OBLIVIUM REGNUM – Zrádce (CD – 2023)

Metalová klasika a klišé, na které často poukazujeme, ale zároveň bychom se bez toho všeho snad ani nechtěli obejít. Při pohledu na obal nahrávky „Zrádce“, jež vzešla od skupiny OBLIVIUM REGNUM, si říkám, že se svět snad ještě nezbláznil. V devadesátých letech se to v metalových luzích a hájích obdobnými obrázky jen hemžilo, avšak vazba byla povětšinou „severská“. Tahle nahrávka je však nositelem ryze českého odkazu, koncepčního mini-příběhu, zasahujícího do doby přemyslovské. Středověk byl v českých zemích hodně temným obdobím a OBLIVIUM REGNUM se s nadšením pozastavují nad mnoha obyčeji, které náš národ charakterizují v podstatě napříč staletími.

Věru sympatické, ovšem jakými prostředky pražští zástupci onen příběh vykreslují? Myslím, že nepřestřelím, když žánrově označím nahrávku za melodický death metal s prvky doomu a blacku. „Zrádce“ nikterak nevybočuje ze zajetých kolejí a se zálibou sobě vlastní cílí na ryze konzervativní publikum. Pro mě je asi největším překvapením fakt, že se v sestavě kapely vyskytují dva bývalí členové death-doomových DEPRESSIVE REALITY (Michal a Slávek). Demáče téhle formace jsme recenzovali ještě v tištěném Rumzinu, na sklonku devadesátých let. Mé sympatie ovšem tíhnou i k THE RAYS OF THE SUN, kde kromě bubeníka Slávka působí i kytarista Ervín. Tuhle partu jsem vždycky považoval za inovátorskou, vůči tvorbě OBLIVIUM REGNUM tedy zcela určitě.

Na nahrávce se podílela početná armáda hostů, ostatně pod textem najdete jejich výčet. Osobně mě nejvíce zaujala hostující zpěvačka Danča (THE RAYS OF THE SUN), jež si úvodní skladbu „Břetislav a Jitka“ doslova „přivlastnila“. Je škoda, že následující tři kompozice nejsou až tolik nápadité, na můj vkus je zde moc málo vzruchů. Všechno je jaksi až příliš „tradiční a standardní“, snad jen s výjimkou textů. Koncept je určitě dosti zajímavý, ale je velká škoda, že hudba nedokáže posluchače ještě více vtáhnout do hry, více ho zasáhnout. Myslím, že určitý druh pompéznosti se zde docela hodil. Možná by kolekce jako celek nepůsobila až tak „chudě“.

„Zrádce“ je nahrávkou, která víceméně neurazí, ovšem ani nenadchne. Drží se těžce při zdi a kromě samotného příběhu nenabízí mnoho výrazných momentů. „Až moc prachu na starém nábytku,“ řekl by klasik. Mám-li se vrátit až takto striktně do minulosti, bohatě si vystačím s tím, co už dávno vypadlo z historie. OBLIVIUM REGNUM natočili nadstandartní demáč. Neurazí, místy zabaví, ale bohužel, ani nenadchne.

Skladby: Břetislav a Jitka, Zrádce, Homburg, Poslední bitva

Sestava: Tom – vokály; Luboš – kytara; Ervín – kytara; Michal – baskytara; Slávek – bicí
Hosté: Michal Filipi – kytara; Frank Šerák – kytara; Libor Čihák – klávesy; Nekro – vokály; Daniela – vokály

ALL

https://bandzone.cz/obliviumregnum

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *