NEGATIVE FACE – Naše nové album oslovilo nejen recenzenty, ale i fanoušky

Rozhovor s Matějem Lipským jsem měl naplánován hned po vydání desky „The Garden Of Wishes“. Když se však dostalo album do oběhu, byl hlavní protagonista zásobován mediální sprškou, a tak jsem si usmyslel, že ještě nějakou tu chvilku vydržím. Otázky uzrály, myšlenky se vytříbily a výsledek si můžete nyní přečíst. Zároveň jsem Matějovi položil několik netradičních otázek, i když hlavním tématem byli samozřejmě NEGATIVE FACE…

Ahoj Matěji! Jak dlouho v tobě zrála myšlenka spojená s realizací aktuálního alba? Kolik nápadů ti zbylo v záloze?
V záloze mi nezbylo nic. Vše bylo do puntíku dotažené a promyšlené, jak to u koncepčního alba má být. Nebo, spíš jsme se o to s producentem Maťem Mišíkem pokusili. O novém albu jsem v podstatě začal přemýšlet hned po vydání předchozího alba „Stín“. Nejdříve jsem napsal texty a pak dodělal muziku. V podstatě to odpovídá i tomu, co se děje teď. Album „The Garden of Wishes“ je venku, ještě jsme neodehráli ani koncerty a já mám 3 – 4 nové písničky.

S NEGATIVE FACE si vždycky tíhl k doom metalu, kdežto novinka je stylově o dost košatější. Nepřemýšlel si třeba nad tím, že bys tento projekt vydal pod jiným názvem?
Nepřemýšlel, protože si myslím, že to jsou stále NEGATIVE FACE se všemi atributy, tj. výrazný ženský zpěv, melodie i hutnější riffové pasáže, míchání stylů a netradiční nástroje. Navíc, když někdy něco složím pro NEGATIVE ACE, tak se toho (ani nevím proč) držím a skladby nedávám jiným projektům. A ještě mě k tomu napadá, poslechni si kapely, které v roce 1995, kdy jsme začali hrát, držely ve světě pomyslnou vlajku doomařů. Jak znějí teď? Taky jsou o dost jinde… to je prostě přirozený vývoj.

Na desku si pozval početný zástup hostů a rovněž si zde představil také nové členy NEGATIVE FACE. Máš představu se kterými osobami budeš spolupracovat i nadále?
Poprvé v historii NEGATIVE FACE můžu napsat, že další album zamýšlím udělat napůl s někým jiným, než jsem já… tedy, co se skladatelského podílu týče. Nějak album „The Garden… otevřelo nedokončenou práci z dětství, kdy jsme s Matěm chtěli natočit nějaký společný projekt. Nakonec k tomu došlo až nyní, ale i tak to byl stále víc můj projekt, než Maťa, ačkoliv v něm odvedl neskutečně mnoho práce. Takže jsme se shodli na tom, že v budoucnu budeme pokračovat spolu. Uvidíme, jak to dopadne. Jinak počítám skoro se všemi muzikanty, kteří se na albu podíleli, že společně odehrajeme ten tolik slibovaný koncert. Ale kdo ví, jak to bude… NEGATIVE FACE jsou přeci jen spíš projekt, než klasická kapela.

Negative-Face_color_foto_04_web„The Garden Of Wishes“ je koncepční deskou. Máš obecně v oblibě zhudebněné příběhy? Zajímavá otázka. „The Garden… jsem sice napsal jako koncepční album zcela náhodou, ale přiznám se, že mě dost baví koncepční desky třeba od Arjena Lucassena nebo Devina Townsanda (doufám, že mě s nimi zase někdo bude velmi „chytře“ srovnávat :-))). Z našich desek mě v podstatě totálně dostalo Kainarovo „Kuře v hodinkách“ od FLAMENGA… mimochodem spojitost na Láďu Mišíka… tátu Maťa :-). Takže vlastně ano, mám rád koncepční alba, ale třeba moje nejoblíbenější kapela The Cult žádné koncepční album nemá a přitom na nich fakt ulítám. Ve výsledku je mi to vlastně jedno. Jde o to, aby mě album bavilo.

Použil si v některé ze skladeb prvky, jež patří do šuplíku tvých dalších kapel?  Již dříve si mě upozorňoval, kterak jsem odhalil kousíček, který měl původně patřit  ANHEAD 🙂
S ANHEAD  je to trochu jinak. Já nepoužil něco, co bylo původně myšleno pro ANHEAD(no,  i když v případě rock´n´rollu by se o tom dalo polemizovat). Já v ANHEAD nikdy nedělal muziku, jen jsem připravoval pěvecké linky. Nicméně refrén ve skladbě „The Garden…“ je opravdu až „anheadovský“. Ale to je vlastně jen náhoda. Možná tomu pomohly i klávesy, které nahrál Petr Maliňák, který dříve se mnou v Anhead působil. Ale abych nalil i trochu čistého vína, někdy, ale velmi sporadicky, použiji něco, co mi neprošlo u domovské MASTURBACE :-). Já totiž nerad zahazuji své hudební nápady. Tím nechci říct, že jsou NEGATIVE FACE odpadní skříní MASTURBACE, ale zní to jako dobrý fór.

Přiznávám se, že deska mě baví od začátku do konce, ovšem trochu jsem nepochopil rozvleklý úvod. Samozřejmě chápu určitou symboliku, ovšem nemyslíš si po uplynutí několika měsíců , že ten úvod je přece jen trochu „moc“ dlouhý…? 🙂
Ani s odstupem času si to nemyslím. Mě to elektronické intro z dílny Dana Krofta (koproducenta alba) baví i hudebně. Nevím, proč to dost lidí těžko rozdýchává, ale já si za tím stojím a to ne jen z důvodu symboliky. Jen mě napadlo, že kdybych to nenechal rozkouskovat na 6 tracků, tak by prostě lidi, kterým to vadí intro přeskočili, ale takto je to tam prostě prudí. Ale pro mě tam je ta symbolika 7 dnů… a jsem spokojený :). Navíc je to první skladba v historii NEGATIVE FACE, kterou jsem nenapsal já, i když je inspirována úvodní písní „The Way“.

Negative-Face_b&w_foto_03_webDeska je tolik stylově provázaná až mám skoro pocit, že ji více ocení kritici či recenzenti. Ale co „normální“ publikum? Získal si prostřednictvím desky nové fanoušky?
Asi se budeš divit, ale spoustu. Vážně jsem to nečekal, ale díky spolupráci s Matěm a celkovému zprofesionalizování přístupu k nahrávání, promu i distribuci, jsme oslovili širokou škálu posluchačů, a to nejen z metalového undergroundu. Album se dobře prodává a chodí na něj opravdu skvělé ohlasy. Co se recenzentů týče, tak jedině u nich jsme se sporadicky setkali i s negativní kritikou. Která mi ale přišla málokdy konstruktivní (tj. aby mě někam do budoucna nasměrovala… tedy až na tu angličtinu :-)). Na druhou stranu 90% všech recenzí, co na album vyšly bylo až neuvěřitelně vstřícných a pozitivních. Takže si myslím, že album oslovilo nejen recenzenty, ale i fanoušky. A  to mě opravdu moc těší.

Jak bys ohodnotil kvalitu hudebních portálů? Existují média, která sleduješ nějak speciálně?
Problém je v tom, že si internet prostě nevychutnám tak, jako tištěný časopis. Ale z těch portálů, na které se opravdu pravidelně dívám u mě vede Fobiazine, Metal forever a Abyss. Ostatní také občas navštívím, ale většinou mě mrzí, že nejsou až tak moc aktualizované. Taky mám rád Payo, ale v podstatě dodneška mě mrzí (stejně jako u Whiplashe), že opustili tištěnou formu.

Co tě nejvíce ovlivňuje při psaní textů? Čerpáš své náměty třeba z filmů, knih… atd.
Ovlivňuje mě úplně všechno. Já vím, že to není nějak jasná odpověď, ale je to pravda. Nejčastěji sice skládám pod vlivem (rumu 🙂 nějaké emoce, ale i bez hlubšího prožitku jsem sto napsat text i skladbu. Dokonce občas píši texty i na zakázku.

Negative-Face_cd-cover-2009_webDomníváš se, že současné metalové publikum je proti minulosti už přece jen méně konzervativní?
Jsem o tom 100% přesvědčen. V době, kdy jsem já býval metalista nebylo možné veřejně ventilovat to, že se mi líbí DEPECHE MODE. To bylo o úraz :-). Na druhou stranu si ale také myslím, že i přes pokročilou dobu je v uzavřenějších komunitách podobná atmosféra jako u nás v době před revolucí. Mám na mysli ortodoxní black metalisty a jejich uctívání černého kovu. Mimochodem na novém albu MASTURBACE máme pro ně píseň „Man In Black“ :-).

V době stahování hudby a čím dál častějšího odmítání hmotných hudebních nosičů, vyrukovali NEGATIVE FACE s absolutním protipólem. Co pro tebe znamená klasický nosič, ať už v podobě CD nebo LP ?
LP je zatím jen můj nesplněný sen. Uvidíme, zda se ho někdy dočkám. Jinak digipackem, ve kterém album „The Garden Of Wishes“ vyšlo jsem si splnil další sen. Víš, já ačkoliv nejsem proti stahování hudby z netu, nadále preferuji to, že si při pouštění hudby čtu texty, koukám na fotky a design alba. Mrknu, kdo v kapele hraje, kdo napsal jakou skladbu apod. A to u stažené mp3 nemáš. Navíc toho můžeš stáhnout kvanta a zahltit se. Takhle si vždy dobře rozmyslíš, co si koupíš a o to víc si to pak užiješ. Nebo alespoň já jo. A v tomto duchu jsme připravili nové album jako dárek pro nás, ale i pro lidi, kteří si jej koupí.

292421Na desce se opět objevil hlas tvého dědečka, úžasného herce, jehož dráhu snad ani nemá cenu komentovat, protože jednoznačně patří do českého zlatého fondu herectví. Má otázka však směřuje úplně jinam…Tvůj dědeček si zahrál též v roli „dědka“ v seriálu Hospoda, kdykoliv ho zkrátka vidím, vždycky se válím smíchy. Mohl bys prozradit něco málo ze zákulisí tohoto seriálu? Jak se třeba dědečkovi hrála tato role ?
V podstatě nemohl. Protože to nevím. Já se s dědou většinou o jeho rolích nebavím. Když jsme spolu, bavíme se spíš o životě. Děda je totiž neskutečně moudrý člověk a kdykoliv jsem v životě nedal na jeho radu, se zlou jsem se potázal. Já ho vážně obdivuji. Vezmi si, že mu bude 87 let a neustále hraje divadlo, točí filmy, řídí auto, zajímá se o dění kolem sebe, učí se na internetu, používá dva mobily… doufám, že jsem to po něm podědil :-).

NF_Matej_Lipsky_portret_01_webJak tě znám, tak ve tvé hlavě vždy zrají nápady pro realizaci všemožných šílených projektů. Máš v poslední době nějakou myšlenku, se kterou si výrazněji pohráváš, ale z hlediska realizace jde o komplikovanou záležitost? Pamatuji si, že jsi kdysi mluvil o to, že bys přetransfomoval rozpadlé SECTOR X v SECTOR Y, kde hrál také tvůj bratranec Martin Jandourek…:)
To byla jedna z myšlenek v době, kdy jsme s Martinem koketovali s nápadem návratu SECTORU na scénu, třeba i s jiným zpěvákem. Ale nakonec k tomu nedošlo a podle mě je to dobře. Takhle si SECTOR X zachovají kultovní status a pokud se vrátí, měl by v původní sestavě. Co se mých projektů týče, tak neustále odsouvám dva, ale určitě je někdy natočím… a to muzikál „Klaunův sen“ (2 hodiny muziky) a vlastní folkovou desku. Příští rok se k tomu také nedostanu. V plánu mám napsání dvou knih o muzikoterapii a natočení CD pohádek pro děti. Do konce tohoto roku ještě dodělávám produkci country alba kapely Kabrňáci, pak jsem nazpíval debut BRATRSTVA LUNY a konečně v prosinci točíme nové album s kapelou MASTURBACE. Je toho dost… ale nejraději bych toho stihnul ještě víc. Ale to zatím nejde.

A ještě jedna otázka z podobného soudku. Pokud mě evidence a paměť nešálí, tak jediné hudební odvětví, které tě zatím minulo je black metal, popřípadě grind core 🙂 Myslíš, že bys dokázal postavit kapelu či realizovat projekt obdobného žánru? A nebo ještě jinak…domníváš se, že některé prvky z těchto stylů by se třeba někdy mohly objevit ve tvorbě NEGATIVE FACE?
Co se v NEGATIVE FACE objeví, to nikdy nevím dopředu. Podobně je to i s muzikanty… tedy, kdo se v NEGATIVE FACE objeví, nikdy netuším – a v tom je to kouzlo. Na druhou stranu mě neskutečně láká natočit old school grind core s operními zpěváky a dixielandem. Teď se asi všichni ortodoxní grindeři poprvé v životě modlí, ať se to nikdy nestane… ale mám do toho chuť a teď už jsem začal jednat s jedním dechovým orchestrem. Ale kdo ví. Třeba to bude všechno jinak. A co se blacku týče, tak počkej na avizované nové album MASTURBACE.

NF_Matej_Lipsky_portret_02_webJak by si s odstupem času zhodnotil všechny nahrávky pod hlavičkou NEGATIVE FACE? Neuvažoval si někdy o opětovném vydání těchto produktů? Některé kapely se touto cestou už vydaly…pozdávají se ti tyto netradiční postupy?
Kdybych na to měl čas, udělal bych to rád. Myslím si, že jak „In The Positive“ z roku 1995 tak i debut „The Dance Of Mournful Clown“ z roku 1997 by si to zasloužili. Zatím jsme udělali s Vojtěchem z Élysionu jen to, že jsem dal obě nahrávky re-masterovat a do konce roku konečně vyjdou na CD (i s novým obalem).

Už není příliš velkým překvapením, že se objevuješ za mikrofonem projektu BRATRSTVA LUNY. Prozraď něco málo novinek z připravované desky? Jak se vlastně stavíš k tomuto „gotickému“ stylu? Sleduješ např. kapely obdobného žánru?
Nesleduji. Je to opravdu jen přátelská výpomoc. Kluci, co Bratrstvo dělají mají neskutečný zápal pro věc a to mě moc baví. Někdy mi to připomíná mé šílené snahy o realizaci nového projektu v rámci NEGATIVE FACE. Takže, když mě oslovili, abych jim nazpíval demáč, singl a teď i album – rád jsem jim spolupráci přislíbil. Nicméně mé srdce tepe jiným, než gotickým směrem. Ale na nové album se těším, myslím si, že kluci překonali další metu. Však všichni uslyší a taky hlavně uvidí. Mistr Deather se tentokrát vytáhl a podle mě udělal jeden z nejlepších bookletů své dosavadní kariéry.

Letošní rok je zatím ve znamení návratu velkých jmen. Namátkou mě napadají FAITH NO MORE, ALICE IN CHAINS… z těch českých je to třeba EBM kapela VANESSA v čele se Samírem Hauserem. Jaký je tvůj názor na réuniony mnou vyjmenovaných kapel ? A samozřejmě můžeš tuto tématiku ještě zevšeobecnit…
Upřímně, mám z toho všeho neskutečnou radost. Největší asi z FAITH NO MORE, ale i ALICE IN CHAINS a VANESSA (hlavně je super, že je tam zase Rodný) mě prostě totálně vždy bavili a doufám, že po návratu ještě dlouho bavit budou. Všechno jsou to originální a neskutečně zajímavé party. V tomto ohledu mě comebacky baví. Například mě taky dostal návrat CARCASS na scénu a doufám, že se pustí do desky a nebudou se ohánět tím, že tvrdili, že ne. Trochu mě jen zklamala PESTILENCE, tam kde skončili měli podle mě navázat.

Negative-Face_color_foto_01_webProzraď nám své současné hudební oblíbence?
V poslední době hodně ujíždím na folkovém impresionistovi, který hraje pod jménem Fink. Náhodou jsem taky nalezl znamenitou Tracy Bonham. V poslední době mě taky totálně dostalo album „Ki“ od Devina Townsenda. To je znamenitá produkce. Vím, že toto album hodně metalistů nerozdýchalo, ale podle mě tady Devin překonal sám sebe. Tak to jsou v podstatě hlavní alba, která si teď pouštím. Jo a nesmím zapomenout na domácí Obří broskev. To je taky skvělá muzika.

Zbývá ti ještě čas na úplně jiné zájmy, které nemají s hudbou nic společného?
Ještě do léta jsem pravidelně dělal Shao-Lin Kung – Fu. Teď nějak není čas na nic. Pomalu mi to sesbíraly kapely, doktorát a práce. Nicméně se po novém roce na tréninky chci vrátit. Chybí mi to. Jinak, tu a tam píši nějaké odborné články a připravuji druhou knihu o muzikoterapii. Pokud však mám volno, snažím se ho věnovat svojí rodině.

Jaká bude nebližší budoucnost NEGATIVE FACE? Rýsují se už nějaké nové nápady? Máš v plánu třeba speciální koncerty?
V plánu máme dvě akustická vystoupení. Jedno pro Břitvu 2009, druhé pro jeden pořad na ČT. Pak, pokud bude síla, uděláme ten maxi koncert, kde pokud to půjde zahraje většina lidí, kteří na albu spolupracovali. A budoucnost nového projektu je sice v nedohlednu, ale muzika už teď vzniká.

Děkuju za rozhovor! Můžeš závěrem (dle vlastních potřeb) pozdravit čtenáře R.U.M. Zine…
Skvělé, že R.U.M. čtete! Není to sice originální pozdrav, ale co. Kdo totiž dělá zin jako hobby, tak jsou pro něj odměnou jeho čtenáři. A mimochodem, byl to pro mě zajímavý rozhovor a doufám, že i pro vás. Díky za něj a díky, že jste to dočetli až sem. Pokud nás chcete poznat, kupte si naše nové CD. Máme i nějaké speciální prodejní akce mrkněte na www.negativeface.com. Díky!

ALL

[yt-black]7NATMFyJ-Io[/yt-black]

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *