PAČESS – Absolutno (CD – 2023, HellStorm Productions)

Melodický black metal a vznešené veršovánky o zlatém moku, jeho historických představitelích a příkladně odborných formulích. Nějak takto by se dala v kostce shrnout tvorba formace PAČESS, která svoji definitivní tvář (alespoň to tak vypadá) nalezla na vydařeném předchůdci „Poupě“. Dovolím si tvrdit, že fialové „Absolutno“ z předchozího počinu do značné míry vychází, přičemž ústřední melodii první skladby „33“ jako bych už slyšel někdy dříve.

V rámci předepsaných mantinelů poté kluše i „Borowiec“. Kdybych nerozuměl textu, skoro bych si myslel, že se jedná o nějaký nový vál od MASTER´S HAMMER, a to za účasti pána Necrococka. Stěžejní písní kolekce je pak usilovně inzerovaná píseň „Továrny na absolutno“, v níž exceluje nestárnoucí zpěvačka Bára Basiková. Myslím si, že tuhle hitovku by úplně v klidu mohla přehrávat tuzemská rádia v dopoledním i odpoledním čase. V dobrém i zlém je dostatečně poddajná a kolekci účelně prosvětluje. Škoda, že následující „Vavřín“ je z hlediska nápaditosti průměrný. Totéž bohužel platí o příspěvku hostujícího Zbyška Horáka a jeho diskutabilní recitaci. Naopak Chymus si jakožto ústřední vokalista vede velmi dobře, ostatně předvedl to už na předchůdci.

Na baladickou notu posléze naskakuje francouzsky zpívaná „Déterre“. Tu s metalem pojí snad jen hrubý vokál, jinak se jedná také o spíše rockovou věc. V případě předposledního tracku „Travěncové“ se kolo opět vrací do pozice melodického black metalu, přičemž refrén skladby je jaksi úsměvný (Vavřín a jeho bratr Antonín/ archeolog a epigramatik/číslem patnáct popisným). Už v titulku je uvedeno, že se jedná o dosud nevydanou demoskladbu z roku 2011, a těžko říci, jaká filozofie ji pojí se zbytkem. Závěrečná instrumentálka „Smutná láska rytíře Licka z Lilče“ je už pouze jakýmsi doplňkem, upřímně, nikterak záživným.

„Absolutno“ je ve vší počestnosti kvalitní nahrávkou. Předně první polovina je velice zábavná a duchaplná. Po ústředním songu „Továrny na absolutno“ se však kvalita sune spíše dolů, nemluvě o nijakém závěru. Myslím si, že v tomto ohledu je „Poupě“ přece jen dál. Je velká škoda, že PAČESS i v druhé polovině nepředstavili nějaký ohromující song, jenž by alespoň částečně navázal na kooperaci s Bárou Basikovou.

ALL

Skladby: 33, Borowiec, Továrny na absolutno, Vavřín, Déterre, Travěncové, Smutná láska rytíře licka z lilče

Sestava: Pačess – kytara, Paramba – baskytara; Jakub Fritsche – kytara; Čepa – bicí, klávesy
Hosté: Bára Basiková – zpěv; Zbyšek Horák – mluvené slovo; Vojtěch Micka – akustická kytara

https://www.facebook.com/PacessBand

http://www.pacess.cz/

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *