OLYMPIC (KŘEST ALBA KAŤATA, 30. 9. 2021, PALÁC AKROPOLIS, PRAHA)

Mohlo to být přibližně kolem roku 1991. Kapela OLYMPIC tehdy vystupovala s programem k albu „Když ti svítí zelená“, přičemž jeden z novinových titulků přinesl informaci o tom, „že Petr Janda a spol. zdaleka nepatří do starého železa“. Přesně na tento nadpis jsem si vzpomněl tohoto večera, ve své podstatě třicet let poté. Kdepak, žádná setrvačnost či stařecké hraní z „nutnosti“. Ostatně, kdo z příznivců stačil naposlouchat aktuální album „Kaťata“, určitě moc dobře věděl, na jaký jde koncert.

Protože kapela doposud neměla šanci aktuální počin řádně pokřtít, rozhodla se pro takto speciální set. Od data vydání sice uběhl více než rok, avšak covid… No, už je to hodně omletá písnička, snad ani nemá cenu se o tom všem kdovíjak rozepisovat. Všechno zlé je ale pro něco dobré. OLYMPIC nejenže stačil „Kaťata“ řádně pokřtít, rovnou si za prodej CD/LP odnesl zlatou desku, přičemž pamětní „obrazy“ byly pánům předány rovnou při slavnostní ceremonii. Přiznám se, vůbec jsem netušil, že se něco podobného ještě drží, ale budiž. Je fajn, když skalní fans kupují všechno, co kapely zrealizují, včetně fyzických nosičů. Nicméně nebyla to jediná kaťata, která byla v rámci košatého programu ve hře. V průběhu večera došlo i na vtipně pojatou dražbu džínů České Miss z roku 2018, slečny Lei Šteflíčkové, jejíž pozadí zdobí i obal desky. Podepsané kalhoty všemi členy Olympiku se nakonec ukázaly jako cenný artefakt, neboť finální částka se dostala až na 23 000 Kč (a poputuje na dobročinné účely).

A nyní už k tomu nejdůležitějšímu. První část koncertu, tzn. ještě před samotným křtem, patřila především průřezu z posledních alb. Výjimkou byla pouze úvodní „Můj klid“, jež se ovšem leskla v designu „kaťatovském“. Ideálním způsobem se tak prolnula s dvěma klipy („Pálím tvář“, „Nemám páru“), které byly na samém začátku představeny na kinoplátně. A když už jsme u těch klipů, tak nemohu nezmínit ani prezentaci fungl nového videa ke skladbě „Pádím“, třetího v pořadí (můžete si ho prohlédnout níže). OLYMPIC na novou tvorbu opravdu hodně sází, ale zároveň zcela zřetelně cítí odpovědnost vůči letitým posluchačům, jimž primárně jde o rockové klasicky, či dokonce balady. Nedokážu však odhadnout, jestli „Já nejsem zlej“, případně „Pane můj (rocková modlitba)“ patří do galerie zavedených skladeb, jež mohou směle konkurovat „Otázkám“ atd. Z průběhu koncertu jsem měl ale pocit, že většina přihlížejících přišla na řízný rock (možná i metal), reprezentovaný řádně propagovanou deskou. Považte, kapela hrající takřka šedesát let a její fanoušci si přijdou poslechnout hlavně nové songy! Celkově jich bylo hned pět, přičemž skvěle do celkového konceptu zapadly i kousky žánrově spřízněné („Když ti svítí zelená“, „Kanagom“, „Proč zrovna ty“).

Punc novátorství byl ovšem navlečen i na skladby, jež dost dobře nemohly na koncertě Olympiku nezaznít. „Želva“ je jednou z nich, avšak dvojice Březina/Vajgl ji vytunila nelítostným závěrem v punk/metalovém rytmu. Tomu se lidově říká „želva v kaťatech“. Podobných vychytávek by se ale našlo mnohem více, i ze strany „rady nejstarších“. Pozorovat umění baskytaristy Milana Brouma, to je opravdu zážitek nad zážitky. Díky skvělému zvuku se jeho nástroj ani v nejmenším neztrácel a charakteristicky nadnášel kytarové party Petra Jandy. Výrazivo čtveřice ovšem v současné době hodně silně ovlivňuje kreativita klávesisty Pavla Březiny, který se v novém působišti velmi dobře zabydlel. Pokud pánům spolupráce vydrží, fanoušci mohou s jeho kudrlinkami s velkou pravděpodobností počítat i na další nahrávce.

Koncert celkově přinesl přesně to, co natěšení fanoušci očekávali. Konzervativnější část publika sice místy lapala po dechu, ale závěrečné „best of“ potěšilo i ji. OLYMPIC i v roce 2021 má co nabídnout a v žádném případě není karikaturou sebe sama. Dekameron rocku non plus ultra!

Playlist: Můj klid, Pane můj, Jsi moje, Kámen, co se valí, Němá, Kaťata, Pálím tvář, Ach, Šrám, co se nezahojí, Pádím, Osmý den, Je to tvá vina, Jako zamlada, Já nejsem zlej, Když ti svítí zelená, Ještě jednou chtěl bych býti klukem, Otázky, Kanagom, Dávno, Proč zrovna ty, Okno mé lásky, Želva. Dej mi víc,

Přídavky: Jasná zpráva, Slzy tvý mámy

ALL

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *