NAHUM – The Gates Are Open (CD-2012)

Na účet skupiny NAHUM jsem si před puštěním CD dělal legraci v tom smyslu, že jejich tvorba musí znít jako něco mezi NASUM a deskou „Human“ od DEATH. Jak se ukazuje, tak příliš volných slov pro pojmenování metalové kapely už není. Naštěstí však samotná kapela nenabízí jen pohled do prázdné nádoby, ale snaží se svým nadšením strhnout i posluchačovo ucho, které ovšem musí být naladěno na notu staré deathmetalové školy. V devíti skladbách lze sotva najít něco objevného, ale o to členům skupiny NAHUM zjevně vůbec nejde. Death metal, ten starý spratek, přesně tak jak ho známe!

Když se ještě před samotným poslech zadíváte na obal, okamžitě vás může napadnout, kterak bude hudba NASUM vypadat. Death metal zahalený určitou dávkou mystiky, ovšem bez jakýchkoli příkras, nemluvě o brutálním vokálu. Atmosféra nahrávky mi evokuje devadesátá léta minulého století na Slovensku, kde „paní s kosou řádila jak mohla (na tomto místě mi zároveň dovolte vzpomínku na slovenské hvězdičky AMORBITAL,), dále pak KRABATHOR a v neposlední řadě také SIX FEET UNDER (především díky houpavým kytarovým riffům). NAHUM však rozhodně mají svou vlastní tvář, dokáží i do ne příliš osobitých partií zasunout vlastní know-how, což je nesmírně důležité.

CD „The Gates Are Open“ není o stroze odvedené práci, alepředevším o temné atmosféře, kterou se klukům podařilo zatavit v podstatě do všech skladeb. Ústřední song „Worldwide Screaming“ otvírák opravdu zdařilý, lepší hitovku si hoši vybrat nemohli. Následující dva tracky jsou oproti jadrnému úvodu o něco melodičtější a zároveň také thrasovější (viz. skladba „Equal“). Naopak následující „Vision Of Apocaslypse“ vzývá pravou deathmetalovou kovárnu a obratem se jakoby znovu vrací k úvodní kompozici. Škoda jen, že v některých skladbách znějí NAHUM až příliš „retro“, nehledě na inklinaci k omšelým kytarovým riffům (příkladem budiž tnapř. skladba „Sons Of God“). Naštěstí ale kvalita přece jen válcuje záležitosti, které bych tu mít nemusel, a tak desku „The Gates Are Open“ mohu směle zařadit k těm zdařilejším. Ostatně co už víc v death metalu vymyslet.

NAHUM svým debutem rozhodně nezklamali. I když jejich tvorba není příliš originální, je natolik kvalitní, aby mohla zaujmout. Je velká škoda, že se obdobný materiálu na naší scéně neobjevil cca. před patnácti lety. To by byla totální bomba! Takhle jde „pouze“ o dobře odvedenou práci, což dnešní posluchač považuje v záplavě miliónů kapel za naprostou samozřejmost. I přes všechny překážky však NAHUM rozhodně stojí za poslech…

ALL

http://bandzone.cz/nahum

http://www.nahum.cz/

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *