OBSCENE EXTREME FEST 2001

laco-polak-a-all-na-obscenu-2001Předem se omlouvám, za některé nepřesnosti, jichž se dopustím, ale vzhledem k tomu, že jsem původní reportáž někam zakrámoval, nevrátil na místo, zašantročil a hlavně ztratil tak o tom všem píšu již podruhé s trochu delší časovou prodlevou. Alespoň se ukáže, co mě na festivalu opravdu zaujalo.Takže, OBSCENE EXTREME festival získává čím dál tím silnější pozici pro milovníky nejtvrdších hudebních odnoží nejen u nás v republice. O tom nejlépe vypovídá, jak počet návštěvníků, tak jejich mnohonárodnostní složení. A není se čemu divit, že fanoušci se jen hrnou, protože počet a kvalita kapel je fakt víc než dobrá. To je taky dost důvodů, proč by zmínka o takovéhle akci neměla chybět v RUMu.

Do Trutnova jsem vyrazil už ve čtvrtek z hlavního nádraží v Praze, kde se šťastnou náhodou zrovna potloukal i kolega Aleš s Radimem a Davidem (všichni tři dohromady = HLENOHNIS, ambiciózní projekt o kterém jistě ještě hodně uslyšíme). Cesta proběhla podle představ OK, v Trutnově ještě okoštujem místní specialitu (tj. točený Krakonoš) a vyrážíme po známé cestě směr areál Na bojišti. Na místě rozbalíme tábor a jdeme na produkci DJ Braindreada. Pouštěl a mixoval starý vynily – no proč ne, ale návštěva blízkého hostince se ukázala též jako přínosná. Tak ještě rum na dobrou noc a už se těšíme na druhý den, kdy všechno začne naostro.

Pátek 6.7.2001

Pátek začal trochu chaoticky – nejdřív nás vyhodili z areálu, kde jsme všechno nechali a muselo se nastoupit ke kase. Po zaplacení a opáskování rukou se mohlo zase zpátky. Časová prodleva sice nebyla tak hrozná, ale i tak bych se přimlouval za nějaký rozumnější řešení. Jinak ale nutno podotknout, že organizace byla až na tuhle drobnost v pohodě. No, a konečně startuje to hlavní proč jsme všichni tady – hudební exkurze do světa extrémní a obscéní hudby. Zahajují MURDER PERSON. Kromě zpěvačky bych řekl, že nenabízejí nic zvláštního.

Druzí patho – grindeři BIZARRE EMBALMING už ale přitlačí na pilu. A grindujeme dál, na scénu přichází CEREBRAL TURBULENCY. Jejich ostravo – grindo core je lahoda. To další v pořadí IMPERIAL FOETICIDE mě tedy opravdu zklamali. Sorry pánové, ale za časů „Earlier Unknown World“ to bývalo lepší. Po imperiálech přichází na řadu ANASARCA – pro mě celkem neznámá kapela, která ale hrála dost slušný death metal v německém střihu. To samé se musí řícti i o následujících holanďanech MANGLED. Další dva spolky jsem vynechal – a sice PATHOLOGY STENCH a německé deathery PURGATORY. Pevně věřím, že ani jedna z kapel své věrné nezklamala.

INGROWING ovšem zahráli ke všeobecné (i mojí) spokejenosti zcela určitě. Budějovická grind skvadra byla v tradiční formě a těžila hlavně z tehdy nového CD „Suicide Binary…“. OK. Další němci v pořadí a další kvalitní spolek na pódiu. VIU DRAKH předvedli zběsilou směs deathu, trashe a punku !!! Nenechte se zmást tím trashem a punkem – fakt solidní našlapaný vystoupení. Následující DISASTROUS MURMUR mě pro změnu seznamovali se svým podáním death metalu. Nic proti. O dost živěji na mě ale zapůsobili švédové DRILLER KILLER. Směs grindu a punku, mělo to šťávu. Pohoda.

A další pohoda následuje – CRIPPLE BASTARDS. Klasici stylu crust/grind předvedli klasický výkon tj. totální pódiové nasazení. A fanoušci nezůstali pozadu. Zazněli všechny lykathea-aflame-na-obscenu-2001známé hity a zkrátka, takhle má prostě vypadat nasazení při koncertě. Pak se promine i nějaká ta nepřesnost. Po italských chasnících přicházejí němečtí drsňáci – OBSCENITY. A myslím, že nezklamali. Naopak mě dokonce jejich death metal potěšil. Kolem půlnoci nastupují BEHEADED z exotické Malty. No teda nářez to byl, ale nějak mě neoslovil. Možná, že únava. Sorry. Další nastupují LYKATHEA AFLAME. Trochu nevím, co k tomu říct. Kapela je po muzikantské stránce nesporně na veliké úrovni (CD „Elvenefris“ budiž důkazem), ale potřebovala by nejmíň dvakrát tolik času aby se pořádně předvedla. Škoda, že zrovna ten se nedostával…. Po blast/grinderech LYKATHEA AFLAME nastupuje slovenská crustová parta ABORTION. Paradox nebo náhoda, že hráli za sebou zrovna kapely jako LYKATHEA a ABORTION. Jedni hrají technicky a ultrasložitě, druzí střídají již léta pár akordů a taky jim to šlape. Zkrátka ABORTION měli celkem pech na pořadí, po svých předchůdcích vyzněli snad až moc jednoduše.

Následující SELFHATE už si moc nepamatuju a !T.O.O.H! jsem celkem zaspal. Podle všech to ale bylo něco a prý jsem „strašnej blbec“. Pardon, ale spát se musí. Ještě se měl dostavit LESNÍ PLESNIVEC, ale patrně po cestě někde nadobro zplesnivěl, zkrátka nedorazil.

Sobota 7.7.2001

ahumado-granujo-na-obscenu-2001Druhou etapu festu zahájili hodinku před polednem NEEDFUL THINGS. Většina lidí se teprve jako já chystalo vůbec fungovat. To se celkem povedlo už při vystoupení pražských drtičů všeho AHUMADO GRANUJO. I pod pódiem byl slušný nával. Zpěvák grinderů má v hrdle vskutku něco odporného. Dobré vystoupení. Následovala maďarská úderka HUMAN ERROR. Vůbec si kapelu nevybavuju, takže pardon. Následují kladenští crusteři DREAD 101. Co k nim říci ? Zkrátka součástka zapadla. (Zasvěcení pochopí). Trojici dalších kapel vynechávám z důvodu neúnosného vedra. Takže jme se šli osvěžit do nedaleké řeky Úpy.

Návrat je spojen s vystoupením grind core slováků EMBOLISM. Slušný set s nádechem HAEMORRHAGE. Po nich přebýrají pomyslnou štafetu IRRITATE a předvádějí celkem normální death/grind. A přicházejí další slováci – SANATORIUM. Předvádí celkem dobrý US brutal death metal se skutečně prasečím zpěvákem. Jejich dřívější podoba mi sice seděla víc, ale s tím asi já nic neudělám. Tak to je. Poláci DAMNABLE měli potíže s kytarou, což jejich vystoupení negativně poznamenalo. Snad to příště vyjde lépe… Zato ISACAARUM zahráli v dobré pohodě, hlavně tradičně avantgardní zpěvák Chymus. Sice bych řekl, že nová deska se bude od starší málo lišit, ale clyster grinderům ISACAARUM, ani jejich fandům to určitě nevadí. Prostě ISAACARUM jsou na koncertech jako doma. Pro někoho legendární DOBYTČÍ MOR mě moc nepřesvědčil. Ale ohlas měli pánové slušný.

A dupeme dál, počasí se kazí. INHUME – solidní model grindcore se dvěma zpěvy. ENTRAILS MASSACRE mě oproti INHUME celkem zklamali. Zato domácí FLESHLESS příjemně překvapili s živým bubeníkem. A v příjemnostech pokračovali i během vystoupení, které vzhledem k neúčasti YATTERING trochu natáhli. Fajn koncert – FLESHLESS potvrdili slušnou úroveň domácích death/grindových luhů a hájů. Jedno z nejlepších vystoupení festu !

Zato následující REGURGITATE nudili až hrůza. Pro někoho hvězdy, pro mě hrůza ! Největší zklamání v letošním Trutnově. To už ale počasí začínalo hrozit a jaký byl sled následujících událostí vám poví Aleš. Takže mu předávám slovo a za rok zase v Trutnově….. Jo a málem bych zapoměl – Musím ještě napsat, že z mýho stanu zmizel spacák (ne teda můj – Ládi, ale stejně to nic nemění na faktu krádeže) a Gorymu prozměnu scházel šunkový sýr (asi nějakej nenechavej vegetarián). Takže nutno dodat – bacha, krade se už i na fesťácích !!!

Marek

zde Markův report končí a zbytek našich zážitků líčím já. Žel po vystoupení švédských REGURGITATE musel Čurby oznámit zprávu o vichřici, která bere Čechy pěkně při zemi. Následovalo přerušení festivalu s tím,že jestli se počasí umoudří, bude se normálně pokračovat. Obloha vypadala opravdu všelijak a tak začalo hromadné balení stanů.“ Zrovna před HAEMORRHAGE se musí stát tohle“ říkám si. No, matka Příroda je holt nekompromisní. Opouštíme tedy Bojiště a konkrétně já vidím celou situaci pesimisticky a nevěřím tomu, že se na sem ještě tuto noc vrátíme. Útočiště jsme našli na trutnovském náměstí, kde jsme pod podloubím vymýšleli různé hovadinky, které vám nyní předkládám v plném znění a doufám, že tento materiál budou prát všichni čtenáři s nadsázkou…

…tak udělám rozhovor…Jak zatím hodnotíte Obscene Extreme Fest 2001 ?
David Janata(Dark Future,Hlenohnis):Chce se mi kakat…(smích). Bylo to strašně pěkný, ale teď je to na hovno, protože je tady tornádo…
Radim Póčik(Hlenohnis,exDědkova mísa):Já jsem spokojenej. Já jsem CRIPPLE BASTARDS viděl a REGURGITATE taky. EXHUMED mě nezajímaj a HAEMORRHAGE mě mrzej. To se ale nedá nic dělat. Lepší než umřít pod stromem někde s Polákem za ruku v ruce…(smích)

bouae-na-obscenu-2001A myslíte si, že vichřice opravdu přijde ?
David:…no já bych s Polákem klidně umřel (smích). Vichřice určitě přijde. Slyším ji jak ťuká…Ba ne. Vichřice nepřijde. Čurby chce být na festivalu sám (smích).
Radim:…ale na Nově říkali, že vichřice fakt přijde!
David: Tak to máš pravdu. Omlouvám se Čurbymu, protože jestli to říkali na Nově tak to určitě přijde.

Začíná pozvolna pršet a do rozhovoru se zaplétá nám neznámá návštěva a praví:
Čau lidi. Už jste se na to vybodli nahoře ?

Ne, ale teď děláme rozhovor. Proč se ptáš ?
No, jestli tam už nepůjdete tak bych od vás vzal vrácenky, kdybychom se domluvili na nějaké ceně.

Ale my věříme, že se bude hrát a počkáme si . My máme času dost…(návštěva nás opouští a rozhovor pokračuje…) Co myslíte stáli by dnes HAEMORRHAGE za shlédnutí ?
David: Určitě by stáli i za poslech a možná i za tanec.
Radim:Mohl by to být bordel, který jste ještě neviděli…!

A teď takovou „černohumornou“ otázku. Kolik myslíte, že tady dnes zařve lidí ?
David:Podle mě tam už řvalo hodně lidí (smích)
Radim:Hlavně ten jeden jak řval, že chce maso…(smích). Ne,ne. Myslím, že nezařve nikdo, protože to bylo ohlášeno včas a je to lepší, než kdyby se to řeklo v době, kdy většina lidí spí.

Napadá vás co tady tedy budeme dělat ?
David:Vykouříme si doutníky (smích).
Radim:Já bych to tady viděl tak na nějakej akustickej noise grind !

A vzkaz návštěvníkům Obscene Extreme Festu…
David:…že HAEMORRHEGE byli stejně nejlepší. (smích).(to jsme ještě nevěděli, že se vrátíme pozn.)
Radim: Já myslím, že se příští rok zas sejdeme a doufám, že se příroda konečně umoudří. Myslím si, že když bylo takhle hnusně hezky tak doufám, že příští rok bude trošku hůř a vydrží to celé dva dny a všichni přijedou.
David:…a otec Fura promluvil. Myšlenka dne…(smích). Doufám, že příští rok nebude tak hnusně, abychom nejeli domů hned…Hele, teď uděláme rozhovor mi s tebou. Aleši, proč se ti nelíbili REGURGITATE ? Málo starýho trashe, viď…? (smích)

Opravdu málo starýho trashe…(do rozhovoru vstupují CRIPPLE BASTARDS, kteří právě jdou kolem nás. „Udělej s nima rozhovor“ říká mi Marek, který právě se svou skupinou DEMOLICE též dorazil pod podloubí. Jelikož italsky neumím ani kváknout spouštím z úst melodii ze skladby „Stimmung“. Všichni moji kámoši se přidávají a „kriplové“ se přidávají taktéž a blaženě na nás gestikulují. Poté přichází na řadu pohádka o Krakonošovi a jeho sojce, která naprášila zprávu o vystoupení HAEMORRHAGE a tak Krakonoš, protože je to dle Radima „pěkná svině“ zapříčinil konec festivalu. Sotva pohádka skončila,přijela další známá skupina a to POLICIE ČR. Myslím si, že tento rozhovor stojí za to:

Policista 1:Vy tady budete do rána ?
David:My jen nechceme, aby nás zabila bouřka…
Policista 2:To my taky ne…Máte u sebe doklady ?
Všichni:Samozřejmě…
Policista 1:Tak nám je ukažte…A jak to víte, že je tady nějaký festival ? Vždyť tady ve městě nejsou žádné plakáty ?
Aleš:To my se vždycky dozvíme…na Kladně je plakátů dost ! Ale my se stejně známe všichni se všema. To je underground !
Policista 1:Vy máte novou občanku, že ? To dlouhé číslo občanky je hrozné. To psát nebudu.
Marek: A proč nás vlastně kontrolujete ? To kdyby někdo vykradl tuhle výlohu tak to bude na nás ?
Policista 1:Tak to si uhodil hřebík na hlavičku.Máte u sebe mobila někdo ? Tak když to někdo rozbije nebo bude chtít vykrást tak zavoláte nás. A vy tady budete hezky v klidu…
Policista 2: Vy nám tady dáte bacha, aby nám tady někdo nedělal bordel. Když tady bude nějakej magor, kterej bude mastit výlohu tak mu prostě šlápnete na krk, rozbijete mu držku a zavoláte nás.
David: No já jsem chtěl mít na léto vždycky brigádu (smích). Dostaneme taky tu placku jako máte vy ? My jsme sem také nechtěli jít. My bychom rádi, aby fest pokračoval…
Policista 1:Klidně tady nocujte. Nám tady nevadíte, ale nedělejte bordel…
Policista 2:Tady největší bordel dělají vždycky Poláci. No a podle toho co ukazovali ve zprávách v televizi tak se sem na vás žene pěkná vychřice…
Radim:A proto byl přerušen festival a my jsme tady, aby nás nezabil nějaký strom…Tady máte jednu starší občanku…
Policista1:A jen tak pro zajímavost. Co tady vlastně hraje za kapely ? Jsou alespoň pěkný?
Aleš: No jak pro koho. Ale třeba CRIPPLE BASTARDS by se vám mohli líbit (smích). Si s nima můžete promluvit. Před chvíli tady byli…
Policista1: …tak nám to tady pěkně hlídejte…
Marek: To víte. Ono se tady něco stane a pak to bude na nás…
Policista1:Nebojte se. Tady jsou všude kamery !
Radim: Vy tady máte všude kamery ? No jo…tady je holt Krakonošovo…
Policista1:Mějte se hezky. Dobrou noc…
Totéž přejeme my vám…Dobrou noc.

Nějakou chvíli ještě klábosíme a propočítáváme kolik by nám ta policejní služba mohla hodit…Počasí se „umoudřuje“ a já volám Čurbymu. Dostávám zprávu, že je vše OK a tak vyrážíme zpět a spolu s námi další skupinky lidí, které jsme informovali.
Na Bojiště dorážíme ve chvíli kdy EXHUMED hrají. Co se dá dělat, ale alespoň něco jsme viděli. Pódium bylo poloviční, ale o to větší chlíveček to byl. Zpět jsme vlastně vyrazili kvůli HAEMORRHAGE, které jsme si opravdu vychutnali. Fotil jsem jak blázen…Když se vokalista vyhoupl na stěnu pódia a udělal téměř výmyk jen jsme čuměli. Opravdu byla k vidění výborná show. Stálo to za to se vrátit. Když potom nakonec zazněla „I´m Pathologist“ byla spojenost jednoznačně na mé straně a asi nejen na mé. Po setu HAEMORRHAGE opět začíná pršet. David se Zuzkou staví stan. Marek se svou DEMOLICÍ je čert ví kde a tak zbytek večera trávím s Radimem, kterému tímto mimoto děkuji za poskytnutí přístřešku. Musel chudák opět poslouchat ty mé kecy o trash metalu (ha,ha,ha,). To už ale začínají hrát GROINCHURN. V dešti uznáváme, že jsou opravdu dost dobří. Zvuk měli na jedničku. Stíháme ještě cover od CRIPPLE BASTARDS a máme dost…Mezi tím jsem se ještě stačil rozloučit s Láďou z OBLITERATE, Ivanou a Louďou a vyrazili jsme se někam schovat. Ono se to řekne, ale kam ? Prostě jsme nabrali opět směr trutnovské náměstí a k tomu nám vyhrávali DESECRATION. No a přestavte si, že jsme narazili na otevřený NONSTOP-BAR. Radimovi se příliš nechtělo, možná že by byl schopen usnout kdekoliv, ale nakonec mi dal zapravdu. A koho nepotkáváme vevnitř ? Marka Sýkoru z bývalých SINCERY PAIN a jednoho jeho kámoše (sorry, už si nepamatuji tvé jméno, ale určitě se brzo uvidíme!!!) ! Spolu s jejich přítelkyněmi hodnotíme festival kladnými slovy a kluci prozrazují plány se svou novou kapelou.Celkem v klidu popíjíme až do brzičkého rána. Lehce po čtvrté hodině se loučíme a moc děkujeme za láhev vína, kterou nám Marek věnoval. Můžu všechny ubezpečit, že cesta zpět byla veselá. Hlavně slečna průvodčí (alias Vlakynová jak jsme ji trefně přejmenovali) z nás měla velkou „radost“. To už jsme ale cestovali čtyři. Ranní vlak stihnul jak David tak i Zuzka. S Markem a jeho DEMOLIČNÍ četou (Goryho někde zapomněli) jsme se setkali až v Praze, jelikož si vezli zadečky v autobuse (ha,ha,ha). Čas loučení nastal. Byl čas vyrazit domů…Závěrem zdravím všechny spřízněné duše, které jsem v Trutnově potkal. Věřím, že se zde sejdeme za rok.

ALL

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *