OCTAVIA SPERATI-Grace Submerged (CD-2007, Candlelight Records / Plastic Head)

Když jsem si poprvé pustil v pořadí druhé album norských OCTAVIA SPERATI, ihned jsem si vzpomněl na naší redakční kolegyni Rockinpiru, jenž má podobné kapely velmi ráda. Kapela totiž kombinuje prakticky všechny vzorce, o které se opírají všechny kapely, mající zpěvačku za mikrofonem. Deska „Grace Submerged“ nabízí jakýsi mix mezi moderním vyzněním EVANESCENCE, nepřeslechnutelné jsou rovněž vlivy WITHIN TEMPTATION a jen hluchý člověk by si nevšiml hlasové podobnosti zpěvačky Silji s jistou holandskou „Aničkou“. Naopak některé skladby (především balady jako např. „Don´t Believe A Word“ – skutečně hrozný text!) připomínají německou XANDRII.

Zkrátka příliš osobitosti tato nahrávka nepozbyla a nic na tom nemění ani kvalitní hráčské výkony a vskutku precizní sound. Deska zkrátka hraje tak jak má, ovšem… podobných kapel dnes vznikají tisíce a opravdu nechápu, proč se zástupy prakticky totožných partiček neustále brodí ve stokráte prolezlých kanálech. Přitom je ale zjevně slyšet, že hudebníci z OCTAVIA SPERATI jsou vskutku velmi zruční, ovšem dnes zkrátka „holky za mikrofonem frčí“. Na druhou stranu si však nemyslím, že tato deska přinese kapele nějak zvlášť úspěšnou kariéru. Pravda, promo materiály sice vychvalují „Oktávku“ do nebe, ovšem příliš bych těmto informacím nevěřil. A co ještě sdělit k obsahu alba? Písničkovost, písničkovost a ještě jednou písničkovost.Skladby si po několika posleších lehce zapamatujete, nejsou nikterak komplikované a to je prakticky i kámen úrazu. Během krátké doby z něj totiž dostanete absolutní maximum a můžete ho uložit k ledu. OCTAVIA SPERATI jsou tedy zatím pouze „Škodovkou 120“. Možná až příliš se vzhlédli ve svých vzorech, těžko říci, zda to byl úplně čistý záměr. Každopádně útok na spotřebního fanouška se jednoznačně minul účinkem. Kapela nemůže čekat, že podobný typ posluchače dá přednost neznámé kapele před zajetými partami, jejichž plakáty zdobí dnes téměř každý druhý CD shop.

Shrnutí tedy následující: pokud máte rádi moderní metal s dívčím vokálem, gothické aroma spojené se smutnou atmosférou, klasické melodické písničky, určitě si toto album zkuste sehnat. Pro náročnějšího posluchače však tento nosič rozhodně není. Tak snad by OCTAVIA SPERATI mohli příště přijít s něčím osobitějším. Perlička na závěr: album produkoval Herbrand Larsen z kapely ENSLAVED a na samotné realizaci se podílel také Arve Isdal z téže kapely.

ALL

http://www.myspace.com/octaviasperati

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *