Na pozoruhodné uskupení ORLOK jsem narazil jednoduše na internetu. Z počátku jsem se sice donmíval, že hoši berou své dance metalové počínání jako jednoduchou zábavu, jenže když jsem spatřil promakaný merch, musel jsem svůj prvotní závěr malinko poopravit. Než se však sami pustíte do čtení, mějte na paměti toto: „Projekt ORLOK byl založen roku 2005 jako hudebně vkusné těleso textově nabádající k totálnímu atheismu a odporu vůči římsko-katolickému křesťanskému systému!“ Christians Warning! Slovo má Ygraen Orlok…
Přiznávám se, že o projektu ORLOK jsem se dozvěděl čistě náhodou, a to když jsem se nějakým zvláštním způsobem zatoulal na vaší bandzone stránku. Nicméně v žádném mediu jsem o vašem projektu nezaznamenal zhola nic. Čím si to vysvětlit? Časáky + webziny si vás nedokázaly najít, anebo tvoříte hudbu spíše „pod pokličkou“?
Ahoj tobě i všem čtenářům R.U.M. zine. Co se týče tvé první otázky, tak jsi v podstatě odpověděl sám. Skutečně se nikam nedereme.
Svůj hudební styl označujete jako „metal dance music“, což je dosti bizarní přirovnání, alespoň tedy pro člověka, který vás nikdy neslyšel. Jak vás vlastně napadlo spojit tyto dva vpravdě oddělené světy a vytvořit z nich svůj vlastní produkt?
Je faktem, že to může znít poněkud bizarně, ale myslím si, že i dost výstižně. Prvotní myšlenka byla jasná: metalové kytarové riffy a monotónnost rytmu. Cílem bylo využít vlezlosti diskotékových skladeb a podpořit tak myšlenku textů, ale zároveň neztratit tvrdost metalu, kterého jsme jako fanoušci i hudebníci součástí.
V souvislosti s vaší tvorbou jsem si vzpomněl na projekt DIABOLOS RISING, který dal dohromady Mika Luttinen z IMPALED NAZARENE za účelem vytvoření industriálně-elektronického pekla. Znáte tuto dnes již nefungující kapelu?
Tento projekt jsme zaznamenali, avšak na naší tvorbu neměl naprosto žádný vliv.
Co se mi podařilo zjistit, tak na kontě máte zatím dvě řadová alba. Mohl bys je v krátkosti představit? V jakém nákladu vaše nahrávky vydáváte?
První album „Vatican Psycho“ bylo v podstatě poskládané ze skladeb tvořených v různých časových údobích, včetně skladeb vzniklých před založením projektu. Náklad byl tuším 200ks, které jsou již dávno vyprodané. Druhé album „Absolut Antichristian“ vyšlo v nákladu 500ks a jedná se již o standartní studiový počin. Rozdíl mezi nimi je v zásadě ve zvuku. Spojení však zůstává jak hudební, tak striktně (radikální) lyrické. 🙂
Na fyzické nosiče ORLOK jsem nikdy nikde nenarazil, ale co jsem viděl, tak vypadají opravdu hodně reprezentativně. Uvažovali jste kupříkladu o realizaci vinylu? Myslím, že by vás slušel…
CD lze pořídit na eshopu www.antichristian.cz . Celkově se snažíme dbát na vizuální stránku projektu, jak při živém hraní, kdy používáme pyrotechnické efekty a videoprojekce, tak při zpracování obalů. O vinylu jsme uvažovali, ale vzhledem k vytíženosti s ostatními projekty zatím nebyl prostor k realizaci.
Nedílnou součástí vaší hudby jsou silně antikřesťanské texty, přičemž některé blackmetalové kapely by se od vás mohly učit. Když se zeptám úplně jednoduše: co přesně vám na křesťanství a církvi nejvíce vadí?
Než odpovím na tvou otázku, rád bych předeslal, že právě blackmetalový projev byl ten co nás inspiroval v projektu ORLOK zpívat čistě a srozumitelně. Osobně jsem fanouškem black metalu a je mi sympatický i styl zpěvu, nicméně pokud si nepřečteš text, nic konkrétního se nedozvíš. Někdy se ovšem nic nedozvíš, ani když si text přečteš. 🙂 Na křesťanství jako myšlence mi nevadí v podstatě nic, i když se mi zdá poněkud utopistická, až komická. Náš záměr je poukázat na organizace, tedy církve, využívající těchto „pohádkových příběhů“ jako nástroje strašáků za účelem generace zisku.
Česko je všemi okolními zeměmi charakterizováno jako velký národ neznabohů, nicméně i tato skutečnost nezabránila a zřejmě ani nezabrání církevním restitucím. Předpokládám, že z této komedie asi příliš velkou radost nemáte…
NE NEMÁME! Vzhledem i k tomu, co zmiňuješ, nejsem stále schopný pochopit, že se něco tokového mohlo stát.
Měli jste někdy kvůli vaším upřímným názorům nějaké problémy? Jak moc často a rádi provokujete takové ty „nutiče víry pravé“…?
Samozřejmě, že měli a provokace je toho samozřejmě součástí. A jsme rádi, že terč útoku vždy nastavil i druhou tvář! 🙂
Jak často jste nuceni osvětlovat svoje silné ateistické postoje? Jste ochotni třeba přistoupit na „individuální přesvědčení o existenci Boha“ bez církevního potosu?
Ateistické postoje neosvětlujeme, je na každém, aby si zvolil svou víru, ať už víru v Boha či Božstvo, nebo víru v lepení papírových hradů. Žijeme ve „svobodném“ světě. Osvětlujeme především postoj k církvím, a to často i mezi sebou při dlouhých nočních polemikách u sklenice dobrého piva, respektive piv! 🙂
Domníváš se, že je to právě křesťanství, které nastavilo žebříček lidských hodnot tak pokřiveně, že je dnes v podstatě nelze z dnešního světa vymýtit? Proč má lidstvo stále tendence opakovat stejné historické chyby? Přemýšlíte někdy nad těmito záležitostmi?
Nedomnívám se, že by to bylo právě křesťanství, ale možné to je. Přikláním se však k myšlence, že si morální žebříček přivlastnili jako svůj vynález. Zároveň se domnívám, že i dnes, například indiánské kmeny izolované hluboko v amazonském pralese, vědí, co je dobré a co je špatné bez toho, aniž by znaly zpaměti desatero. Chyby spatřuji spíše v tom, že je i v současnosti někdo schopný uvěřit bludům o čertovi a nadržené Káče, které jsou i v roce 2013 prodejním artiklem jedné z největších firem světa. Tím spíš, že z historie vyplývá čeho všeho byla tato „firma“ schopna, viz například inkviziční holocaust.
Naskýtá se otázka spojená s podporou vaší tvorby. Jací fanoušci vás vlastně nejvíce podporují? Na kované metalisty bych nesázel a některé příznivce gotiky může naopak odrazovat vaše přímočará image, jež má paradoxně vůbec nejblíže k black metalu. Lze ORLOK v rámci tuzemské scény vůbec někam zařadit?
Asi od každého trochu. Z metalového publika převládají spíše ti, co se hned po zaplacení vstupu neožerou. Z gotického zase ti, co neholdují smutným make-upům. 🙂 Na koncertech jsem zaznamenal i část publika výrazně starších lidí, které jejich vzhledem nedokážu nikam zařadit. Samotný projekt bych jednoduše zařadil na odvrácenou stranu hudby, tudíž všeobecně underground. Specifikaci nechám na každém posluchači zvlášť.
Co se týče koncertů, tak velmi často nyní vystupujete s tuzemskou legendou XIII.STOLETÍ. Přiznávám se, že mě to docela překvapilo, protože Petr Štěpán často hovořil o své hudbě jako „duchovní záležitosti“. Znáte kupříkladu jeho názor na vaši tvorbu?
Měli jsme možnost si XIII. STOLETÍM zahrát a byla to pro nás velmi příjemná zkušenost. Osobně si myslím, že Petr Štěpán ví co dělá a říká, ale nedomnívám se, že by měl „duchovní záležitost“ spojenou s nějakou církví, tím pádem je to s naším postojem irelevantní, jak jsem již zmiňoval na začátku. Osobně jsem jeho názor neslyšel, ale od pořadatelů jsem se dozvěděl, že nás označil za originální hudební těleso se „svými“ texty, a to že má prý rád – chápu to tedy jako chválu.
Jinak zrovna tvorba XIII. STOLETÍ je té vaší docela podobná, předně, když si vybavím album „Gotika“. Je to přesně ten hudební rank, který je vám blízký?
XIII. STOLETÍ je určitě součástí našeho posluchačského obzoru – nejraději mám ovšem album „Metropolis“. Osobě tvorbu bratří Štěpánů poslouchám už od jejich punkového působení ve skupině HRDINOVÉ NOVÉ FRONTY. Obdivuji především hudební nasazení, obrazotvornost textů nejvyšší úrovně a přímočarou jednoduchost skladeb, což mám rád – chápej to tedy jako chválu :).
Pokud v Česku existuje nějaká gothic scéna, tak je opravdu minoritní, zatímco metalových kapel je u nás spousta. Cítíte se býti součástí nějaké z těchto scén? Jaké kapely v současné době nejraději posloucháte?
Cítíme se spíš součástí metalové scény. Gothická scéna se dle mého názoru značně rozrůstá, avšak kvality již zmíněné ikony nedosahuje. Řekl bych tedy, že je více kvalitnějších metalových kapel, je to samozřejmě ovlivněno i delší historií žánru v ČR. Co se týče oblíbených kapel, tak je jich samozřejmě spousty. V současné době (i když jsou to především starší alba) nejvíce tyto: „I“ (projekt Abbatha z IMMORTAL), THE CARBURETORS & CHROME DIVISION, LAIBACH, Elvis a Johnny Cash.
Kromě samotných nahrávek se na internetu pohybuje celá řada vašich klipů, takže je vidět, že kladete důraz i na vizuální stránku věci. Jak moc je pro vás tato podpůrná činnost důležitá?
Jak jsem již zmiňoval výše, snažíme se na vizuální stránku projektu dbát. Na internetu můžete nalézt skladby s podkladem našich projekcí, které používáme při živém vystoupení a i náš zatím jediný klip k písni „Cirkus“. Součástí koncertů jsou i zmiňované pyrotechnické efekty, od velkého počtu flame projektorů až po desítky metrů vysokých ohňostrojů.
Díky moc za rozhovor! Pokud jsou ve vašem táboře nějaké novinky, pochlubte se…
Děkujeme za rozhovor a přejeme R.U.M. zinu hodně čtenářů. Vážíme si lidí, kteří se snaží udržovat scénu živou! Novinkou ORLOK je jedna coververze od NIN v aranžmá Johnnyho Cashe – „Hurt“. Naleznete jí na našem profilu www.bandzone.cz/orlok
Ať se daří!
ALL
Rád bych se chtěl nějak s klukama z Orlok spojit.
Prosím o jakýkoliv kontakt.
Díky Petr
+420 602 444 998
Ahoj,
napiš na vaticanpsycho@seznam.cz
Zdraví
Ygraen