ODRAZA – Rzeczom (CD – 2020, Godz ov War Productions)

Před šesti lety vydala polská dvojice ODRAZA debutovou desku „Esperalem tkane“ a zařadila se po bok neuvěřitelně bizarních blackmetalových těles, jímž není cizí dekadence a naturalismus. A právě jakýsi „zolovský“ přístup k „černému kovu“, to je přesně onen originální prvek, jež mi v souvislosti s tímto projektem utkvěl v paměti. A pak samozřejmě mateřský jazyk v součinnosti s texty… O rok později se ODRAZA připomněli osobitým projektem „Kir“. Jedná se o originální stopu nahranou živě (více informací v recenzi) a stylově má překvapivě nejblíže k post-metalu. Po prvním albu hodně zajímavý kotrmelec…

Aktuální nahrávka „Rzeczom“ je ovšem jakýmsi návratem k tomu, čím ODRAZA zaujali na začátku své hudební pouti. Jadrná blackmetalová hudba je opětovně prošpikována hutnými kytarovými riffy, které umocňují celkovou surovost, jež z hudby ODRAZA doslova kape. Kostrbaté aranžmá jednotlivých skladeb však dělá z alba poměrně hodně náročný materiál, kterému je třeba věnovat nějaký čas. Milovníci melodií „Rzeczom“ pravděpodobně zahodí hned po prvním poslechu, „záchytných bodů“ zde opravdu příliš není, dokonce bych si dovolil tvrdit, že tu není v podstatě žádný. 🙂 Ale na druhou stranu, ODRAZA tvoří s úplně jiným záměrem a dovolím si tvrdit, že dostatečně široká základna posluchačů si k aktuálním skladbám najde cestu.

Poláci jsou skvělí v navozování atmosféry, jejich hudba na mě působí naprosto přirozeně a opravdově, a přestože se nejedná o libůstku pro každý den, má jejich produkce bezesporu nadstandardní úroveň. Avantgardně laděné kompozice se zároveň opírají o skvělou zvukovou kvalitu, musí se nechat, že všechny nástroje působí výrazně a krásně čitelně. ODRAZA jsou jedinečným způsobem zhnuseni „lidskostí a pokrytectvím“. Kombinují black metal s „divnou“ odrůdou jazzrocku a „o pomoc řvou“ doslova akademickým způsobem. Pokud „Rzeczom“ dáte šanci, těšit se rozhodně můžete na osobitou porci blacku, kterou lze snadno identifikovat mezi stovkami jiných part.

Skladby: Schadenfreude, Rzeczom, W Godzinie Wilka, …Twoja Rzecz Też, Długa 24, Świt Opowiadaczy, Młot Na Małe Miasta, Najkrótsza Z Wieczności, Bempo, Ja Nie Stąd

Sestava: Stawrogin – vokály, kytyra, baskytara, bicí a další nástroje; Priest – bicí, kytara, baskytara a další nástroje.

Host: Azar – kytara

ALL

https://odraza-official.bandcamp.com/

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *