MOURNFUL GUST – Zaujmout nové posluchače je dnes velice těžké.

ukraineNedávno jsem na našem webu uveřejnil recenzi na album „For All The Sins“ ukrajinských MOURNFUL GUST, a protože mi tvorba této formace přijde více než zajímavá, rozhodl jsem se vyzpovídat vokalistu Vlada Shahina, který je do teskné doom metalové romantiky ponořen až po uši. Z jeho noblesních odpovědí určitě vypozorujete jeho neochvějnou touhu něco dokázat, byť počet vydaných počinů rozhodně nevypovídá o tom, že by se Vlad a spol. flákali. Ostatně jeho odpovědi budiž tím nejpádnějším důkazem! Pod rozhovorem si pak nezapomeňte prohlédnout i skvostně zpracované videoklipy, opravdu stojí minimálně za jedno shlédnutí!

Vlade, jak se máš v prvních dnech roku 2014? Co se ve vašem táboře v poslední době nejdůležitějšího událo?
Nejdůležitější je rozhodně to, že jsme nedávno vydali nové album a podpořili jej několika koncerty. V současnosti taktéž plánujeme několik vystoupení pro rok 2014 a zároveň jsme připraveni skládat nové písně.

Pro českého čtenáře nejste určitě nejznámějším pojmem, takže by se rozhodně hodilo, kdybys ztratil slovo o vaší dosavadní hudební dráze…
Jsme kapela z Ukrajiny a fungujeme už od roku 1999. Během těchto let jsme vydali tři řadová alba, jedno kompilační CD a pochlubit se můžeme také dvěma videoklipy a desítkami odehraných koncertů. Celkově mohu říci, že nejsme nijak populární kapelou, která by se mohla opřít o bohatou podporu fanoušků z celého světa, nicméně MOURNFUL GUST tvoří pro takové ty osamocené posluchače, kteří mají rádi emocionální doom/death metal.

Vaše aktuální sestava je složena řadou zkušených muzikantů, kteří už mají něco odehráno. Jak bys ohodnotil vaši vzájemnou spolupráci? Jak jsem si všiml, tak se jich u vás vystřídalo docela dost…
V celé historii MOURNFUL GUST docházelo k výrazným personálním změnám, což je také důvod, proč jsme doposud nebyli až tolik produktivní, alespoň co se týče nahrávek a odehraných koncertů. V naší kapele byly mezi jednotlivými lidmi vždy velmi dobré vztahy, pokud se někdo rozhodl odejít, bylo to spíše z důvodu rozdílných hudebních představ, než abychom museli řešit nějaké rozpory osobního rázu. I přes tyto skutečnosti se nám však podařilo odehrát celou řadu skvělých koncertů, ale právě časté změny v sestavě nám neumožňovaly, abychom se na pódia dostali častěji. V současné době je však naše „posádka“ stabilní a také připravena posluchačům nachystat hudební dárky o několika chodech.

Novinkové album je venku poměrně krátce, ovšem dokázal bys už nyní obsáhnout jeho přednosti a třeba i nedostatky?
S naší novou tvorbu jsme velmi spokojeni. Myslím, že jsem našli přesně ten prostor, ve kterém bychom se chtěli pohybovat. Co se týče silných a slabých stránek, tak ty bych ti pochopitelně mohl prozradit, ale raději bych zůstal u toho, že se nám celkově podařilo dosáhnout toho, čeho jsme skutečně chtěli dosáhnout. Myslím si, že v našich nových skladbách lze nalézt spoustu inspirace a dojmů.

Je celé album propojeno nějakou koncepční myšlenkou? „For All The Sins“ je vskutku krásné motto a za sebe mám pocit, že se prolíná napříč všemi skladbami. Je tomu skutečně tak?
Textově, ale i hudebně nemá „For All The Sins“ žádnou ucelenou koncepci. Všechno je na bázi individuálního vnímání posluchače. Každý z nás má své hříchy a trápení, jež jsou součástí barevných stránek života, které dáváme dohromady.

Jak ve tvém případě vznikají texty? Obsahují nějaké tvé osobní prožitky či konkrétní zážitky? Je pro tebe kromě přímého sdělní důležitá i vizuální stránka kapely?
I když jsem autorem všech textů MOURNFUL GUST, tak nikdy nedojde k tomu, aby vyčnívaly nad hudbou samotnou. Podle mého názoru, oba tyto prvky tvoří jeden harmonický celek. Kromě toho všeho se však pochopitelně zabýváme otázkami vizuální části našich alb, což je pro nás rovněž moc důležité. Náš umělec Nurgeslag pro nás navrhoval už třetí obal a znovu mezi námi došlo k vzájemnému souznění. Tenhle člověk zkrátka cítí naši hudbu a pod její atmosférou tvoří. Věřím, že je zřetelně vidět, že jeho ilustrace je nedílnou součástí naší hudby i textů. Na obalu k „For All The Sins“ doslova spatřuji část svých hříchů, které mě pozvolna opouštějí. Cítím se lépe a nyní už mě nemučí. Přitom však nemohu vůbec tušit, jaký osud na mě čeká v příští fázi života…

Kolik času kupříkladu věnujete propagaci „For All The Sins“ ?
Na rozdíl od našich předchozích desek bych rozhodně chtěl „For All The Sins“ věnovat trošku více pozornosti. Paradoxní ovšem je, že mnohem více zájmu jsme si získali v době, kdy internet nebyl tolik rozšířen a k šíření naší hudby nebylo tolik příležitostí. Nyní, v digitální éře, je celý virtuální éter doslova přeplněn a je zjevné, že většina lidí nemá zájem si poslechnout novou či neobvyklou hudbu, nehledě na to, že někteří lidé dávají stále přednost kapelám z let 1980 až 1990, aniž by si třeba poslechli nové věci. Když jsme třeba udělali náš druhý klip, uveřejnil jsem ho snad tisíckrát na několika sociálních sítí, ovšem výsledek vedl jen k sedmi tisícům shlédnutí na YouTube a několika desítkám komentářů. Dnes je opravdu velice těžké získat si posluchače nebo diváky. Pokud však kapela chce, aby si jejího snažení někdo všiml, je tohle všechno nezbytnost. I u počítače tedy musí člověk strávit velkou spoustu času.

Z klipů, fotek a pochopitelně i hudby samotné vyplývá, že doom metalem opravdu žiješ, nemýlím-li se?
Ano, brachu, to je přesně to, co mě skutečně tlačí a přináší i spoustu negací do mého života. Věřím, že síla slova, která je vynásobena hudbou, má neuvěřitelnou moc. Kdysi dávno, když jsem teprve začínal tvořit, všiml jsem si, že každý můj text je jasným scénářem nějakých mých životních epizod. Buď těch, které jsem už zažil, případně dalších, které mají přijít. Věř mi, v poslední době jsem hodně přemýšlel, o čem budu psát na dalším albu, protože se už nechci opakovat ve vlastní hypnóze, jenže ono je to především o tom, jak člověk cítí hudbu, kterou hrajeme a právě i to je důvod, proč ani nelze z této cesty nikam ustoupit. Může se sice stát, že v nějaký den vstoupí můj život do doby blaženosti a tím tak bude zastaveno psaní smutných textů a mé ničení sebe sama. Nyní, když jsem zveřejnil takovou tajemnou formuli uvnitř sebe… Čas ukáže.

Jste již delší dobu spolupracujete s nesmírně vitálním labelem Solitude productions. Jak bys odstupem času zhodnotil vaši spolupráci? Kdy se vlastně zrodila?
Společně spolupracujeme už sedm let a vydali jsme pod touto značkou tři nosiče. Všechno začalo v roce 2007, když jsme hledali firmu pro realizaci našeho druhého CD „The Frankness Eve“, přičemž Solitude Productions nám v té době nabídli nejlepší podmínky. V současné době už zastupují značné množství respektovaných kapel, nemluvě o množství alb v jejich katalogu. Dnes se pravděpodobně jedná o vůbec nejlepší label, který se zabývá doom metalem a dalšími styly, které k tomuto žánru nemají daleko.

Jak je to s MOURNFUL GUST a koncerty? Užíváte si je nebo je považujete jako nezbytné zlo, a to i s ohledem na vaše dřívější problémy se sestavou?
Jsme rádi za živá vystoupení, jsou nedílnou součástí činnosti naší kapely. Za předcházející období jsme odehráli pouze několik desítek koncertů a i přesto, že jsme k tomu měli objektivní důvody, nebyl nikdo z nás z této situace nadšen. Každý náš koncert je velice příjemná událost, plná vzrušení a očekávání. A to stojí za tu morální i materiální námahu. Co se týče druhé části otázky, tak mohu říci, že není lepších ani horších koncertů. Všechny jsou v našich vzpomínkách. Záporné momenty jsou zapomenuty a ty nejlepší jsou považovány za takové, jaké měly skutečně být. Přesto ale doufám, že naše nejlepší koncerty na nás ještě čekají a třeba to budou i ty ve vaší zemi.

Teď taková obecná otázka. Existuje něco, co ti na dnešní metalové scéně skutečně vadí?
Má odpověď bude stejně přímá jako tvá otázka. Největší problém spatřuji v nedostatku peněz, nízkém rozpočtu pro uvedení kreativních nápadů v život. S tím se potýká spousta kapel. Zároveň postrádám více podpory pro modernější metalové spolky na scéně. Pokud lidem neukážeme směr s ohledem na výběr hudby, bude velmi těžké najít nové kapely, která někomu přirostou k srdci. I přesto, že je problém každého hudebníka, aby si našel své posluchače. Pokud jde o MOURNFUL GUST, tak určitým problémem pro nás je, že se zabýváme nepříliš populárním žánrem. Vyprodávání klubů nám tedy rozhodně nehrozí, protože naše jméno není zkrátka tolik populární a dveře velkých festivalů jsou pro nás rovněž uzavřeny, jelikož naše hudba zřejmě není určená pro prezentaci pod širým nebem. Prosím, neber to tak, že si stěžuju. Máme takovou negativní karmu. Možná to je i taková naše bariéra.

Jaké postavení má metalový hudebník na Ukrajině? Jsou tamní hudebníci za umělce považováni, anebo patříte spíše k jakési lůze, jenž je neslučitelná s hlavními proudy?
Myslím, že nejsem umělec ani žádný vyvrhel. Jsem vděčný, že i jako neprofesionální hudebník mohu nahrávat své písně, vydávat alba, dávat rozhovory a být součástí takové skupiny, jako jsou MOURNFUL GUST, a to bez ohledu na to, v jaké země žiji. Není to tedy otázka geografická či spojená se sociálními problémy.

A teď poslední otázka, dalo by se říci pro nás i tradiční 🙂 Znáš nějaké české kapely ?
Ano, znám spoustu představitelů vaší scény! Na první místě mi dovol, abych zmínil úžasné skupiny jako KRABATHOR (což je světoznámá kapela) a SILENT STREAM OF GODLESS ELEGY, které mám opravdu moc rád. Dlouhou dobu ovšem poznám i hudbu takových legend jako jsou MALIGNANT TUMOUR, MANIAC BUTCHER, DARK STORM a samozřejmě MASTER’S HAMMER! Pravděpodobně budete překvapeni, když uvedu i kapely jako CARNAL DIAFRAGMA, PIGSTY nebo CEREBRAL TURBULENCY. Vaše kapely rozhodně patří v rámci grindcoru a experimentální hudby k tomu vůbec nejlepšímu!

Děkuji moc za odpovědi a do budoucna přeji vše dobré!
Velice ti děkuji za dotazy a příležitost prezentovat MOURNFUL GUST čtenářům v České republice. Doufám, že alespoň některým se bude naše hudba líbit, a že se třeba sejdeme na naši show!

ALL

English version: https://www.facebook.com/notes/rum-zine/mournful-gust-interview-with-vlad-shahin/10152118548192290

http://www.mournfulgust.com/

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *