NEUROTIC MACHINERY – A Loathsome Aberration (CD – 2022, Bizzare Leprous Production)

Každé nové album tachovských NEUROTIC MACHINERY vyhlížím s velkým očekáváním. K tomu se veřejně přiznávám. Hold mám rád kapely s vývojem, kapely, které se nebojí zariskovat a na každém počinu přijít s trochu s něčím jiným, neřkuli odlišným. Když si kupříkladu poslechnete dvě předchozí alba z dílny těchto šikulů, musíte mi dát zapravdu i kdybyste nechtěli.

Zároveň jsem byl ale hodně zvědav, s čím se pánové na „A Loathsome Aberration“ vytasí, neboť na předešlém CD „Nocturnal Misery“ doznala jejich tvorba určité vyváženosti, a to i s ohledem na personální obsazení. Mít v kapele dva sólové vokalisty, uznejte, kdo tohle má. Tak nějak jsem pochopil, že právě do tohoto tvůrčího stádia se chtěli NEUROTIC MACHINERY vždycky dostat. Jít více do extrému, ale zároveň pokračovat v košacení kompozic, nemluvě o instrumentálních finesách. Pokud přesně toto očekáváte od „A Loathsome Aberration“, můžete být úplně v klidu.

Novinka, přestože svým způsobem z předchůdce vychází, přináší trochu jinou atmosféru (určitě v tom hraje roli i to, že se jedná o koncepční album), působí přímočařeji a dost možná i barevněji. K tomu poslednímu jsem ovšem dospěl až po několika posleších, neboť jak už to u NEUROTIC MACHINERY bývá, ani toto dílo není z čistě spotřebitelského pohledu snadným soustem. Jakmile se ale posluchač do nitra nahrávky dostane, hned tak ji neodloží. Dá se říci, že se mi už počtvrté v řadě stalo u NEUROTIC MACHINERY to stejné, tudíž i toto dílo nemohu jen tak pominout.

Moderní death metal, jenž ale ani v nejmenší nelpí na tradičních standardech (naopak z nich obratně vyskakuje jinam), nepostrádá v prvé řadě patřičné kouzlo. Je neskutečné, kterak může takto brutální hudba tlouct a hladit zároveň. Myslím si, že právě v tomto počínání se NEUROTIC MACHINERY opět posunuli o něco dál – radost poslouchat. V tomto punktu nemohu opomenout překvapivou „baladu“ „Self Suppressed“, v níž primární roli přijala hostující vokalistka Johanka Kropáčová. Přestože se zjevně jedná o track vycházející z příběhu, ukazuje se, že umělecké teritorium NEUROTIC MACHINERY není vůbec striktní. Některé méně odvážné bandy vůbec netuší, o co všechno přicházejí. „A Loathsome Aberration“ je nahrávka vyzrálé kapely, která už nějaký ten pátek může s veškerou pompou reprezentovat naši tvorbu v zahraničí. Je jen škoda, že se jí v tuzemsku nedostává takové pozornosti, jakou by si zasloužila.

PS: Kapela stále hledá náhradu za kytaristu Aleš Hanika. Doufejme, že se tuto ztrátu brzy podaří zacelit.

Skladby: Aberration, Insanity, Particles, Self-Suppresed, Delusion, Blame, Insomnia, Transcendental

Sestava: Ondra Uhlíř – zpěv; Jan Pilík – zpěv; Michal Šedivý – kytara; baskytara; Aleš Hanik – kytara; Martin Bárta – bicí
Hosté: Tomáš Stich – saxofon; Johanka Kropáčová – zpěv; Tonda Smrčka jr. – programming

ALL

https://neuroticmachinery.bandcamp.com/

https://www.facebook.com/neuroticmachinery

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *