PANYCHIDA – Gabreta Aeterna (CD – 2020, Folter Records/Epidemie Records)

Už předchozí album „Haereticalia – The Night Battles“ bylo od PANYCHIDY po čertech povedené, ovšem to jste ještě neslyšeli megalomanské dílo s názvem „Gabreta Aeterna“! Pečlivý exkurz do srdce Šumavy nabízí dvanáct atraktivních položek, jejichž největšími devízami jsou propracovanost a heavymetalová melodika, snoubící se s tím, co je PANYCHIDĚ už roky vlastní.

Dá se říci, že jejich forma „pohanského metalu“ tímto dílem doznala maximální úrovně, neboť nahrávce nechybí osobitost napříč všemi položkami. Ty jsou jednoznačně členité a svým způsobem lze konstatovat, že každá ze skladeb může kolekci reprezentovat. Stejným způsobem došlo i k ošetření vokálů, jimž sice vévodí Vlčákův „blekáč“, ovšem v jednotlivých skladbách dostaly řádný prostor i Honzovy čisté nápěvy a proklamace. Třešničkou na dortu je využití dětské sboru v „Bludné ohně na stráních Hirschensteinských“, oslavné duchařině, ze které skutečně mrazí.

Na „ Gabreta Aeterna“ kapela poprvé vsadila komplexně na český jazyk a nepochybně dobře udělala. Šumavské příběhy by s angličtinou asi opravdu ztratily na uvěřitelnosti, to je třeba uznat. Texty jsou navíc opravdu do puntíku propracované a odkazují na historicky zajímavé příběhy, jež život na Šumavě více či méně ovlivnily. „Vyprávěcí“ stylistika je ovšem natolik nenásilná, že v ní lze vystopovat spoustu romantických prvků – opět to musím zmínit – velmi osobitě pojatých. Láska k horám je zde vyjádřena vskutku absolutně a v neposlední řadě také důvěryhodně.

Za mě nemá smysl rozebírat zde každou skladbu zvlášť. Mnohé totiž naznačil Honza Vaněk v nedávném rozhovoru, který tímto ještě jednou vřele doporučuji. To další je pak ukryto nejen v drážkách CD, ale také v bookletu krásně zpracovaného digipacku. Nadšenci do relikvií pak jistě ocení luxusní box, který je již nyní k dispozici. „Gabreta Aeterna“ patří jednoznačně k nejlepším deskám letošního roku. Není to sice album určené k mytí nádobí či vyklízení půdy, ovšem pokud si uděláte čas, dáte si tento matroš hezky do sluchátek, zcela jistě si užijete parádních nápadů, kterých je zde vpravdě nespočet. Na ohlasy fans jsem ve spojitosti s PANYCHIDOU vskutku zvědav!

Rozhovor: https://rumzine.com/panychida-4 

Skladby: Krajina, Bílý Samum, Nikoho pán, nikoho sluha, Černou nocí míhá se černý stín, V dnešní zbahnělé době… / In der heutigen versumpften Zeit…, Trampus – o samotě a smrti v odlehlých končinách, Válečná běsnění připravující krajinu šumavskou o její syny a uvádějící v svár místní lid, Abele, Bludné ohně na stráních Hirschensteinských, Odkouzlení hvozdu Hercynského, Todesmarsch, Totenbretter

Sestava: Vlčák – zpěv; Honza Vaněk – kytara, zpěv; Mira Sinneral Lavička – kytara, klávesy; Talič – baskytara; Sheafraidh – bicí

ALL

https://www.facebook.com/panychida

http://www.panychida.com/

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *