MORGOTH – God Is Evil (7’EP-2014, Century Media Records)

God Is EvilRozchody a opätovné návraty. Sú súčasťou nielen bežného života každého človeka, ale preplietajú sa aj osudmi hudobných telies. Niekedy sú tieto odmlky tak krátke, že sa prerušením aktívnej muzikantskej činnosti ani nedajú nazvať, no inokedy trvajú tak dlho, že v prípadnú reinkarnáciu veria snáď len tí najväčší optimisti či najoddanejší fanúšikovia. A do tejto posledne menovanej kategórie rozhodne patrí aj osud nemeckej eskadry smrti MORGOTH.

Toto germánske zoskupenie bez debaty patrilo medzi tie základné piliere, ktoré pomáhali definovať štýl toho najpravovernejšieho kovu smrti na európskej scéne. Dôkazom budú už naveky EP „Ressurection Absurd“, „The Eternal Fall“ a hlavne dvojica dlhohrajúcich albumov „Cursed“ a „Odium“ ktoré začalo postupne odhaľovať zárodky čohosi nového. A to sa naplno prejavilo na (podľa mňa) jednoznačne vrcholnom diele „Feel Sorry For The Fanatic“ zjednocujúce v sebe zvyšky death metalovej minulosti s doomovo industiál rockovými zajtrajškami. No toto nezvyčajné avšak originálnou atmosférou načuchnuté dielo sa stretlo s tvrdým nepochopením fans a spôsobilo tak už spomínaný rozchod tejto eskadry. A tá trvala neskutočných osemnásť rokov. No nečinnosť je už našťastie minulosťou a MORGOTH sa hlási s predzvesťou novej dosky v podobe návratového dvoj skladbového singlu nazvaného sympaticky „God Is Evil“.

MorgothOtázka snáď každého fanúšika znela, do ktorej etapy svojej minulosti sa táto sympatická pätica vráti. A odpoveď na základe dvoch vypustených skladieb je jasná. Vo vytŕžení budú rozhodne tí, ktorí majú najradšej najrannejšiu etapu MORGOTH z obdobia prvých dvoch EP a debutovej dosky „Cursed“. Stačí sa zadívať na skeletona zdobiaceho obal vinylu a hneď bude zrejmé, že tá podoba s coverom „Ressurection Absurd“ nebude náhodná. A čo teda „God Is Evil“ prináša? Na začiatku rýchly prechod Marca „Speedy“ Reigna a vzápätí nástup celej kapely na čele s jasne rozpoznateľným vokálom Marca Greweho. Áno, toto je presne ten MORGOTH ako si ho pamätáme. Pravoverný death metal odhaľujúci prastaré základy tohto smrtiaceho štýlu. Dve jednoduché, no pritom úderné a melodické skladby, ktoré sa síce podobajú na môj vkus možno až príliš, no zároveň tracky, ktoré majú jasne stanovenú štruktúru a ktorým nechýba absolútne nič. Akoby ste sa prostredníctvom „God Is Evil“ a „Die As Deceiver“ v celkovej dĺžke tesne pod osem minút preniesli do začiatku deväťdesiatych rokov. Kompozične, zvukovo, textovo aj aranžérsky.

Podaril sa teda tento návrat a zažiari MORGOTH v plnej sile a lesku? Na to sa s určitosťou nedá odpovedať. Na to je „God Is Evil“ príliš krátke. No ak bude návratový dlhohrajúci album pokračovať v podobnom duchu, bude to jedna z najzmysluplnejších reinkarnácií (nielen) death metalového žánru.

Dagon

http://www.morgoth-band.org/

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *