MORTIFILIA – The Great Inferno (CD – 2021, Magick Disk Musick)

Sušičtí MORTIFILIA se v deathmetalové branži pohybují řadu let, a přestože nejsou zdaleka tolik na očích (možná to je jen můj dojem), stále jsou schopni produkovat hodně kvalitní desky. Předchůdce „…When I Killed the God“ z roku 2016 nabídl podle mého soudu death metal evropské úrovně, tudíž se nedalo předpokládat, že by měla novinka „The Great Inferno“ znamenat kvalitativní ústup ze slávy.

Ba právě naopak. Zkušení harcovníci si dali velmi záležet nejen na nápaditosti většiny skladeb, ale i na textech (z dílny známého literáta Jana Petrička) a vkusně zpracovaném digipacku. Pokud tvorbu kapely dobře znáte, vězte, že novinkové album víceméně vychází z pramenů toho předchozího, ovšem zde je ve finále obsaženo více kudrlinek a epičtějších úseků. Oceňuji, kterak se kapela dokáže ve vší počestnosti držet old schoolu, ovšem nikterak ji nebrzdí decentní úskoky do stran. V součinnosti se skladatelským rutinérstvím je tento mix s největší pravděpodobností jediný možný, i vzhledem k blasfemické image, jež si nepochybně říká o intenzivnější způsob prezentace.

Kvartet ovšem dokáže zaujmout i v kompozicích postupně se rozvíjejících a spíše středně rychlých (např. „Wolves at the Door“). Svým způsobem se v tvorbě kapely jedná o určité novum, byť snadno přehlédnutelné. To stejné ale už nelze tvrdit o finálním tracku „Gory End of the Glory Road“, díky němuž se MORTIFILIA dostali až k branám progresivního (death) metalu. Bez debat jsou schopni si „odskočit jinam“, tvorbu obohatit, něco málo si zkusit, ale zároveň se s rozumem vrátit do zajetých kolejí. Samozřejmě, tohle všechno má svoje pro i proti. Jsem ale přesvědčen, že právověrného příznivce death metalu „The Great Inferno“ jednoduše nemůže zklamat.

Pokud bych ale přece jen měl do něčeho píchnout, pak je to zvuk. Ne, není špatný, to v žádném případě, ovšem na můj vkus je jaksi zbytečně přízemní. I když „zbytečně“… Je s veškerou pečlivostí ošetřen v rámci žánrové klasiky. Pro někoho to může být plus, pro mě osobně je to menší mínusko. Celkově jsem však s „The Great Inferno“ nadmíru spokojen.

Skladby: The Great Inferno / Man in the Garden of Fire, The Call of Lust, Il Gran Vermo, Underneath Thier Feet, On the River of Pain, Wolves at the Door, The Head of Medusa, All the Worships of Demons, Gory End of the Glory Road

Sestava: František Knetl – kytara, zpěv; Petr Turek – kytara; Stanislav Makrlík – baskytara; Pavel Vrba – bicí
Hosté: Blanka Konečná – zpěv; Jan Zdeněk – klávesy; Mirka Illová, Jana Illová, Slávek Semorád – sbory

ALL

https://www.facebook.com/mortifilia

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *