OMNIUM GATHERUM – Origin (CD – 2021, Century Media Records)

Sice to nebylo pro Rumzine, ale moc dobře si pamatuji, kterak jsem v roce 2003 psal recenzi na debutovou desku „Spirits and August Light“, kterou tehdy představili jistí Finové, už tehdy poměrně ambiciózní. Snad se ani nedá věřit tomu, že tohle všechno se uskutečnilo takřka před dvaceti lety. Uff… OMNIUM GATHERUM, přestože neměli cestu na vrchol úplně jednoduchou, se nakonec dokázali vydrápat na pomyslný trůn.

V ranku melodického death metalu patří nepochybně k absolutní světové špičce, minimálně posledních pět let určitě. S personálně propojenými INSOMNIUM vládnou tomuto žánrovému prostoru s nebývalou lehkostí a ani aktuální deska s největší pravděpodobností nebude znamenat kdovíjaký ústup ze slávy. Spíše právě naopak. OMNIUM GATHERUM sice vytvořili logického nástupce předchozích dvou alb, ovšem v jistém smyslu svou hudební image dotáhli do ještě blyštivějšího stádia.

Stačilo by říci: „Hej, pozorně poslouchej, odmysli si tradiční growl Jukky Pelkonena a sám uvidíš, co všechno z death metalu opravdu zbylo.“ Řekl bych, že odpůrcům tento přístup leze dokonale na nervy, avšak mnohem větší množinu tvoří lační fans, kteří si každou nahrávkou žádají ještě hlubší řez. „Origin“ tohle všechno bezezbytku splňuje a k dobru nabízí atraktivní rockovost, díky níž vám v hlavě uvíznou desítky návykových riffů. Těžko říci, jak moc „dlouhodobá vůně“ posluchači zajistí potřebnou slast, ovšem na „první dobrou“ funguje deska naprosto dokonale.

Hitů je na albu opravdu nespočet. Nejvýstřednější songem je však bezpochyby klipovka „Reckoning“. Za jejíž ústřední melodii, v dobrém neskutečně vlezlou, by se nemuseli nestyděli ani PET SHOP BOYS. Ale fakt! Tohle není žádná nadávka, nýbrž uznalý kompliment. Ono totiž nejde pouze o melodie, ale především o skvěle poskládané party a v neposlední řadě i virtuózní hráčské výkony. Místy to jsou skutečné exhibiční hody, avšak bez zničení „písničky“ jako takové. Upozornit musím i na velmi výrazné klávesy Aapoa Koivista, jehož nástroj je opět o nějaký ten krok výraznější. „Tempest“, „Unity“, případně již zmíněná „Reckoning“… bez kláves by to už nebyli OMNIUM GATHERUM.

„Origin“ je nahrávka strategicky rozkročené kapely, jež se tímto ještě více přiblížila metalovému mainstreamu. Stávající posluchačstvo zůstane pravděpodobně ukojeno a mnoho dalších posluchačů se brzy chytne do sítí. Až tak je zboží v podobě devíti skladeb lákavé. Naprosto parádní zvuk je pak ve finále dalším trumfem, jímž se mohou Finové pyšnit. Za mě tedy „velká zábava“ podtržená kvalitou. Do auta ideální, celkově totálně návykové.

Skladby: Emergence, Prime, Paragon, Reckoning, Fortitude, Friction, tempest, Unity, Solemn

Sestava: Jukka Pelkonen – zpěv; Markus Vanhala – kytara; Aapo Koivisto – klávesy; Mikko Kivistö . baskytara; Tuomo Latvala – bicí

ALL

https://www.omniumgatherum.org/

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *