NEO NOIRE – Labely zpravidla produkují blbosti a média o nich slepě referují

SuiV následujícím rozhovoru vám představím kapelu, jejíž tvorba je vskutku na světové úrovni. Bez přehánění! NEO NOIRE – nabušená metalová alternativa s prvky grunge překvapuje nejen instrumentální vytříbeností a skladatelským umem, ale také velmi silnými vokály. O ty se koneckonců střídá zakládající duo Thomas Baumgartner / Fredy Rotter (ZATOKREV), přičemž zbytek osazenstva tvoří baskytarista Franky Kalwies a bubeník David Burger. A nahrávka „Element“? Tu jsem už dostatečně pochválil v recenzi. Jaký by to však byl rozhovor, kdyby mi s potřebným bonusem nepomohl právě jeden z lídrů, tj. Tom Baumgartner

Tome, začneme možná trochu netradičně. Jaký byl z vašeho pohledu hudební rok 2017?
No, rok 2017 byl pro nás opravdu velký. Naše debutové album „Element“ vyšlo v květnu minulého roku a obdrželi jsme na něj spoustu skvělých recenzí z celého světa. Taktéž se nám povedlo odehrát koncerty v podstatě po celé Evropě. Celkově to tedy pro nás byl pořádný třesk. Ovšem ani v roce 2018 si toho klidu moc neužijeme. Již teď máme k dispozici několik nových písní a v dubnu plánujeme jít znovu do studia. Nejsme si ještě zcela jisti, jestli z toho bude EP nebo regulérní album. To se všechno uvidí. Ještě před tím budeme hrát několik koncertů v Německu a ve Švýcarsku.

Jak to bylo s vašimi úplnými začátky? NEO NOIRE jsi založil společně s Fredym. Jak dlouho se vlastně znáte?
Fredyho znám už mnoho let. Krátce dokonce hrál na kytaru v mé staré kapele UNDERGOD. Ale to už je opravdu dávno. I když jsme poté šli s našimi kapelami různými směry, nikdy jsme neztratili kontakt a zůstali jsme blízkými přáteli. Už tomu určitě bude víc jak deset let. V roce 2014 se pak dokonce přestěhoval ke mně, když hledal místo, kde se nově usadit. U kuchyňského stolu jsme spolu sdíleli různé riffy, a dokonce jsme napsali i nějaké písně. Jen tak, pro zábavu. Brzy jsme však poznali, že se nám hodně zalíbilo, co jsme vytvořili a bylo nám jasné, že jsme se hudebně zbláznili! A to byl přesně ten začátek NEO NOIRE. Hned poté jsme se rozhodli, že do kapely dostaneme ty nejlepší muzikanty a ty nejlepší chlapy z našeho města, abychom byli kompletní. Za bubny tak usedl David a baskytary se chopil Franky. Zbytek už je známá historie.

NEO-NOIRE_elementPředstav nám ještě jednou svými slovy album „Element“. Je vidět, že jste s ním opravdu spokojeni.
Jsme velmi spokojeni, ale byla to dlouhá cesta. Vzhledem k tomu, že jsme natočili a produkovali album sami, chvíli trvalo, než si všechno sedlo. Fredy i já nejsme takoví, že bychom byli hned se vším spokojeni a o to víc nás motivovalo, že jsme mohli na skladbách intenzivněji pracovat. V kytarových vrstvách a vokálech je tolik malých detailů, které se někdy ztrácely v naší vlastní vizi. První dokončenou skladbou byla „Walkers“. Následně nás hnala touha spojená s představením možného dalšího materiálu. Chtěli jsme dát lidem možnost vidět to, co dalšího by po ní mohlo následovat. Abych byl upřímný, v té době jsme nečekali, že to bude trvat celý další rok.

Album se zdá být silně inspirováno především hudbou 90. let. Je to tak?
Ačkoliv máme s Fredym za sebou odlišný hudební background, oba jsme vyrůstali na některých kapelách devadesátých let. To je něco, v čem si rozumíme. Ale abych byl upřímný, na začátku mě překvapilo, že spousta lidí se zmínila právě v tom smyslu, že v hudbě NEO NOIRE cítí nádech 90. let. Nakonec jsme to ale vzali spíše jako kompliment a docela jsme si na to i zvykli. Nikdy jsme však neplánovali z NEO NOIRE vytvořit revivalovou kapelu. Jednoduše jsme napsali skladby, které považujeme za dobré. Dá se říci, že odrážejí to, co jsme v daném okamžiku života cítili. Zároveň jsem ale přesvědčen o tom, že další album bude znít trochu jinak než to předchozí.

Vnímáš symbolickou podobnost vaší hudby směrem ke grunge, a to za podpory soudobého zvuku?
Grunge je definice, která se mi opravdu nelíbí. Dá se říci, že byla vytvořena více médii, než samotnými kapelami. Pro mě to byl vždy spíše alternativní rock. Mnoho part je dnes zásadně inspirováno některými kapelami z 90. let, to je zřejmé. Já osobně jsem však silně zanícen hudbou ze 70. let. Skupinami jako BLACK SABBATH, LED ZEPPELIN, SEX PISTOLS, DOORS a mnohými dalšími. V dnešní hudbě ostatně slyším mnoho zásadních „ozvěn“. Myslím, že člověk by se měl vrátil mnohem dál než do 90. let. Všechno je to sice o vývoji, ovšem pro mě samotného to důležité začalo koncem šedesátých a sedmdesátých let a odráží se to ve mně dodnes.

Neo-Noire_promo-picJe pro vás znepokojující to, že dnešní fanoušci zanedbávají velkou spoustu talentovaných kapel, jako právě NEO NOIRE? Nechybí ti někdy v tomto ohledu motivace? Přece jen už toho máš spoustu za sebou.
Vůbec se necítíme fanoušky zanedbáváni. Máme mnoho velmi dobrých reakcí z celého světa. Hraji v kapelách asi 25 let. Moc se mi líbilo, že se v devadesátých letech objevila kapela pod významným labelem a hned mohla vyrazit do světa, protože všechno platila firma. Proto jsem se i já sám mohl hudbou živit. Dnes je ale všechno jinak. Labely zpravidla produkují blbosti a média o nich slepě referují. Všechno je to více o penězích. Snahy o získání co možná nejvyššího počtu přehrání videí, umisťování drahých reklam, nemluvě o placených recenzích v časopisech. To je všechno fakt. Na druhou stranu z toho ale nejsem nijak frustrovaný, protože zejména undergroundová scéna je stále hodně aktivní a zdravá. Stále existuje spousta labelů, kterým na hudbě skutečně záleží. A to je pro mě motivující ze všeho nejvíc.

Našel bys něco, co tě na současné hudební scéně vysloveně štve?
Nikdy není dobré být z něčeho vysloveně rozmrzelý. Jsem pozitivní člověk. Život je o poučení se z chyb. Nestarám se moc o to, co bylo dřív, protože teď je situace úplně jiná. Nejsme závislí na žádném labelu ani managementu. Dnes si člověk může udělat vlastní hudbu a v klidu ji šířit po celém světě prostřednictvím médií, blogů, sociálních sítí a fanzinů. Dnes je mnohem jednodušší dostat svou hudbu do světa. S minulou dobou se to nedá vůbec srovnat. Jediné, co se mi opravdu nelíbí, je to, že média se řídí stále tou starou cestou a většinou jedou podle těch starých pravidel. Pro novější kapely je to značná nevýhoda.

NEO-NOIREVaše vokály jsou jedním z nejdůležitějších prvků společnosti NEO NOIRE. Je toto sladění technicky náročné?
Fredy a já máme velmi odlišné hlasy a styly zpěvu. Tato rozmanitost je něco, co se hodně lidem na nás líbí. Pro nás je to přirozené, zní to tak dobře a nijak náročné to není.

Máte vytyčený nějaký bod, ke kterému by měla vaše hudba v budoucnu směřovat? Zdá se mi, že máte solidně nakročeno k tomu, aby nové album bylo zase o kus jiné.
Nemyslíme na to. Prostě píšeme hudbu, kterou máme rádi a hudební směřování necháváme stranou. Nové skladby, které jsme napsali, se opravdu liší od toho, co jsme udělali na „Element“. Je to proto, že všichni v kapele mají v oblibě různou hudbu. Celé je to hodně vzrušující, neboť se snažíme vytvořit něco, co se nám líbí a zároveň se snažíme vyhnout hranicím. Kdyby tomu bylo jinak, zničilo by to naši hudební svobodu. Takhle to jsou stále NEO NOIRE.

Co tě vede k tomu, že ses v současné chvíli vydal právě touto cestou? Je to hodně o motivaci, která ti dopomáhá k tomu, abys byl znovu součástí toho velkého kolotoče a udržel s kapelou nastavený kurz?
Hraji na kytaru od svých devíti let. Hudba byla vždycky nejdůležitější věcí v mém životě. Bez hudby mé „JÁ“ neexistuje. Proto nepotřebuji žádnou motivaci. Všechno je odvozeno od toho, jaký jsem.

Neo-Noire_liveJak je na tom v současnosti alternativní scéna ve Švýcarsku? Jste v kontaktu s některými dalšími kapelami?
Alternativní a rocková / metalová scéna ve Švýcarsku je dnes pravděpodobně v tom nejlepším stádiu. Musím říct že je to to nejlepší, co jsme kdy měli. Na celém světě existuje mnoho skvělých kapel, a také naše scéna je velmi zdravá a činorodá. Na druhé straně tu však máme spíše menší labely a média. Snaží se ale pomáhat. Pozitivní je i to, že se za poslední dobu našlo hodně nadšených fanoušků, kteří se rádi přijdou podívat na nové kapely. Scéna je teď hodně v pohybu a sama se vyvíjí. Před několika lety to bylo mnohem víc o konkurenci. Dnes kapely spolupracují na všech úrovních. To je pravděpodobně i důvod, proč jsme se dostali tam, kde jsme teď.

Máš nějakou oblíbenou nahrávku z poslední doby?
Abych byl upřímný, tak novou hudbu moc neposlouchám, protože v několika předchozích desetiletích vzniklo tolik kvalitních věcí, že by byla velká škoda je neprozkoumat. Nicméně mi dovol, abych upozornil na tvorbu britského tria ARCANE ROOTS. Ti jsou opravdu skvělí. To je v poslední době ta jediná výjimka. Jinak opravdu preferuji spíše starší hudbu.

Máš ještě nějaký hudební sen?
Nemám už žádný velký sen. Za svůj život se mi povedlo udělat hodně věcí, na které, myslím si, mohu být pyšný. V tomto ohledu jsem si život opravdu užil. Jinak moc děkujeme za tento rozhovor!

ALL

https://neonoire.bandcamp.com/

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *