MONOLITHE – Okta Khora (CD – 2019, Les Acteurs de l’Ombre Productions)

V podstatě jeden rok utekl od vydání desky „Nebula Septem“ a francouzští MONOLITHE se překvapivě rychle vrací s další pestrobarevnou paletou skladeb. Jak toto umělecké pnutí číst? Podle mého soudu jednoduše. MONOLITHE se zcela odstřihli od svých funeral doomových začátku, a protože v tomto odvětví už nenacházeli dostatečný prostor pro další růst, rozhodli se pro radikálnější řez. Mnohé už koneckonců naznačil velmi úspěšný předchůdce, jež vykreslil MONOLITHE jako partu neobyčejně progresivní a instrumentálně navýsost schopnou.

„Okta Khora“ představuje opravdu hodně silnou hudební nálož, na které si příznivci doom metalu s radostí smlsnou. Zároveň je třeba uvést, že současní MONOLITHE nejsou nikterak stylově striktní, naopak jsou zatraceně žánrově rozpřáhlí. Velmi chytrým způsobem „tancují kolem základny“, atributy žánru neboří, ovšem nenechávají je také „umírat žízní“. V jednotlivých kompozicích se toho odehrává opravdu moc a moc. Veškeré zvraty však nepůsobí nikterak překotně, vše do sebe zapadá s neobyčejnou ladností. Např. „Ignite the Heavens (Part 1)“ patří pravděpodobně k nejbizarnějším kouskům, jaký kdy MONOLITHE nahráli (a ten sax v závěru, to je skutečný emoční lomcovák). Moc pěkné…

Dalo by se říci, že každá ze skladeb může svým způsobem reprezentovat toto dílo. A každá svým způsobem jinak. MONOLITHE jsou zkrátka v obrovském laufu. V rámci funeral-doomu patřili k absolutní světové špičce a paradoxně k ní směřují i prostřednictvím progresivně-avantgardního metalu. Dovolím si tvrdit, že většinu milovníků doom metalu toto album pohltí rovněž. Aby se však posluchač dostal za první metu, bude potřebovat prostor pro nerušený poslech. „Okta Khora“ je velká fuška, ale rozhodně vede ke slastnému cíli.

Skladby: Okta Khora (Part 1), Onset of the Eighth Cycle, Dissonant Occurence, Ignite the Heavens (Part 1), Ignite the Heavens (Part 2), The Great Debacle, Disrupted Firmament, Okta Khora (Part 2).

Sestava: Benoît Blin – kytara; Sylvain Bégot – kytara, klávesy; Olivier Defives – baskytara; Thibault Faucher – bicí; Matthieu Marchand – klávesy; Rémi Brochard – kytara, zpěv.

ALL

https://monolithe.bandcamp.com/

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *