Peter „Doomas“ Betko (GOTHOOM PRODUCTIONS) – Festival je zameraný hlavne na rodinnú atmosféru na stretnutie sa priateľmi

Peter „Doomas“ Betko patří k nejčinorodějším lidem na stále společné CS metal scéně. Tolik aktivit a pouze jeden jediný život! Že to nejde? Omyl! Gothoom Productions je dnes zavedenou značkou, a proto jsem se rozhodl, že Peterovi položím několik dotěrných otázek. Dle samotného obsahu zjistíte, že jeho nadšení pro věc je přímo démonické! Jen více takových nadšenců…

Ahoj Peter! Srdečně tě zdravím. Na úvod si nemohu odpustit otázku spojenou s tvými vydavatelskými aktivitami. Jak postupoval čas, spousta labelů svojí činnost ukončila, ovšem ty pokračuješ v opačném trendu a pokud si dobře všímám, počinů vydáváš čím dál tím víc, i když přece jen s jistou rozvahou. Je právě toto cesta, kterak udržet label v chodu?
Ahoj Aleši. Ďakujem za možnosť vyjadriť sa pre R.U.M.zine. Čo sa týka labelu Gothoom productions tak ten si žije svojím životom. Ja som sa nikdy netajil tým, že to nie je hlavná zárobková činnosť ale skôr môj príspevok pre SK/CZ scénu, ktorej som mimochodom veľkým fanúškom. Vydávam to čo ma osloví, určite hlavne kvalitné skupiny, v ktorých vidím potenciál a viem, že do budúcna budú len rásť. Jednou cestou ako udržať label vo funkčnosti podľa mna je zamerať sa hlavne na svoju tvorbu, svoje vydania a nevymieňať ich za ine tituly pretože sa tým len hromadí počet nepredajných CD a preto radšej mám tých CD možno menej ale sústreďujem sa len na to čo mám a tomu dávam maximálnu podporu a preto sa možno ešte držím aj keď to nie je vôbec ľahké a nie je ani čo závidieť 🙂

Na Slovensku vždy existovalo nespočet podzemních labelů. Existuje nějaký, který ti byl svojí filozofií nejbližší?
Na Slovensku ešte stále existujú labely ako napriklad Metal Age alebo Tryzna Production. Každý sme niekde inde. Každý má niečo do seba napr. chalani s Tryzna productions vydali úžasný tribut kapely EMPEROR, ktoré im pomohlo vydať veľké vydavateľstvo Candlelight records, takže tam sa ani nechytám 🙂 klobúk dole alebo Metal Age sa zamerali na vydávanie časopisu Rock Hard, každý sa snažíme prežiť ako sa dá.

Pokud se nemýlím, prvním vydaným počinem byl debut BRAINSCAN, ovšem pak začala následovat poměrně velké jména česko-slovenské metal scény. Namátkou uvádím CALES, GALADRIEL, GOD DEFAMER atd. Mě ovšem zajímá, jak si vlastně tyhle kapely přesvědčil o svých možnostech a především kvalitách? Anebo jsou dnes kapely vůbec rády, že jim desku někdo vydá?
Tu ťa budem musieť trošku opraviť, pretože Gothoom productions vznikol v roku 2008 na popud mojej domacej kapely DOOMAS, kedže sme sa nevedeli dohodnúť s vydavateľstvom tak sme si naše prvé CD vydali sami a založil som Gothoom productions. Snažili sme sa hrať gothický doom metal tak z toho sme odvodili názov vydavateľstva GOTHOOM :-). Čo sa týka ďalších skupín, ktoré som vydával tak nie so všetkými som sa poznal osobne ale myslim, že moje podmienky boli asi neporovnateľne lepšie ako v nejakých veľkých labeloch :-). Myslím si, že je lepšie byť v menšom labely veľkou kapelou ako vo veľkom labely malou. Aj keď sa samozrejme nemôžem porovnávať s labelmi ako Nuclear Blast alebo Roadrunner atď. To či sú skupiny spokojné je skôr otázkou na nich nie na mňa. Ja za seba tvrdím, že si za každou skupinou a vydaním stojím a som sním spokojný.

Pokud se podívám na web tvůj web, docházím k závěru, že jsi zatím do světa nevypustil žádnou vysloveně slabou nahrávku, to spíše opak je pravdou (viz. nedávný úspěch alba „Superboring“ od OBLITERATE). Které vydané album ti udělalo největší radost?
Denne mi chodí mnoho CD, mp3 albumov atď. S ponukou na vydanie bohužial nie každej skupine sa da vyhovieť, niektorý majú vačšiu mienku o svojej skupine ako v skutočnosti je, iný zabíjajú svoju skupinu tým, že absolútne kašlu na promo, ktoré je v dnešnej dobe asi dôležitejšie ako samotná nahrávka. Preto sa snažím vyberať skupiny, na ktorých vidím, že majú chuť niečo dosiahnuť majú svoje sny a tvrdo si za nimi idú hrajú kvalitnú muziku a vedia, že vydanie CD je len začiatok a, že musia na sebe makať aby boli ešte lepší. Čo sa týka OBLITERATE tak to sú už starí pardálové a išlo sa viac menej na istotu. U týchto typov skupín človek nemusí ani počuť nahrávku a vie že to bude bomba pretože kapela ako taká si neurobí hanbu a nevypustí slabé dielo. A vidiš v nominácii na RADIO HEAD AWARDS sme mali skoro 3 skupiny, SUBURBAN TERRORIST ušla nominácia o vlások. Takže som veľmi spokojný. A OBLITERATE to spolu s GALADRIEL aj dokázali. Z každého nového CD mám veľkú radosť a ako som povedal za každým si stojím sú to skvelý ľudia a ešte lepšie skupiny. Ale najväčšiu radosť mam z prvého Vinylu v GP a to hneď picture LP CALES – Return From The Other Side, ktorý sa naozaj podaril či po vizuálnej alebo hudobnej stránke.

V každém druhém rozhovoru se dnes propírá problematika spojená se stahováním hudby, která bezpochyby nejvíce ovlivňuje trh s komerční hudbou. Jak je to ale vypadá na úrovni undergroundu?
Je digitálna doba, CD sa predávajú hlavne na koncertoch alebo na festivaloch a ľudia si jednoducho to čo potrebujú stiahnu , vypočujú a ak ich to osloví tak si kúpia aj originálne CD aspoň takto fungujem ja. Ale aj ja som zverejnil v našom e-shope možnosť stiahnuť si CD v kvalite mp3, samozrejme za poplatok. Zadarmo to jednoducho nejde. E-Shop:http://gothoom.com/e-shop/sk/11-mp3

Osobně se domnívám, že metalová sorta posluchačů je dosti specifická. Spousta lidí z tohoto raku stále utrácí relativně dost peněz za CD/LP + merch. Domníváš se, že právě toto je důvod, proč se „metalovému trhu“ stále ještě daří? Netuším sice, kterak je to v jiných žánrech, nicméně si úplně nemyslím, že by příznivci jazzu či rapu byli natolik věrní, aby si kupovali stůj co stůj originální nosiče. Jaký je tvůj názor?
Určite máš pravdu však je normálne, že niektoré skupiny nevydajú nové CD 4 roky ale každý mesiac ide von aspoň jeden new design nového merchu. Je to vec dopytu a ponuky. Je hrôza, že CD sa predávajú koľkokrát lacnejšie ako tričko ale to je otázka trhu ako som povedal – ľudia sami určujú cenu každého jedného výrobku to čo sa predáva tam cena rastie a naopak. Som na druhej strane zase rád, že sa vracajú LP platne a tam smerujem aj s Gothoom productions. Tento segment má znovu veľký potenciál tak dúfam, že sa uchytíme.

Jak v obecné rovině probíhají vyjednávací procedury ohledně tvé spolupráce s jednotlivými kapelami? Podle jakého klíče si vlastně kapely vybíráš? Musí se ti líbit především hudba, anebo je pro tebe mnohem důležitější chování a spolehlivost ze strany lidí, kteří tě žádají o spolupráci?
Myslím, že som to už spomenul skôr ale všímam si všetko čo sa týka danej skupiny samozrejme hlavne hudbu, promo ,koncerty. Je to investícia ako každá iná a kedže som v tomto obchodník snažím si dobre rozmyslieť do čoho investujem, kedy sa mi investícia vráti atď. Snažím sa vyberať skôr zabehnuté skupiny väčšie kone, ktoré dobre ťahajú, ale nezabúdam ani na nové talenty len ako som povedal niektorý sa správajú ako najväčšie STAR :-). Ale tým sme si prešli asi všetci čo tu už nejaký ten čas pôsobíme. Zásadne si skupiny vyberám resp. ma musia niečim osloviť!!! Po prípade si ich pôjdem pozrieť na koncert a hneď viem na čom som .

Rýsuje se v případě Gothoom productions nějaké spolupráce s nějakou zahraniční kapelou?
Ako som povedal, som veľký fanúšik SK/CZ skupín a chcem aby to tak ostalo aj naďalej. Určite sa nebránim spolupráci so zahraničnými skupinami ale priorita su pre mňa naše skupiny. Mnohé su kvalitnejšie ako zahraničné to len my si myslime, že všetko čo je zahraničné je lepšie.

Od lidí, kteří vedou labely vždy slýchávám, že prvotní je pro ně to, aby jejich kapela hrálo co možná největší počet koncertů. Tomu se pochopitelně není co divit, ačkoliv z toho zas vyplývá, že se dnes může do popředí vyhoupnout kdejaká průměrná formace a bude v podstatě slavná jen z toho důvodu, že je neustále na očích. Snažíš se i ty své kapely motivovat k tomu, aby se snažily být vidět co nejvíce?
Tu ti budem trošku oponovať. Áno na jednej strane aj ja žiadam skupiny aby hrali min. 1 koncert do mesiaca ale na druhej strane to pomáha kapele predávať CD, merch a pracovať na sebe a byť neustále lepším či po muzikanskej stránke alebo s prácou s publikom. Za ďalšie si myslím ak je skupina priemerná alebo podpriemerná ťažko bude hrať veľa koncertov iba ak 10 koncertov aj to všetky v jednom meste alebo dedine pre kamarátov. Jedna rovnica je istá koncert rovná sa predaj CD, merchu takže ano aj ja podmieňujem spoluprácu koncertovaním 🙂

Není žádným tajemstvím, že se kromě labelu zabýváš i pořádáním Gothoom festu, který se během krátké doby vyšvihl mezi přední metalové open ait akce, alespoň tedy co se týče CS scény. Na co se mohou návštěvníci tvého festu těšit letos? Plánuješ nějaké novinky oproti předcházejícímu ročníku?
Tak festival GOTHOOM open air fest je moja srdcová záležitosť. Je to robené hlavne pre ľudí pre celú tu našu malú rodinku metalistov. Tento festival je zameraný hlavne na rodinnú atmosféru na stretnutie sa priateľmi, zábavu a dobré skupiny. Tu je všetko blízko žiadne veľké presuny, všetko je na jednom mieste ak chceš počuvať skupiny tak počúvaš ak sa chceš isť okúpať v jazere tak sa okúpaš alebo sa chceš riadne sťat tak aj to možeš. Myslím, že ľudia cítia, že je to robené pre nich a nie pre zisk. Tento rok plánujeme aj nejaké tie novinky ako je HORROR CINEMA SHOW kde sa po skončení každého dňa budú premietať B-čkové horory na veľkom plátne a mnoho iných prekvapení však nech sa každý príde presvedčiť na vlastné oči. Všetci ste srdečne pozvaní! GOTHOOM fest:http://www.gothoom.com/index5.html

Gothoom fest se povětšinou orientuje na přehlídku česko-slovenských kapel a do jisté míry mi tak připomíná první ročníky dnes už velkolepého Brutal Assaultu. Jaké jsou v tomto ohledu tvé plány? Budeš festival i nadále rozšiřovat o velká zahraniční jména, anebo se budeš raději držet „při zdi“?
Mojou ambíciou nie je robiť ďaľši obrovský festival. BRUTAL ASSAULT je len jeden a držím im palce. Viem čo to všetko obnáša a ja to robím v malom a nie to ešte ťahať kolos ako je BA. Naša ambícia je niekde úplne inde. Chcem tu mať najlepšie skupiny a aj veľké mená ale chceme si zachovať exkluzivitu v tom, že ten areál pojme len 1200 ľudí a nemám ambíciu to nejak meniť ak sa festival vypredá v maji tak sa vypredá ale určite nebudem navyšovať kapacitu na úkor pohodlia navštevníkov. Budúci rok máme 5.ročník tak musíme vymyslieť niečo špeciálne tak sa nechajte prekvapiť. Ale každým rokom sa snažíme tú pomyselnú laťku dvíhať stále vyššie tak dúfam, že to ľudia ocenia a prídu sa zabaviť.

Kterak v současné době vidíš slovenskou metalovou scénu? Lze dnešní situaci nějakým způsobem porovnat s časy z devadesátých let, kdy bylo Slovensko prošpikováno velkou spoustou kvalitních kapel, jenž mohly za určitých okolnosti dokázat velké věci?
Slovenská scéna je si myslím stále rovnako kvalitná o čom sa mohol presvedčiť aj pri vydávaní „Tribute To TESTIMONY“ kde sa jednalo o veľkú hviezdu SK hardcore scény myslím európskeho významu skupinu TESTIMONY a poctu 15 súčastných kapiel tejto legende a dopadlo to nadmieru dobre. Kvalita na Slovensku tu bezpochyby je len letargia, sklamanie z celej tejto spoločnosti, prostredia, korupcie atď… vyvoláva v každom pocit, že je nemožné sa niekam dostať a preto mnoho skupín končí tam kde začne a to v garáži. Chýba im to čo mali skupiny z 90. rokov. Vieru vo svoju muziku, určitý spôsob snenia dokázať, že raz možu byť najlepší. Aj preto na koncertoch stretávam skôr gardu starších ročníkov, ktorí vedia ako si to správne užiť .

Kromě chodu vydavatelství (a výše zmíněného festu) máš pod palcem i vlastní studio. Můžeš ho případným zájemcům v krátkosti představit? Které kapely se už u tebe vystřídaly? Zasahuješ nějakým způsobem do samotného nahrávání?
Ano v rámci Gothoom productions chceme pre kapely robiť kompletný full servis a zabezpečiť všetko od nahrávania, postprodukcie, tvorbu merchu až po následné vydanie CD. Takže máme aj vlastné štúdio kde sa nahrávajú nielen metalové skupiny z pod Gothoom productions, ale aj ine žánre ako jazz, folk atď. Je to novo zariadené štúdiu so všetkým čo ktomu patrí kadý si ho môže pozrieť na našej stránke http://www.gothoom.com/studio/. Samozrejme nikomiu do nahrávania nezasahujem len sa snažíme každému pomôcť aby sa to nemuselo robit na viacej krát. Nahrávali u nás DOOMAS, UNMOURNED, DESTROYSELF , GOD DEFAMER at. Sme mladé štúdio a stále sa rozvíjame. Však nech skupiny prídu sami a uvidia ako to u nás funguje 🙂

Předpokládám, že všechna tahle práce je tvojí obživou. Mohl bys prozradit, kterak asi vypadá tvůj běžný den? Máš ještě vůbec čas vychutnat si hudbu jako skutečný hudební fanoušek?
Musím ťa sklamať toto bohužial nie je moja hlavná činnosť. Zaoberám sa úplne niečim iným. Mám 3 firmy a tie ma musia živiť takže toto robím ako svojho konička. Muziku si užívam hlavne počas mojich pracovných ciest v aute a ver alebo nie väčšinu tvorí SK/CZ tvorba zahraničnú muziku moc nepočúvam okrem BOLT THROWER, ktorá je moj srdcovka 🙂

I když se rozhovor týká Gothoom productions, určitě nebude od věci, když zmíníš několik informací ohledně tvé domovské formace DOOMAS. Pokud vím, máte těsně před vydáním nového alba. Jednoduchá otázka: Jaké tedy bude?
A tak DOOMAS je moje najbližšie a najmilšie dieťa. Stále pracujeme na novom albume, ktorý bude po všetkých stránkach skvelý, vynimočný samozrejme pre mňa – nemusí byť taký pre každého ale pre mňa určite bude. Mám skvelých ľudí kolo seba, nadhernú rodinu, manželku viac nepotrebujem. :-D. Keď hrám v DOOMAS tam na pódiu som ja to je moje miesto tam odbúravam celý stres a beriem si od ľudí všetko čo mi ponúknu. Nové album DOOMAS bude plné emócii ako aj to, že sme poriadne pritvrdili a hlavne zrýchlili čo má na svedomí hlavne moje dvojča v skupine Kalmi, ktorý sa podieľa na tvorbe nového materiálu levím podielom. Takže už ostáva len vydržať.

Měj se skvěle, moc děkuji za rozhovor. Pokud tě mohu ještě poprosit, přibliž našim čtenářů, kterak bude vypadat ediční plán Gothoom pro letošní rok. DÍKY!!
Ja sa chcem poďakovať tebe Aleši! Možno som sa rozpísal viac ako som mal ale toto som mal na srdci tak to som ti povedal. Prajem vám všetkým aby ste nespali a plnili si svoje sny pretože je to možné len si treba veriť, že všetko dokážete a ono sa vám to aj splní. Metal svami bratia!

Vinyl CALES – marec 2013
Vinyl HYPNOS – apríl / máj 2013
Split INFER / VORTEX UNIT – máj / jún 2013
DOOMAS – jún /júl 2013
UNMOURNED – jún /júl 2013
BRAINSCAN – júl / august 2013
GOD DEFAMER – august / september 2013
Všetky informácie sú na http://www.gothoom.com

ALL

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *