PAČESS a BÁRA BASIKOVÁ – Katechismus (CD – 2024)

Společenství PAČESS se řítí krajinou jako dostihový kůň. Když v loňském roce vyšlo album „Absolutno“, mnozí posluchači byli zvědaví především na spolupráci kapely s Bárou Basikovou, jež svůj nezaměnitelný vokál představila v povedeném songu „Továrny na Absolutno“. Vlastně se ani nedivím, že se kapela rozhodla pro rozšíření součinnosti na celou desku, neboť takováto příležitost se jen tak někomu nepoštěstí (viděno pragmaticky). Bára Basiková je stále pojem, byť v ryze metalovém ranku se nikdy nepohybovala. Dost možná tedy dvousečná braň, ovšem s tím, že i neutrální posluchač si toto spojení může vyzkoušet na vlastní kůži. Ostatně i já jsem byl jedním ze zvědavců.

Ale jak album nejlépe ohodnotit? Přiznám se, pral jsem se nejen se samotným poslechem, ale i s tím, kterak osm nových skladeb spravedlivě posoudit. Za mě je super, když si muzikanti plní sny, klukům to moc přeju. A když si udělají jméno třeba i v mainstreamu, proč ne. Kdybych si však měl vybrat mezi novinkou a mým nejoblíbenějším počinem „Poupě“, sáhl bych bez váhání právě po něm. Těžko říci, čím to je, ale CD „Katechismus“ mě nijak zvlášť neupoutalo. Z desky se mi líbí jen určité fragmenty, přičemž za nejlepší skladbu považuji „Dimethysulfid“, strhávající na sebe pozornost hlavně díky chytlavému refrénu.

Nevím… mám dojem, že oba póly, aby se vzájemně protnuly (myslím tím Báru vs. zbytek kapely), musely přistoupit k mnoha kompromisům. Asi se dalo čekat, že Bára bude za mikrofonem excelovat non plus ultra a že chuť k pivnímu moku posluchačům mnohonásobně zintenzivní, jenže ono to tak úplně není. Potřebná prorostlost vokálu s hudbou, čirá přirozenost a jakási „chemie“, to mi zde opravdu chybí. Tak jak se mi zdálo „nedokončené“ album „Absolutno“, tak v podstatě obdobně to mám i s jeho nástupcem. Jo, mně se to radí… 🙂 Ale od toho recenze jsou, ne? Myslím, že kluci mohli ještě počkat a vychytat spoustu much. Např. některé odborné termíny, jež jsou součástí textů (a samozřejmě i celkové image), Báře do úst tak úplně nejdou. I tady punc přirozenosti postrádám, není zde takový ten účinný „skluz po banánové slupce“, díky němuž by měl člověk chuť poslouchat materiál opakovaně.

„Katechismus“ vnímám jako poklidné rock-metalové album bez vzruchů a omračujícího feelingu. Čistě „poživatelsky“ nemám problém s jeho poslechem, ale celkově jsem přece jen očekával o něco víc. V tom nejlepším případě by se hodilo spojit obě poslední desky, mnohé vyladit a z lednice poté vytáhnout dokonale vychlazený ležák. Kterak ale bude vypadat další formace PAČESS, to je teď ve hvězdách. Bára, nebo Chymus? A nebo obojí?

PS: Album je věnováno památce Zdeňka Černého z kapely TITANIC. 🙁

Skladby: O vodě, Dimethylsulfid, Nomád, Cesta k lilii, Kaš, Tisíc a jeden cíl, Vlk mezi vrbami, Bakus

Sestava: Bára Basiková – zpěv; Pačess – kytara; Jakub Fritsche – kytara; Parambucha – baskytara; Zdeněk Čepa Čepička – bicí, klávesy

https://www.facebook.com/PacessBand

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *