PANDEMONIUM – Devilri – Extended Edition (CD-2014, Old Temple)

Devilri – Extended EditionKultovní polská formace PANDEMONIUM patří k základním pilířům polského metalového podsvětí a těžko říci, kde by se sláva zastavila, kdyby její cestu nekřižovaly neustálé pády a karamboly. Možností, kterak se mohli PANDEMONIUM prosadit, těch bylo vpravdě nepočítaně, ovšem ne každá kapela má štěstí být ve správnou dobu na správném místě. Nicméně po jedné z pauz, kdy už se nepředpokládalo, že by PANDEMONIUM někdy výrazněji zamíchali kartami, se v roce 2012 představili Poláci v plné zbroji, a to prostřednictvím comebackové CD „Misanthropy“, které se mimochodem velmi povedlo.

Aby ovšem jméno PANDEMONIUM bylo ještě intenzivněji vzkříšeno, rozhodli se Old Temple k reinkarnaci několik hodně starých nahrávek a právě materiál „Devilri“ patří k úplně těm nejfousatějším počinům, jež pod vlajkou PANDEMONIUM spatřily světlo světa. Tehdy ještě kazetové demo, pocházející z roku 1992, notně provětralo undergroundové vazby u našich severních sousedů a pro spoustu starších fans se stalo ztělesněním black/deathmetalového základu. Kapela tehdy ještě ve trojici, už v oné době, rozhodně nepřipomínala partu rozjuchaných nováčků, kteří by měli zmatek ve svých vizích a hudebních představách. Produkce PANDEMONIUM byla hned od prvopočátků prototypem polské deathmetalové jakosti, řádně rouhavé a ohavné, ostatně na těchto atributech potom doslova rozkvetla i jejich bílá orlice. PANDEMONIUM se naopak začali ze zorného pole spíše vytrácet…

PandemoniumPo letech však rozhodně potěší každá slavná reedice, ovšem co si budeme vyprávět, tento opus asi nejvíce rozradostní ty posluchače, jež tvorbu PANDEMONIUM dokonale znají nebo ji přímo pamatují. Další cílovou skupinou pak mohou být i sběratelé undergroundových relikvií, přičemž právě tahle mezi ně rozhodně patří. V bookletu CD bylo navíc otištěno kvantum dobových fotografií, nechybí letáky, oxeroxované útržky z fanzinů a vůbec celý komplet vypadá moc hezky. Ostatně nejedná se o první reinkarnovaný počin z dílny PANDEMONIUM, kdo z vás už na R.U.M. zinu zachytil články o ostatních počinech, jistě si dokáže představit, kterak je vyvedeno právě „Devilri“.

Na CD se však kromě oficiálního dema, nacházejí ještě dva vzácné bonusy, jenž jsou sice komplikovaně poslouchatelné, nicméně jejich sběratelská hodnota stojí rozhodně za zmínku. Tím prvním je promo materiál z roku 1990, vůbec první položka, jež patří do oficiální diskografie PANDEMONIUM. Totální raritku nabízí i úryvek z části vystoupení, které se odehrálo v roce 1991 na festivalu s krásným názvem S’thrash’ydlo. Neuvěřitelné, co se ještě dnes dá všechno vyhrabat! Nádhera! Jedinou stinnou stránkou kompletu tak budiž pouze to, že se ji nedožil původní bubeník Peter, který podlehl těžké nemoci už v roce 1997. Ostatně z původní sestavy PANDEMONIUM, čítající v současnosti čtyři členy, zůstal pouze Pawel Mazur, zpěvák a kytarista. Rozhodně je super, že i v dnešní době může kult PANDEMONIUM žít dál a přinášet překvapivě moderní ztělesnění death/blackmetalového old schoolu.

ALL

http://pandemonium.metal.pl/

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *