OKTOR – Another Dimension Of Pain (CD-2014, Solitude Productions)

Another Dimension of PainPoctivá porce tradičně pojatého doom metalu, žádný šok ani extáze, zkrátka solidně odvedená práce bez bonusů. A kdo vlastně jsou ti OKTOR? Pro mě osobně doposud neznámí Poláci, jež se na scéně pohybují již od roku 2003, ovšem až doposud bez řadové nahrávky. K té se tahle trojice hudebníků dostala až v průběhu minulého roku a pokud se nyní podíváme na její složení, zjistíme, že se skládá ze tří dlouhosáhlých kompozic, několika inter a finálního rozhřešení s názvem „Undone“. Celkově to tedy znamená, že na své si rozhodně přijdou milovníci pochmurných žalmů, a to v té nejstandartnější doomové podobě.

Vláčné kytarové riffy, úsečné melodie, murmur/recitace, malebné klávesy atd. Zkrátka všechno, co lze rozhodně najít i u konkurence, bohužel, v mnohem lepším provedení. Když bych třeba tuhle nahrávku srovnal s počinem našich ET MORIEMUR, můžete si být jisti, že našinci jsou oproti polské družině mnohem nápaditější a ve svém projevu rozhodně přesvědčivější. OKTOR mě zkrátka svou hudbou nikterak nesejmuli, nedostali se mi pod nehty ani do hlavy, zkrátka mě nepřesvědčili o tom, abych si jejich materiál opakovaně připomínal.

OktorNaproti všem nedostatkům, které zde spatřuji, nelze „Another Dimension Of Pain“ zcela zatratit, neboť koncept lidského úpadku nepostrádá patřičnou image a taktéž grafická stránka CD nabízí zajímavou podívanou. Překvapivým tajem je poté i invaze polského jazyka v kompozici „Hemiparesis Of The Soul“, rozhodně nejautentičtější skladbě kolekce. Škoda, že těchto autentických záchvěvů není na nahrávce povícero. Kapela by se tak alespoň částečně vyměnila ze zástupu „bezejmenných“.

Co však rozhodně stojí v souvislosti s nahrávkou za pozornost, to je s určitostí účast několika hudebníků v roli hostů, přičemž tím nejznámějším je bezesporu Matti Tilaeus, lídr kultovních SKEPTICISM, jehož hlasivky lze zachytit ve skladbe „Mental Paralysis“. Myslím, že pro goodwill kapely snad ani víc udělat nešlo 🙂 Ale tak…každý se snaží dle svého a pochopitelně je skvělé, že se OKTOR dokázali prokousat právě k takovéhle formě spolupráce. Jak už jsem ale výše uvedl… regulérní debut není pohříchu ničím výjimečným a v mých očích představuje spíše lepší průměr. A jak to bude u Vás ???

ALL

https://www.facebook.com/oktordoom

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *