PAČESS – Poupě (CD – 2021, Slovak Metal Army)

Kdyby takhle našlapaný tým měla Zbrojovka, pravděpodobně by ten fotbal v Brně vypadal jinak. Přiznám se, že vždy fandím týmům, které ze skromných základů dokáží rozkvést… a třeba jako právě tohle „Poupě“. No, není se čemu divit, vždyť Zdeněk „Pačess“ Vlček, ústřední to zakladatel, vzorně a pečlivě léta zaléval a plel. Inu, doba pravé sklizně nastala. Kdepak, časy skromného projektu jsou dávno pryč. Aktuální novinková deska je, i s přihlédnutím ke kvalitním předchůdcům, tím doposud nelepším dílem.

Řekl bych, že na CD „Poupě“ se v jednoduchosti sešlo všechno podstatné, co posluchač potřebuje ke spokojenosti. Samozřejmě milovníci melodického black metalu budou mít při úvodní seznamce velkou výhodu, ono není nad trénované uši. Jednotlivé skladby ovšem nejsou v žádném případě žánrově striktní (baví mě hlavně skvostné party kláves, jež místy zatahují matroš do doomových končin – viz finále první skladby „Poupě“). To však posluchač pozná až při detailním seznámení se všemi skladbami, přičemž každá z uvedených v sobě skýtá nejedno překvapení. Pokud byste si o tom všem chtěli přečíst něco více, doporučuji nedávný rozhovor právě s hlavním protagonistou.

Nicméně i bez návodu si posluchač může nahrávku užít na max, to se nedá nic dělat. Osobně kvituji s povděkem nejen košaté aranže a materiálovou pestrost, ale také způsob uchopení ústředního tématu desky. Sice se nejedná o album koncepční, ovšem napříč nahrávkou se to hemží mnoha odbornými termíny, jež mají co do činění s pivním mokem a restauratestvím. Stylistika textů pak dává vzpomenout zejména na „Jílemnického okultistu“ od MASTER‘S HAMMER, skoro bych se vsadil, že právě někde tady pramení jeden z inspiračních zdrojů. „Poupě“ ovšem ještě více povyšují povedené vokály od mistra Chymuse, který se na nahrávce skutečně vyřádil. Nikdy bych si nepomyslel, že se letitý lídr ISACAARUM najde právě v tomto hudebním ranku a ještě mu vetkne takto výrazný otisk.

PAČESS natočili vskutku velmi povedenou desku. Zároveň se mi ale nezdá, že by se dala až tak snadno oposlouchat. Vyváženost aktuálního materiálu je skutečně obdivuhodná. Dá se říci, že v podstatě každá skladba může tuhle svěží kolekci zastupovat… Když se však za nějaký čas řekne PAČESS a „Poupě“, patrně se mi vybaví titulní otvírák, romantická „Jako most k lidem“ a přímočaře hitová „Butan-2-3 dion“. PAČESS, jedno pifko na ČEST!

Skladby: Poupě, Sommelier, Jako most k lidem, Butan-2-3 dion, Tadeus, Reinheitsgebot, Jménem lilie, Až listy zrudnou

Sestava: Chymus – zpěv; Pačess – kytara; Paramba – baskytara; Jakub Fritsche – kytara; Čed – klávesy; Filip Smetana – bicí

ALL

http://www.pacess.cz/

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *