MORTUS-Leaving The Swamps (CD-2003, CCP Records / Metal Age)

Materiál „Leaving The Swamps“ sice vyšel už před dvěma lety, ale i přesto si k nám do redakce našel cestu. Rakouská skupina MORTUS (dost omšelý název) nepatří k žádným velkým zelenáčům. Na scéně působí od pětadevadesátého roku a na svém kontě má ještě další dvě alba. Jestliže hudební kořeny kapely sahají do death metalu, tak současná tvorba je více progresivnější a mnohem silněji zachází do ostatních hudebních škatulek. Dovolil bych si dokonce tvrdit, že MORTUS se vydali podobnou cestou, jako kdysi slavní Holanďané GOREFEST. Podobná strategie přináší celou řadu nových radostí, ale také komplikací. Rakušané však zatím nejsou natolik známí, aby se nějakého experimentu báli. CD obsahuje dvanáct tracků, pohupujících se na vlnách melodického metalu s nezbytnou příměsí naštvaného hard coru.

Velkou devízou kapely je především skvělá pěvecká dovednost zpěváka Thomsona. Bez velkých obtíží zvládá přechody z naštvaných výkřiků do procítěných recitací, pro které má navíc své hlasivky doslova předurčeny. Špatně na tom však nejsou ani jeho spoluhráči, byť ne všechny skladby můžeme považovat za zcela podařené. Dobré a horší momenty se střídají jak na běžícím páse. Posluchač na desce nalezne spoustu zajímavých elementů, ale zároveň také několik slabých a nudných míst. Zajímavé je, že kapele přece jen více sedí ty „jemnější“ emo skladby, ve kterých právě dostatečně využívá vokalistova kvalitního čistého projevu.

Je jen velká škoda, že deska neobsahuje nějaký stěžejní song, který by se do „mozkoven“ posluchačů nějak výrazněji uložil. Jedná se sice stále o lepší průměr, ovšem koho ten zajímá? V dnešní době zapadávají i středně dobrá alba. Hudební trh je zkrátka naprosto přesycený a MORTUS to v konkurenci ostatních nebudou mít vůbec jednoduché. Od vydání desky však nějaký ten pátek utekl, a proto vyčkejme, zda se pánové nevytasí ještě s mnohem kultivovanějším výtvorem.

PS: Zakoupit si toto CD můžete u hlavního distributora CCP Records pro ČR a SR – Metal Age Productions => web: http://www.metalage.sk, e-mail: info@metalage.sk.

ALL

http://www.ccprecords.com

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *