NEGATIVE FACE – The Garden Of Wishes (CD – 2009)

negativefacecoverMatěj Lipský se definitivně zbláznil! Nové album jeho projektu NEGATIVE FACE je fantasmagorickým hudebním mišmašem, balancujícím na hraně metalového surrealismu, ovšem s tím rozdílem, že o nějaké „neposlouchatelnosti“ nemůže být ani řeč. Jedná se spíše o střed nezřízených pocitů a nálad, jejichž exploze zkrátka musela ven. Konzervativní posluchači, raději dej ruce pryč, nemusel bys zcela přežít „stravovací proces“, jemuž vévodí buřty s medem, šlehačka s cibulí či omeleta se sekanou. I přes šílenou hudební vřavu má ale deska hlavu i patu, její největší devízou jsou jakési prazvláštní svěžesti, tryskající prakticky z každé skladby – z každé noty!

O pestrosti materiálu vypovídá také nekonečný zástup spolupracovníků či hostů. Namátkou mohu jmenovat např. Honzu Toužimského (ARAKAIN), černého rapera Henryho D, „Cica“ Hudce (EROSSION OF SANITY), Martina Jandourka (MASTURBACE, SECTOR X, ANHEAD…), Lubomíra Lipského (Matěj opět nezapomněl na svého dědečka, znamenitého českého herce)…jak dlouhý chcete seznam? Zkrátka a dobře, skvělými hudebníky se to na desce jenom hemží a já skoro nechápu, jak se tento kolos vůbec podařilo probudit k životu. Za vším je třeba hledat Matěje, který samozřejmě nejčastěji proplouvá celým alba, ovšem dosti často mu sekunduje vokalistka Monika Šramlová, která překvapivě dostala hodně prostoru, čemuž se však po poslechu úvodních skladeb vůbec nedivím. Její vokál totiž doslova hladí po duši, nemluvě o finální skladbě „Zahrada emocí“, jež je jako jediná v českém jazyce. Další důležitou personou projektu je šikovný multiinstrumentalista Maťo Mišík, který se na desce podílel nejen hudebně, ale také producentsky.

negativefaceVybrat favorizovanou či reprezentativní píseň pro celou kolekci je věru věc nemožná. Nechci se opakovat, ale materiál na této koncepční práci je naprosto vyvážený a dokonce bych si dovolil tvrdit, že každá ze skladeb dýchá za tu druhou, což je skutečně neuvěřitelné. Nicméně i přes výše uvedené myšlenky se mi podařilo přeci jen vybrat ty, které bych vám rád doporučil. Zvědavci určitě nepohrdnou písní „The Way“, která je vlastně takovým otvírákem (pominu-li intro „Falling Sleep“). V hlavní roli se zde představuje stávající vokalista ARAKAINU, jehož zpěv mi do jeho domovské kapely stále vůbec nesedí, ale to teď není vůbec podstatné. Tento track „vymlaskl“ s velkým přehledem a dal tak prostor nesmírně něžné baladě „Woman“ (škoda, že už nechodím lovit slečny – znamenitý song!). Pokud jsem v úvodu zmínil křížení žížal a křížal, tak vše vlastně víceméně odstartovává skladba „The Garden“, ve které jsem tajně vystopoval prvky ANHEAD (ale třeba se pletu). Dalšími vrcholy desky poté vidím ve skladbách „Mourning Star“ (hip-hop-HC-punk-rock-metalová selanka) a exhibicionistické „Ego“. Zde teprve poznáte, čeho je Matěj schopen 🙂 „Zahrada emocí“ je pak pochoutka za odměnu! Skutečně lahodný bonbónek na závěr, uvedený Lubomírem Lipským…

Dotaženost, pestrost, zábava, anti-nuda..to jsou všechno slova, která mě napadají k závěrečnému hodnocení. Poklonu si však nezaslouží jen hudba. CD je zabaleno do překrásného digi-packu, jehož význam umocňuje osobitě řešený vnitřek. Více ale už neprozradím…a neprozradím ani to možná nejdůležitější! Koncept alba je protkán zajímavým příběhem…více ale už z poslechu! DO-PO-RU-ČU-JI a TLESKÁM!

ALL

http://www.negativeface.com/

www.bandzone.cz/negativeface

[yt-black]X933C0Vz4l4[/yt-black]

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *