ONIRISM – Sun (EP-2017, Naturmacht Productions)

Napriek tomu, že aktuálne EP „Sun“ je už tretím zápisom do diskografie tohto francúzskeho jednočlenného (ostatne ako inak, že?) black metalového telesa, zostávala existencia ONIRISM ako aj persóny skrývajúcej sa pod menom Vrath do dnešných dní pre mňa dokonale utajenou a neznámou. To je stigmou dnešnej doby – v tej neuveriteľnej záplave každodenných noviniek nie je v ľudských silách evidovať všetok ten pohyb v kovovom podhubí. A tak, namiesto jalových úvah poďme nazrieť pod rúšku tohto aktuálneho päť skladbového, niečo málo cez pol hodinku trvajúceho „ípka“.

Ako bolo spomenuté, keďže som nemal tú česť s debutovým albumom „Cosmic Dream“ ani s nasledujúcim EP „The Well Of Stars“, nemôžem aktuálnu „slnečnú“ produkciu porovnávať s ničím minulým a tak nevime povedať, akým smerom sa vývoj ONIRISM počas štyroch rokov existencie uberal. Nová nahrávka „Sun“ sa však dá bez problémov charakterizovať ako klasický black metal severskej školy burzumovského strihu, so širokým a častým presahom do sfér jednoduchého klávesového ambientu. Táto stručná charakteristika by mohla spočiatku viesť k predstave, že nič tuctovejšie si Vrath ani nemohol vybrať. Iste, k podobným úvahám by to zvádzalo, no je tu jedna vec, ktorá hovorí jasne v prospech ONIRISM. Mám na mysli ťažko definovateľnú atmosféru, ktorá v mojich ušiach vytvára správne namiešanú zmes nordickej melanchólie, megalomanskej veľkoleposti a istého bombastična.

Onirism_bandNaozaj neviem, ako lepšie opísať túto skôr tušenú, ako skutočnú stránku nahrávky. Možno sú tieto moje pocity značne ovplyvnené tým, že spomínané klávesy vo mne evokujú zvuk tohto nástroja v podobe, v akej ho v prvej polovici deväťdesiatych rokov využívali legendárne fínske čiernokovové kapely a možno aj vďaka tomu mi hudba ONIRISM mierne pripomína dosku „Never Again“ rarachov Belial. Čo sa blackovej stránky nahrávky týka, za najvýraznejšie v tomto smere považujem skladby „To The Unknown“ a „Heart Of Everything“. Obidva spomínané kusy, podobne ako zvyšok EP, sa nesie v strednom tempe (neúprosné blastbeatové výpady na „Sun“ budete hľadať márne), pričom hlavný dôraz je kladený na jednoduchú melodickosť. A počas celej doby je výsledok podporovaný mohutnými ambientnými plochami, pričom v prípade inštrumentálnych záležitostí „Floating“, „Attaction“ a úvodu spomínanej „To The Unknown“, tvorí táto hudobná stránka samostatný a ničím iným nerušený celok.

Ak by som nahrávku „Sun“ hodnotil čisto rozumovým dojmom musel by som uznať, že prináša len veľmi málo toho, vďaka čomu by sa dala označiť za dielo kvalitné a nadčasové. Nie, takéto ambície rozhodne nemá. No ešte je tu záležitosť srdca, vďaka ktorej sa k ONIRISM vraciam zas a znovu. Možno je to spôsobené tou vzdialenou podobou s nahrávkami, ktoré pred dlhými rokmi pomáhali definovať môj hudobný vývoj a vkus. Tak či tak, EP „Sun“ má v sebe niečo, vďaka čomu ma spoľahlivo očarovalo.

Dagon

https://onirismband.bandcamp.com/

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *