ORSO – Paninoteca (CD – 2019, Czar of Crickets Productions)

Debutová deska „Paninoteca“ od skupiny ORDO je vděčným artiklem pro recenzentovu klávesnici. Divností a bláznivin je tu skutečně celá řada, a přestože nahrávka (s výjimkou image) nedisponuje nikterak ojedinělou produkcí, zapamatujete si ji. Projekt vznikl v podstatě spojením dvou různých kapel, aby se z něho následně stala priorita pro všechny zainteresované.

Švýcarské pětici, která stojí a padá s trojlístkem kytar, se projekt natolik zalíbil, že se z něho nakonec vyklubal nový sludge metalový přírůstek ( jedoucí na dnes tolik populární palivo značky „only instrumental“). Výsledek? Nadprůměrný. Album se moc hezky poslouchá, pochlubit se může bombastickým zvukem a svým způsobem na mě působí velmi profesionálně. Nahrávka zároveň disponuje mírně melancholickou atmosférou, tlačí na posluchače hutnými kytarovými riffy, mezi kterými se zároveň lesknou a třpytí úsečné vyhrávky (nikoliv melodie).

Pohlazením pro uši jsou ovšem i hřmotné bicí, které mají opravdu „mlaskavý“ sound. Tento gastro termín mohu použít opravdu s čistým svědomím, neboť ORSO (slovo „orso“ znamená v italštině „medvěd“) prostřednictvím svých skladeb propagují pamlsky napříč kontinenty, stačí se jen podívat na názvy skladeb. Co track, to nějaké speciální „žrádýlko“ nebo svačinka. Když ale pominu papírový obal CD, na kterém je z velké blízkosti vyobrazen krajíc chleba, nepřijde mi, že by se např. v samotné hudbě tento zájem nějakým způsobem projevoval.

„Svačinářský“ post-sludge je tímto trochu nedotažený. Docela škoda, že onen netradiční nápad nebyl uchopen v rámci jednotlivých kompozic. Ty jsou mimochodem opravdu dlouhatánské, předně tedy ty z druhé poloviny disku. 73 minut je ale v případě ORSO opravdu trochu moc. Dovolím si tvrdit, že v jejich případě je to docela luxus. Zároveň však přiznávám, že mě nahrávka svým způsobem baví, jak už jsem výše zmínil, po zvukové stránce je nesmírně „příjemná“… Za mě úplně dokonalá kulisa „k čemukoliv“. ORSO však mají před sebou mnoho konkurentů a prozatím se nachází přesně v polovině pelotonu.

Skladby: Sloppy Joe, Jambon – beurre, Chorípán, Horseshoe, Mitraillette, Fluffernutter, Jucy Lucy, Monte Cristo, Dagobert, Smörgastarta

Sestava: Margo – kytyra; Raul – kytara; Blaise – kytara; Etienne – baskytara, Thomas – bicí.

ALL

https://orsoband.bandcamp.com/

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *