-Wild (heavy metal band)
Opäť ťa musím sklamať. Čo sa týka konzumácie hudby, tak ide samozrejme o metal, ale nepočúvam nejaké kvantá kapiel. Zo starej heavy scény mi je najbližší MANOWAR, IRON MAIDEN, potom nejaké tie staré nemecké speedy a možno ešte americký hard rock 80-tych rokov. No a potom z tých tvrdších jednoznačne švédska deathová škola. Asi som fakt metalový analfabet, ale ani tvorbu tejto kapely nepoznám.

Y-Yamaha
Skvelé, ale neskutočne drahé nástroje. A samozrejme namakané mašiny. Náš klávesák síce disponuje nástrojom tejto značky, ale ide o jednu zo základných verzií samohrajok, takže to nie je nič vážne. No nebolo by odveci mať vybavenie tejto značky z tých vyšších tried. Ono tu už potom hrá samo.

Z-Zimní sporty
Hokej, hokej, hokej a ešte raz hokej. To je absolútna jednotka, čo sa týka zimných šporotov, ale aj športu všeobecne. Fandím martinskému klubu (no neviem, či tento ročník kvôli peniazom nebude posledným extraligovým), no a sledujem intenzívne slovenskú extraligu a rovnako aj dianie v NHL – hlavne, čo sa týka našich hráčov v zámorských kluboch. Vrcholom sú samozrejme majstrovstvá sveta – zvlášť zápasy s Čechmi a Olympiáda. Budúci rok bude aj svetový pohár, takže sa je na čo tešiť. Hlavne keď teraz naša repre tak hviezdi.

ALL

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *