NĀV – Trpte (CD – 2023, MetalGate Records)

Tady máte naše nové album a tprte. Trpte ve všech směrech, trpte ve všech ohledech. Blackmetalová trojice z jihu Čech dala dohromady soundtrack k procházce bažinatým labyrintem, z jehož spárů se jen tak někdo nevymotá. A právě slovo „motanice“ je pro „Trpte“ do docela symbolické. Zdaleka ne každý posluchač bude mít chuť prodírat se skladatelským i zvukovým marastem, dokonce si myslím, že někteří fans vzdají album v průběhu první kompozice. Za jistých okolností by se album klidně mohlo jmenovat „Bude Vás to (možná) bolet“. NĀV jsou v ranku blackmetalovém další partou, která sice není přehnaně striktní, ani bazírující na šablonách, ovšem i tak nabízí „hru se specifickými regulemi“.

Prvek, jenž celé album zásadně ovlivňuje, je zvuk. Jeho „tupost“ je jakousi odpovědí na počínání předních zahraničních formací, jež se před časem právě tímto způsobem začaly prezentovat, jakoby se nechumelilo. NĀV se v tomto ohledu venku rozhodně inspirovali, dalo by se říci možná až moc, jenže nahrávce to tak jako tak prospělo. Zvukové pojetí totiž ideálním způsobem vystřeďuje skladatelskou vyzrálost a uměleckou fantazii. Na „Trpte“ jednoduše nevidíte za roh, netušíte, co vás čeká v dalších vteřinách, stále musíte být ve střehu. Tenhle způsob prezentace samozřejmě klade na posluchače určité nároky, ale dá se očekávat, že u CD stejně vydrží jedinci takříkajíc v obraze.

Už jsem to výše naznačil. Na „Trpte“ mě mimo jiné baví tolik potřebná pestrost. Kompozice mají sice jednolitou atmosféru, ale v zásadě jsou až překvapivě rozdílné. Přirozeně se dá tento postřeh demonstrovat i na vokálech, jež ani zdaleka neplní funkci dalších nástrojů. Brutální přednes jednoznačně vévodí, ovšem najde se zde řada recitací, sborů a v neposlední řadě i ženských zpěvů. Když budu chtít hledat nějaké chybičky, určitě je najdu. 🙂 Z celkového pohledu tu však nenacházím nic zásadního, co by mě zde vysloveně zarazilo. NĀV jsou v současné době „na vlně“ a pevně doufám, že to nejlepší je ještě před nimi.

Skladby: Crux, Vukojebina, Ex Materia, Vanitas, Ozymandias, Jamais Vu, Promaja, Epimetheus, Usurpator, Vesmír

Sestava: Ivarg – kytara, vokály; Hrom – baskytara, vokály; Herm – bicí

ALL

https://www.facebook.com/nav.blackmetal

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *