Něco málo o klipech!

Videoklipy! Jak to s nimi vlastně dnes vypadá? Pokusím se nyní o takový rozbor, jehož výsledkem bude žebříček mých oblíbených videií.

Jak vlastně přistupují samotné kapely k tomuto fenoménu? Začátkem devadesátých let zela mezi klipy zahraničními a tuzemskými veliká díra. Zatímco zahraniční (velké) kapely si mohly dovolit točit klipy i v případě, že jejich díla budou přehrávána pozdě v noci, tuzemské formace raději ani finance na tvorbu klipů nesháněly. Důvod byl jasný. Metal sice po sametové revoluci jako žánr vylétl, ovšem netrvalo dlouho a vrátil se opět do bolševických statusů. Podpora v televizích (veřejnoprávních i komerčních) naprosto nulová, „těžký kov“ (punk, hard core…)se opět ponořil do hlubokého undergroundu. Výjimkou snad byly pouze zavedené formace, jejichž klipy se nahodile objevovaly v různých hudebních pořadech, ovšem smůlou pro fanoušky bylo především to, že se jednalo o jednorázové premiéry, a tak člověk musel mít štěstí, aby své oblíbence v televizi zastihl.

S nástupem internetu se však mnohé změnilo. Všechny kapely mají nyní možnost prezentovat svá díla ještě v obrazové podobě a co je úplně nejlepší, video si můžete pustit v podstatě kdekoliv a kdykoliv, nemusíte se na nic jiného ohlížet (snad kromě rychlejšího internetu). Kapelám se tak otevřela další cesta spojená s vlastní propagací a metalové klipy ( i našich zástupců) brzy zaplavily cyberprostor. A to je moc dobře! Jak ovšem k tvorbě klipu přistupovat ? Na tyhle otázky odpovídám tímto jednoduchým rozborem, členěným do několika skupin. Zde jsou:

1) Jednoduché a v podstatě fungující video. Kapela stojí na pódiu a rozdává si to s pařícím davem. Dá se říci, že tímto klipem žádná kapela nic nezkazí, zvlášť když zvýrazněná show má obrovské grády.

2) Klip s ne – příběhem – existují klipy, kdy kapely vytvoří v podstatě nic neříkající barevné siluety. K těmto videím přistupují většinou ty kapely, které svou hudbou přinášejí neurčité poselství. Jejich hudba je většinou hodně emotivní a také texty nejsou nikterak konkrétní. V mnoha případech se stává, že členové kapely se v klipu vůbec neobjevují (a nebo pouze občas). Obdobná díla však rozhodně nepatří k nejpopulárnějším. Příkladem budiž legendární klip od MY DYING BRIDE – „I´am Bloody Earth“. Příjemnou zábavu!

3) Klip s částečným příběhem – patří sem klipy, kdy kapela společně se scénáristou pouze nastiňují společné poselství. Videa jsou povětšinou sestavena z prostřihů v nichž se objevuje hrající kapela a ve druhé fázi různě sestavený příběh (povětšinou bez pointy). I v dnešní době zcela a jednoznačně fungující alternativa s pochopitelnou funkčností. Pravdou ovšem je, že dnes už tento druh klipů nikoho neohromí. V rámci propagace kapely to však je (většinou) sázka na jistotu.

4) Klip s absolutním příběhem – dost možná nejpopulárnější. Film je v podstatě doplňkem k textu, který sám přináší určující, a nebo abstraktní poselství. I přesto se však několikrát stalo, že se kapelám nepodařilo hudební auru přenést do pohybujících se obrázků. Důvodů může být hned několik. Špatný scénář, amatérské vystupování herců, extrémní snaha kapely až do detailu vysvětlit posluchači o čem celá skladba pojednává, necitlivý střih, statická kamera…atd. Když se ovšem dílo podaří, režisér a v podstatě celá výprava se s formací sžije, může být výsledek skutečnou lahůdkou.

5) Animované klipy – dnes obrovská móda. Důvod je jednoduchý. Za málo peněz – hodně efektivní muziky. Stačí šikovné ručičky a rázem je tu video, které lze zařadit mezi profesionální. Autoři těchto klipů často vytvářejí své vlastní příběhy, a nebo vycházejí z textu, přičemž samotné obrázky frázovaná slova v podstatě provázejí. Typickým příkladem je dnes už hodně fousatý klip od skupiny WANASTOWI VJECY – „Nahá“. Modernější podání pak lze zaznamenat u DARK GAMBALLE – „Dobré ovce“ či „Večer pod kometou“.

6) Poslední možností je kombinace několika zde uvedených variant.

A nyní můj osobní žebříček. Pokud chcete, klidně pod tento článek vypište seznam svých oblíbených děl:

TOP 5 – zahraničí

1. TIAMAT – Gaia
Ke geniální skladbě se kapele podařilo vytvořit geniální video. Přitom se však nejedná o nic složitého. Emoce, krása a deprese! Doufám, že nejen mě z tohoto videa mrazí!

2. SENTENCED – Nephente
Další velkolepé dílo. I zde je hlavní role opřena o hlavního protagonistu, frontmana kapely, ovšem na své si přijdou i ostatní členové. Video je na rozdíl od švédských kolegů více sdílnější, přičemž samotná pointa je doslova skvostná!

3. ALICE IN CHAINS – Down In Hole
Drogová a především emočně hluboká přehlídka zmatených obrázků. Více k tomu snad ani nelze dodat.

4. KYPCK – 1914
Svéráz národního lovu ve finském podání, ovšem až taková legrace to není. Černobílé video má velice pochmurnou atmosféru, Tvůrcům klipu se podařilo přiblížit hudbě samotné.

5. BIOHAZARD – Shades Of Grey
Zřejmě největší „pařba“, která kdy byla pro potřeby klipu použita. Stagediving o 106, maximální energie a soudržnost mezi kapelou a fanoušky. Dost možná, že i tento klip znamenal revoluci v obdobně laděné stylistice.

TOP 5 – domácí

1. DARK GAMBALLE – Baletky v hlavě
Myšlenkově vyvedené a ještě lépe vyhotovené. Na první pohled se může zdát, že samotný text nemá s filmem nic společného, ale nakonec i na (křehkou) pointu dojde. Velkou devízou jsou nečekaně brilantní herecké kousky celé kapely, nemluvě o úžasném namaskování. Výtečná práce!

2. INSANIA – Je mrtvá
Krásná práce a z hlediska barev, pastva pro oči! Klip je navíc jakýmsi „oživením“ neméně brilantního obalu alba „Rock´N Freud“.

3. XIII. STOLETÍ – Kníže temnoty
V devadesátých letech minulého století to u nás s klipy byla velká bída. XIII.STOLETÍ však i přes tento fakt přišlo s jednoduchým, ovšem velmi stylovým videem, jehož spojitost má silnou vazbu na samotný text. Paradoxní je, že od té doby „Třináctka“ lepší klip nenatočila. I po letech má „Kníže temnoty“ své kouzlo.

4. KRABATHOR – Pacifistic Death
Tento primát jsem udělil KRABATHORu pro úplně první death metalový klip v Česko-Slovensku. Kapela v absolutním metalovém infernu, do kterého jsou prostřihem zastrkávány hrůzy válek. Přímočará metalová show a úspěch KRABATHORu na startovní čáře! Takové to tehdy bylo…!

5. VANESSA – Prokopat se ven
Další jedinečné dílo, které dnes už sice nevypadá nikterak noblesně, ale i tak obstojí s naprostým přehledem. Navíc by se dalo říci, že právě toto video je skutečným klipem, zatímco ostatní tvořili své filmy v omšelých kulisách, tohle už byl skutečně profesionální experiment!

ALL

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *