NEUROTIC MACHINERY – Cognitive Dissonance (CD-2017)

Ještě na sklonku minulého roku se tachovské skupině NEUROTIC MACHINERY podařilo vypustit mezi posluchače čtvrté řadové CD a nutno podotknout, že se jedná o materiál naprosto mimořádných kvalit. Album zdobí celkově devět košatých kompozic, jež překypují interesantními nápady od půdy po sklep. Přiznám se, že nějak takhle si představuji ideální ztělesnění deathmetalového základu s dalšími hudebními horizonty. Na tomto místě je to pochopitelně řádná multižánrová progrese, řada post-rockových či metalových plískanic, které nahrávku obepínají měrou vrchovatou. .

Kapela však předvádí skvělou práci nejen po stránce hráčské a kompoziční, ale také po stránce produkční. Vyváženost a rafinovanost z nahrávky doslova prýští. Tak nějak se domnívám, že kluci museli strávit hodiny vzájemnými konzultacemi, neboť vybalancovat takto náročné menu do stávající podoby, to je v mých očích učiněný majstrštyk. „Cognitive Dissonance“ ovšem chápu i jako projekt charismatických kontrastů. Typickým příkladem je víceméně brutální vokál, objevující se i v zadumanějších úsecích. Je to v podstatě taková cesta ve stylu ENSLAVED, ovšem i zde tento model naplno funguje. Za povšimnutí stojí i širší využití kláves, které stojí za provzdušněním a celkovou transformací hudby NEUROTIC MACHINERY. Řekl bych, že právě v této části produkce kluků nejvíce prokoukla, ale tento můj postřeh berte spíše jako jednu ze srovnávacích berliček (už předchozí nahrávky jsem v recenzích oceňoval, nicméně aktuální dílo se předchůdcům dokázalo vzdálit takovým způsobem, že vůbec nechápu, jak to ti kluci z Tachova udělali :)).

Nebudeme si nic nalhávat, album „Cognitive Dissonance“ je rancem pro opravdové audiofily. Na druhou stranu si však nebudete muset brát dovolenou na to, abyste toto dílo dokonale naposlouchali. V tom je v podstatě i kouzlo oné vyváženosti, ostatně psal jsem o tom už výše. Kdepak, tuhle nahrávku rozhodně nevytvořili roboti, ale dýchající bytosti, kterým nejde jen o technické parametry, ale i atmosféru – také vás napadá určitá spojitost s mistrem Ihsahnem? V tomto případě vřele doporučuji vyposlechnout si zejména úžasnou skladbu „Depraved“, kde… Ale fakt, víc už prozrazovat nebudu, neboť byste dopředu přišli o mnohé. Pro naši scénu je skvělou zprávou to, že v této recenzi neopěvuji materiál zahraničního tělesa, ale jedné nenápadné skupiny ze západu Čech. Parádní a do puntíku vymazlené dílo!

Skladby: Cage, Depraved, Where The End Begins, Traitor, Echoes, Distance, Ire, Solace, Noise

Sestava: Ondra Uhlíř – zpěv; Michal Šedivý – kytara, klávesy; Aleš Haník – kytara; Martin Janů – baskytara; Martin Bárta – bicí

ALL

http://bandzone.cz/neuroticmachinery

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *