Tuto recenzi nemůžu začít ničím jiným, než vysvětlením, které je zaznamenáno uvnitř bookletu. „ Noisax Jazzostrial Fractamental“ je totiž podle mého soudu jedním z nejzajímavějších produktů pod hlavičkou NAPALMED. Nuže…
„Toto album mělo být původně profilovým, průřezovým. Vydavatelství Guerilla records chtělo vzdát hold neústupné tvrdohlavosti muži RadeK.K.-ovi (a tím pádem i skupině NAPALMED), neboť takový postoj je nejen sympatický, ale i výjimečný. Nakonec se nám – nám všem, na vzniku tohoto CD zainteresovaným – nabídnutá aktuální a čerstvá nahrávka tak zalíbila, že raději předkládáme novinku, než kompilát nahrávek minulých.“
Skutečné štěstí! Pro Radkovu „úchylnou“ 🙂 tvorbu má skoro každý hledač něčeho netradičního určitě pochopení, ovšem na druhou stranu, našli se i takoví šílenci, jež doporučovali NAPALMED nějakou další (nehlukovou) hudební fúzi. A konečně! Slévají se vám NAPALMED, nudí vás NAPALMED? Dobrá…
„První setkání a komunikace s japonským saxofonistou-improvizátorem Hiroyuki Fujiwarou se uskutečnila na kontroverzním portálu MySpace.com, který se k takovýmto pokusům přímo nabízí. Nový hudební kamarád skupiny byl požádán o nahrání cca. Půl hodinového saxofonového uragánu, ke kterému s velkým úsilím, avšak o to radostněji přidal ještě jednu energ(et)ickou vánici. Cílem bylo pojit výsledek s hlukem, ovšem po polsechu saxofonové lázně lázně jsme usoudili, že bude zajímavější obohatit ji píše čistějšími industriálními údery, parytmy a pocity – to vše s malou příměsí elektroniky. Prozřetelně tedy nešlo o převálcování dechového nástroje, ale naopak o ponechání prostoru k vyznění energie člověka, vyjadřujícího nefalšoanou radost ze hry – hry neškolené a upřímné. Za povšimnutí stojí postprodukční (po/vy) využití dvou sólových saxofonů pro každý stereo kanál („D-sax Weirdax“).“
Ano, je tomu tak skutečně přesně. Místo hlukového masakru máme tak co do činění s procítěným hudebním experimentátorstvím. Hra saxofonisty však není nikterak instrumentálně dechberoucí. Jedná se spíše o monotónní vyhrávání v součinnosti s citlivými, nikterak masakroidními zvuky. Tenhle hudebně-strojírenský experiment pak skutečně funguje a člověk jen kroutím hlavou nad jedním – „co všechno se dá (sakra) skloubit?“. Když jsem tento komplot poslouchal ve sluchátkách, představoval jsem si skutečně prapodivné věci. To mi věřte :). Jen ta délka… skoro jednatřicet minut! Plocha zpočátku připomíná „písničku“, posléze je to kompozice…ale moc moc dlouháááá.
„Pro větší pestrost je zařazena jedna z dalších naplánovaných mezinárodních družeb: v druhé rozsáhlejší kompozici „Fracta Scape“ hraj ena kytaru Teruhiro Shiojima (jak jinak než Japonec), rovněž uživatel a vizionář z platformy My Space. Svůj styl nazývá „fraktální kytara“.
V pravdě… experimentální laškování NAPALMED se saxofonem se mi zamlouvá daleko více. „Fraktální hra“ znamená „škrcení černého kocoura“, provokujícího sousedovic čokla. RadeK.K. Sice miluje vše japonské, ale tohle by sehrál i česky mluvící Vietnamec s kralupské tržnice. Škoda, že toho instrumentálna tam moc není. Hlukové variace by určitě dostaly úplně jinou noblesu. A ještě k tomu ta rozvleklost…uff.
„Ve třech kratších, přemostovacích a „oddychovějších“ skladbách (1,35) můžete vyslechnout Hiroyukiho improvizace na digitálním piánu, které byly smíchány s experimentální digitální syntézou v laptopu a malou přísměsí kovů.“
A právě tyto kratší kousky jsou úplně ze vše nejduchaplnější. Na menším časovém prostoru je zkrátka řečeno úplně vše a bohatě to stačí. Především skladba „PianOmputer“ připomíná spojení STAR WARS, RADIOHEAD a NAPALMED 🙂 🙂 :). Tohle si rozhodně zkuste poslechnout! Na stránkách Guerilla records tento materiál seženete komplet ke stažení a k tomu všemu ještě můžete získat dva bonusy, které jsem ovšem zatím neslyšel (mám z nich docela strach). NAPALMED ovšem ve své činnosti však postoupili do nové dimenze. Sice ne všechno se mi zcela pozdává, ovšem o zajímavé a hlavně originální momenty není vůbec nouze. Doufám, že další cesty Kopelovců budou ještě více experimentátorské. Jen houšť v tomto hledání…!
All
Díky za zhodnocení!